Jak szybko uzupełnić ubytki w płytkach w kuchni i łazience?

Remont łazienki lub kuchni to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga czasu i pieniędzy. Przeraża Cię bałagan, konieczność szukania fachowca lub wysokie koszty? Boisz się kucia starych płytek? Wybierz renowację dotychczasowego wnętrza i zyskaj nową, zadbaną przestrzeń!

Glazura Glina GoodHome

Spis treści:

Jak zamaskować dziury w kafelkach niskich kosztem?

Kafelki na ścianach lub podłodze są synonimem trwałości i stanowią pewną ochronę użytkowanych powierzchni. Zapewniają izolację cieplną w łazience, są odporne na ścieranie, tłuszcze i płyny, łatwo je czyścić i konserwować. Ich pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów. Wykończenie z kafelków możesz łączyć z drewnem, metalem oraz tworzywami sztucznymi. To świetny materiał pasujący do dużych i niewielkich przestrzeni.

Zdarza się jednak, że na skutek intensywnego użytkowania kafelki niszczeją lub posiadają skazy, które ciężko usunąć. Ślady są wyjątkowo widoczne w przypadku jasnych lub gładkich powierzchni. Mogą to być rysy, zadrapania, dziury i pęknięcia powstałe w wyniku uderzenia ciężkim przedmiotem lub niewłaściwej konserwacji. Niekiedy podczas zmiany mebli lub dekoracji pomieszczenia w kafelkach pozostają nieestetyczne dziury po wkrętach lub wieszakach.

Jeśli zastanawiasz się, jak zamaskować dziury w kafelkach, a nie chcesz wymieniać całej powierzchni, zainwestuj w zestaw naprawczy do płytek lub jedną z kilku metod maskowania otworów i uszkodzeń. Zdecyduj się na takie rozwiązanie, które będzie dla Ciebie wystarczające i  odpowie na Twoje potrzeby.

Do odświeżenia i naprawy powierzchni ceramicznych, w zależności od rodzaju problemu, potrzebne będą:

  • zestaw do usuwania starej fugi;

  • wypełniacz do płytek w postaci silikonu, specjalnej pasty przeznaczonej do powierzchni ceramicznych lub kleju;

  • zestaw naprawczy do płytek;

  • preparat do konserwacji nawierzchni lub farba.

Wypełniacz do płytek ceramicznych dopasuj pod względem rodzaju konserwowanej powierzchni oraz jej przeznaczenia. Silikon lepiej sprawdzi się w wilgotnych miejscach, zaś klej będzie świetny zarówno do wypełnienia nierówności i skaz, jak i do zamocowania ruszających się pojedynczych płytek.

Jak naprawić uszkodzoną płytkę podłogową?  Poznaj skuteczne sposoby

Płytki podłogowe mogą być uszkodzone na kilka sposobów. Do najczęstszych problemów należą:

  • odklejenie się płytki od podłoża,

  • pęknięcie lub ukrycie się płytki,

  • wytarcie lub uszkodzenie warstwy wierzchniej.

Jeśli zastanawiasz się, jak zamaskować dziury w kafelkach, najskuteczniejszą metodą jest użycie odpowiedniego wypełniacza do powierzchni kamiennych, płytek i ceramiki. Należy dokładnie oczyścić i wysuszyć naprawianą powierzchnię, a następnie usunąć ruszające się lub niepotrzebne fragmenty płytek lub fugi. Przy pomocy palca bądź odpowiedniej szpatułki trzeba nałożyć właściwą ilość preparatu.

Jeśli wypełniacz do płytek ma kolor zbliżony do kafelków, można je pozostawić bez malowania. Jeżeli jednak wypełniacz do płytek ceramicznych w znacznym stopniu kontrastuje z naprawianą powierzchnią, możesz po wyschnięciu pomalować ją farbą do ceramiki.

Mozaika Glina GoodHome

Jak naprawić uszkodzoną płytkę podłogową, która się rusza? W tym przypadku naprawa wymaga niewielkiej wprawy i precyzji. Jeżeli widzisz, że płytka jest niestabilna, podejrzewasz, że może się odkleić lub zniszczyła się fuga, postaraj się usunąć całą płytkę. Delikatnie, przy pomocy ostrego noża lub wycinaka, usuń pozostałość fugi. Jeśli płytka jest luźna, możesz ją wyjąć, oczyścić spód z pozostałości kleju i przymocować na nowo klejem do płytek. Jeżeli nie możesz jej swobodnie wyjąć, skuj pozostałość kafelka, miejsce po nim wyrównaj, a w wolnej przestrzeni umieść nową płytkę.

Odprysk na płytce ceramicznej – jak sobie radzić z takim problemem?

Odprysk na płytce ceramicznej to częsty problem w starszych i często użytkowanych pomieszczeniach. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi i na kafelkach pozostają niezmywalne ślady. Jeśli odprysk jest głęboki lub znajduje się na łączeniu z inną płytką, możesz rozważyć całkowite usunięcie starego kafelka i zastąpienie go nowym.

Jeżeli problemem jest rysa lub zadrapanie, możesz użyć wypełniacza lub kleju. Po wyschnięciu użyj farby lub specjalnego maskującego markera, które pozwolą zatuszować nierówności. Możesz także postawić na zupełną zmianę przestrzeni i po kompletnym pokryciu niedoskonałości wypełniaczem, pomalować płytki specjalną farbą do ceramiki.

Uszkodzone płytki możesz w szybki i łatwy sposób odnowić i dać im nowe życie. Nie wymaga to dużych nakładów finansowych. Przy wykorzystaniu sprawdzonych i skutecznych metod sprawisz, że Twój dom będzie wyglądał jak nowy!

Data publikacji: 08.03.2019

Data aktualizacji: 19.06.2024