Jak stworzyć spiżarnię?

Spiżarnia to zdecydowanie najlepsze miejsce do przechowywania produktów spożywczych, domowych przetworów i nalewek, zebranych warzyw i owoców, wypieków, a także naczyń i sprzętów AGD. Warto wiedzieć, jak ją stworzyć, aby była w pełni funkcjonalna, stanowiąc bardzo praktyczny dodatek do wnętrz.

Przejdź do następnych akapitów:

Na stworzenie spiżarni możemy zdecydować się zarówno wtedy, kiedy budujemy dom, jak i wtedy, gdy posiadamy stosunkowo duże mieszkanie w bloku. Tego rodzaju pomieszczenie pozwala nam przede wszystkim przechowywać wiele produktów spożywczych w niskiej temperaturze i ciemności, a tym samym przez długi czas zachowywać ich świeżość. W dużym stopniu ograniczy też zagracanie kuchni różnego rodzaju sprzętami gospodarstwa domowego, które wykorzystujemy od czasu do czasu, a do takich z pewnością zaliczymy mikser, frytkownicę czy sokowirówkę. Aby stworzyć dobrze funkcjonującą spiżarnię, musimy ją jednak dobrze zaprojektować i zaprojektować krok po kroku. Oto wszystkie aspekty, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Kosz składany Form Foldie wzmacniany 21 l szaryKosz składany Form Foldie wzmacniany 21 l szaryKosz składany Form Foldie wzmacniany 21 l szaryKosz składany Form Foldie wzmacniany 21 l szary

Idealne miejsce na domową spiżarnię

Kiedy budujemy dom, mamy zdecydowanie większe możliwości, ponieważ możemy stworzyć spiżarnię w jednej z kilku lokalizacji. Wtedy stanowi ona w pełni odrębne i stosunkowo duże powierzchniowo pomieszczenie z elementami do przechowywania. Kiedy posiadamy mieszkanie w bloku, jesteśmy bardziej ograniczeni, ale tutaj możemy sobie pozwolić na wyodrębnienie specjalnych wnęk, np. pod schodami. Świetnym pomysłem jest też wykorzystanie komórki należącej do danego mieszkania. Najczęściej stosowanym i zarazem zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest w obu przypadkach jest stworzenie spiżarni w bliskim położeniu domowej kuchni. Do tego celu możemy jednak wykorzystać także piwnicę czy garaż, a także zapomnianą już nieco ziemiankę. Każde z tych miejsc posiada swoją charakterystykę.

Form SymbiosForm SymbiosForm SymbiosForm Symbios

Okolice kuchni – spiżarnia ulokowana niedaleko kuchni jest najbardziej komfortowa pod względem przygotowywania posiłków oraz sięgania po niezbędne przetwory i potrzebne do pracy sprzęty gospodarstwa domowego. Po skończonej pracy związanej z preparowaniem obiadu czy kolacji, możemy też łatwo i szybko odstawić produkty z powrotem. Rozwiązanie to nie jest jednak korzystne, jeśli posiadamy małą kuchnię, gdzie warto przeznaczyć miejsce na większy blat roboczy.

Piwnica – to miejsce, które jest w większości przypadków idealnie przystosowane do stworzenia spiżarni. Jest to bowiem najchłodniejsza część każdego budynku, szczególnie jeśli projekty domów z piwnicą określają wykonanie jej ścian z kamienia lub cegły. Przenoszenie produktów może być jednak w tym przypadku nieco kłopotliwe, zwłaszcza kiedy musimy zejść do piwnicy kilka pięter w dół.

Okolice garażu – ta opcja może sprawdzić się w przypadku domów, które nie posiadają piwnic, ale jesteśmy w stanie wygospodarować miejsce na spiżarnię w przejściu z garażu do wnętrza mieszkalnego.

Ziemianka – spiżarnię możemy wykonać również w ziemi, jeśli posiadamy na swojej przydomowej przestrzeni niewysoką górkę lub pagórek. Ziemiankę należy zagłębić w gruncie, wykonać w niej schody i odpowiednio zaizolować przed wilgocią, a także stworzyć betonową posadzkę. W tego rodzaju spiżarni przez cały rok utrzymuje się niska temperatura, oscylująca w graniach 5-10 stopni Celsjusza.

Porada eksperta:

Niezależnie od tego, w jakim miejscu stworzymy spiżarnię, powinno być ono przede wszystkim chłodne, suche i odpowiednio wentylowane. Optymalna temperatura dla tego rodzaju pomieszczenia powinna wynosić 10-15 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna się utrzymywać na poziomie 55-65%. Idealnie w tym przypadku sprawdzają się miejsca ulokowane po północnej, ewentualnie północno-wschodniej części budynku, które są zdecydowanie najchłodniejsze. Dobrze też, jeśli spiżarnia jest pozbawiona okien. Takie warunki zapewniają właściwe przechowywanie, a co za tym idzie – długoterminowość trzymanych w spiżarni produktów spożywczych i wiktuałów.

