Jak stworzyć ozdobne grządki warzywne

Warzywnik kojarzy się z równo wydzielonymi grządkami, które w całości obsadzone są naszymi ulubionymi warzywami. Niewiele – poza udanymi plonami – jest tu zwykle do podziwiania. Tymczasem również one mogą wyglądać elegancko i stanowić ozdobę ogrodu. Jak sprawić, by tak się stało?

ozdobne grządki warzywneozdobne grządki warzywneozdobne grządki warzywneozdobne grządki warzywne

Sposób nr 1 – grządki na wzniesieniu

Wykonanie wzniesień, na których zasadzimy wybrane warzywa, przyniesie nam podwójną korzyść. Po pierwsze, zapewnimy roślinom lepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Ziemia tworząca podwyższenie będzie się szybciej nagrzewała, możemy także łatwiej ją wymienić i dostosować, by nadawała się pod uprawę warzyw. Po drugie, zyskamy ciekawy element aranżacji ogrodowej przestrzeni, który dodatkowo możemy interesująco wykończyć. Podniesione grządki swoją formą przypominają skrzynie bez dna – ich ścianki możemy więc wykończyć deskami, ale także cegłami czy kamieniami. Dodatkowo przymocowana do tak przygotowanej ściany kratka pozwoli na uprawianie na grządce warzyw pnących. Ogród taki będzie jeszcze ładniejszy, jeśli ścieżki pomiędzy grządkami wysypiemy korą lub kamykami.

Sposób nr 2 – dekoracyjne warzywa

Aby warzywniak był nie tylko źródłem pokarmu, ale także atrakcją dla oka, wybierajmy do niego warzywa o zróżnicowanym wyglądzie. Zwróćmy uwagę na kolorystykę poszczególnych warzyw, ich kształt i wielkość. Do szczególnie dekoracyjnych roślin warzywnych należą kapusty (np. bordowe czy niebieskie), nakrapiane sałaty, buraki, rabarbar, bazylia czerwonolistna, oregano żółte, pomidorki koktajlowe w różnych kolorach, jarmuż, fasola pnąca i wiele innych.

ozdobne grządki warzywne

Sposób nr 3 – rośliny ozdobne

Grządki warzywne nie muszą być obsadzone samymi warzywami, nawet jeśli zdecydujemy się na szczególnie atrakcyjnie wyglądające gatunki. W bliskim sąsiedztwie warzyw mogą z powodzeniem rosnąć rośliny ozdobne, wśród których znajdziemy również jadalne kwiaty. Należą do nich np. ogórecznik, nasturcja, begonia wiecznie kwitnąca czy fiołki. Możemy zasadzić także róże, czosnek, miętę, aksamitki, łobodę czerwoną, astry, smagliczkę czy cynię. Wiele z nich nie tylko pęknie kwitnie, ale także odstrasza szkodniki.

Sposób nr 4 – artystyczna kompozycja

Nasze grządki będą prezentowały się oryginalnie, jeśli zrezygnujemy w wysadzania warzyw w tradycyjnych rządkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by klasycznym kwaterom nadać zupełnie nietypowe – jak na porośnięte warzywami połacie – kształty. Grządki mogą więc przyjąć formę okręgów, trójkątów, a także całkiem niesymetryczną. Same warzywa sadzimy natomiast tak, by stworzyły oryginalną mozaikę – mieszamy ze sobą poszczególne gatunki, pamiętając jednak o zasadzie płodozmianu i dobrym sąsiedztwie poszczególnych gatunków.

Sposób nr 5 – efektowne otoczki

Grządki warzywne staną się bardziej dekoracyjne, jeśli w estetyczny sposób wyznaczymy ich granice. Także tutaj warto wybrać rośliny, które dobrze sprawdzą się w tej roli. Mogą to być np. kwiaty jednoroczne, ale także chętnie wykorzystywany na żywopłoty bukszpan. Warzywa możemy otoczyć też trawami ozdobnymi oraz turzycą. Warto skorzystać również z pomysłu, jakim jest otoczenie warzyw krzewami owocowymi, np. porzeczkami czy borówkami amerykańskimi – dzięki temu zyskamy także dodatkową porcję witamin pochodzącą wprost z wyhodowanych krzaczków.