Podłoga i ściany

Jeśli tworzymy spiżarnię, powinniśmy mieć na względzie nie tylko to, gdzie ją ulokujemy, ale także, z jakich materiałów będą w niej wykonane ściany i podłoga. Powinny być to przede wszystkim materiały, które wykazują się odpowiednią izolacyjnością termiczną, a co za tym idzie – nie dopuszczają do wnętrza spiżarni nadmiaru ciepłego powietrza. Stąd też niezbyt trafionym pomysłem będzie wykonanie ścian tego rodzaju pomieszczenia z bardzo popularnych płyt gipsowo-kartonowych. Mur spiżarni powinien być stosunkowo masywny i dobrze akumulować ciepło. Doskonale w tej roli sprawdzi się kamień oraz cegła, szczególnie jeśli miejsce to przylega do ogrzewanych części mieszkania.

Gres Guigliano GoodHomeGres Guigliano GoodHomeGres Guigliano GoodHomeGres Guigliano GoodHome

Jeśli zaś chodzi o podłogę, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby była ona dostatecznie wytrzymała. Wszystko to ze względu na ciężar stawianych na półkach przedmiotów. Z tego względu w spiżarni nie sprawdzą się z pewnością panele podłogowe oraz inne, miękkie materiały wykończeniowe. Doskonale w tej roli spiszą się z kolei płytki ceramiczne, gresowe czy kamienne.

Porada eksperta:

Zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i podłogę w spiżarni bardzo ważne jest również łatwe utrzymanie ich w czystości. Z tego względu najlepszym wyborem są materiały wykończeniowe o niskiej porowatości oraz okładziny, które wymagają użycia możliwie najcieńszej fugi. Dzięki temu zarówno na samych materiałach, jak i w spoinach nie będą gromadziły się zabrudzenia.

Wentylacja

Odpowiednio wykonana wentylacja w spiżarni ma duży wpływ na przechowywaną w niej żywność i jej czas jej przydatności do spożycia. Szczególnie w sytuacji, kiedy spiżarnia jest pomieszczeniem pozbawionym okien, warto stworzyć dla niej osobny kanał wentylacyjny. Jeśli jest to niemożliwe, alternatywą może być wykonanie w ścianie zewnętrznej 2 otworów o średnicy 20 cm, wyposażonych w specjalną siatkę zabezpieczającą. Umieszcza się je wówczas 30 cm nad posadzką i pod sufitem. Jeżeli natomiast nasza spiżarnia posiada okna, powinno być ono wyposażone w nawiewnik. Ostatnim z możliwych rozwiązań jest wykonanie podcięcia w drzwiach.

Jeśli drzwi nie są elementem wspomagającym wentylację, powinny być maksymalnie szczelne, tak aby do wnętrza spiżarni nie przedostawało się ciepłe powietrze z ogrzewanych pomieszczeń budynku. Aby zachować pełną wygodę i funkcjonalność spiżarni, drzwi powinny się otwierać na zewnątrz. Zdecydowanie najbardziej komfortowym rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie drzwi przesuwnych lub harmonijkowych. Jeśli nasze skrzydło nie jest dostatecznie szczelne, możemy je dodatkowo wyposażyć w uszczelki gumowe.

Przechowywanie

Pojemnik Fitty 14 l czarnyPojemnik Fitty 14 l czarnyPojemnik Fitty 14 l czarnyPojemnik Fitty 14 l czarny

Aby spiżarnia była idealnym miejscem do przechowywania, powinniśmy wygospodarować w niej tyle miejsca, ile jest nam faktycznie potrzebne. Rozsądne minimum w tym przypadku to powierzchnia 2,5 m2. Warto pamiętać tutaj także o tym, jakie regały do spiżarni stosujemy. Półki, które się na nich utrzymują w kilku rzędach aż do sufitu, powinny mieć minimalną szerokość 40 cm. Rozstaw półek powinien być z kolei dostosowany do produktów, jakie chcemy na nich przechowywać, w zależności od tego, czy będą to niewysokie pojemniki i słoiki z przetworami, czy wysokie garnki lub urządzenia AGD.

Dobrym pomysłem na w pełni praktyczne wyposażenie spiżarni są typowe regały magazynowe, na których umieścimy wiele odpowiednio szerokich półek, zapewniając im pożądaną stabilność. Jeśli jesteśmy amatorami różnego rodzaju trunków, przyda nam się też dodatkowy regał na wino. Dodatkowo warto wyposażyć się w różnego rodzaju pudełka do przechowywania, w tym pojemniki dekoracyjne i plastikowe oraz skrzynki drewniane na owoce i warzywa. Dobrym rozwiązaniem są skrzynki sosnowe czy wiklinowe, w których umieścimy lżejsze produkty.

W spiżarni możemy wykorzystać również elementy systemu do zabudowy, np. korpusy narożne i koszyki wysuwane do szafy. Mogą nam się przydać również dodatkowe wieszaki i haczyki, na których umieścimy np. warkocze czosnku.

Porada eksperta:

Należy pamiętać o tym, by najcięższe elementy układać pod pierwszą półką każdego z regałów. Nie powinniśmy sytuować ich jednak bezpośrednio na podłodze, a jedynie na odpowiednio przygotowanych podestach.

Pojemnik Form Kaze XXS 3 l przezroczystyPojemnik Form Kaze XXS 3 l przezroczystyPojemnik Form Kaze XXS 3 l przezroczystyPojemnik Form Kaze XXS 3 l przezroczysty