Remont kuchni – jak usunąć stare i ułożyć nowe płytki ścienne?

Okładzina ceramiczna na ścianach i podłodze w kuchni – chociaż jest trwała i łatwo utrzymać ją w czystości – wraz ze zmianą aranżacji i wyposażenia meblowego często wymieniana jest na nową. Zmiana wizerunku pomieszczenia jest w zasięgu naszych możliwości i nie musimy posiłkować się ekipą glazurników. Oto jak krok po kroku przedstawia się kolejność prac polegających na usunięciu starych płytek i ułożeniu nowej warstwy wraz ze wskazaniem sposobów na zaoszczędzenie czasu w trakcie remontu.

O czym pamiętać przed remontem kuchni?

Aby nadać kuchni nowy wygląd i odmienić jej aranżację, wraz z wymianą płytek ściennych warto zadbać o unowocześnienie jej wyposażenia. Remont to dobra okazja, by pozbyć się zużytych mebli, blatu roboczego, wymienić szafkę pod zlewozmywakiem i zamontować nową baterię. Wymiana starego wyposażenia będzie tym łatwiejsza, że – w zależności od wielkości powierzchni, na której w wyniku naszych działań pojawi się nowa glazura – meble i sprzęty powinny zostać usunięte z remontowanego pomieszczenia. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by na ich miejsce pojawiły się egzemplarze nowe, przeznaczone do skręcenia i zamocowania.

Planem minimum, jaki należy wykonać przed remontem kuchni (oprócz usunięcia sprzętów w celu ułatwienia swobodnego dostępu do przestrzeni, którą będziemy modyfikować), jest zgromadzenie niezbędnych narzędzi i zakup odpowiedniej ilości płytek, które ułożymy na ścianach. W tym ostatnim przypadku, jeśli wybieramy i nabywamy je po raz pierwszy, pamiętajmy o niezbędnym naddatku okładziny względem całkowitej powierzchni ścian, które pokryjemy nową okładziną ceramiczną. Dodajemy podobną wartość procentową, co w przypadku terakoty przeznaczonej do ułożenia na posadzce.

Dekor Paradyż Tamoe A 9,8 x 19,8 cmDekor Paradyż Tamoe A 9,8 x 19,8 cmDekor Paradyż Tamoe A 9,8 x 19,8 cmDekor Paradyż Tamoe A 9,8 x 19,8 cm

Gromadzimy narzędzia potrzebne do remontu kuchni

Spośród niezbędnych narzędzi i materiałów potrzebnych do wykonania remontu polegającego na wymianie ceramicznej okładziny ściennej, wyróżnić należy:

1. Narzędzia:

- młotek,
- młotek gumowy
- poziomica,
- przebijak,
- miarka,
- obcęgi,
- pilnik okrągły,
- paca zębata,
- paca gumowa,
- wiertarka z mieszadłem
- wyciskacz do silikonu,
- otwornica (opcjonalnie).

Porada eksperta

Zaoszczędzimy dużo czasu i sił w czasie remontu kuchni, jeśli zamiast ręcznego skuwania dotychczas stosowanych płytek za pomocą młotka i przebijaka, użyjemy jednego z elektronarzędzi, na przykład wiertarki z funkcją udaru lub młotowiertarki z opcją kucia. Równie korzystne będzie wyposażenie warsztatu narzędziowego w urządzenie do przecinania płytek – chociaż możemy zmniejszyć wymiary każdej z nich za pomocą obcęgów i pilnika, znacznie wydłuży to czas remontu.

2. Materiały:

płytki ceramiczne,
- preparat do gruntowania ścian,
- zaprawa klejowa do płytek,
- fuga,
- akryl kolorowy,
- silikon sanitarny,
- materiały do zabezpieczenia podłogi,
- folia w płynie do okolic zlewozmywaka,
- zaprawa tynkarska do uzupełnienia ubytków w ścianie,
- detergenty do przywrócenia po remoncie higienicznej czystości.

Krok 1 – usuwamy starą okładzinę ścienną

Zanim ujmiemy w dłonie młotek i przebijak (lub młotowiertarkę), by usunąć zamocowaną do ścian warstwę płytek ceramicznych, należy zabezpieczyć posadzki przed uszkodzeniem przez spadające z wysokości ostre krawędzie odłupanych i skutych fragmentów okładziny. To ważne, ponieważ jeśli nie ochronimy podłogi, w toku remontu okaże się, że zakres prac znacznie nam się powiększy właśnie o wymianę terakoty kuchennej. Przed przystąpieniem do dzieła należy pamiętać również o zabezpieczeniu siebie, a konkretnie założyć:

- obuwie chroniące stopy,
- rękawice na dłonie,
- maskę chroniącą drogi oddechowe przed pyłem,
- okulary zabezpieczające oczy przed odłamkami skuwanych płytek.

Porada eksperta

Samo skuwanie – czy to prowadzone ręcznie, czy za pomocą elektronarzędzia – skutkuje zgromadzeniem na podłodze dużej ilości gruzu, który sukcesywnie należy usuwać. Dla osób niewprawionych w remontowych poczynaniach zagadnienie to może wydawać się błahe, ale wystarczy powiedzieć, że gruz nie może trafić do pojemników na odpady i należy wcześniej przygotować się do jego usuwania zgodnego z literą obowiązującego prawa.

Przecinak z ochraniaczem TopexPrzecinak z ochraniaczem TopexPrzecinak z ochraniaczem TopexPrzecinak z ochraniaczem Topex

Aby nie przydawać sobie dodatkowej pracy, w miarę możliwości starajmy się usuwać płytki w taki sposób, aby w powierzchni ścian nie tworzyły się ubytki – im więcej ich powstanie w trakcie skuwania, tym więcej czasu poświęcimy na pokrycie ich zaprawą tynkarską do zastosowań wewnętrznych.

A może płytki na płytki?

Wyobraźmy sobie, że zakres prac związanych z remontem kuchni rozpoczyna się z pominięciem powyższego ingerowania w powierzchnię ściany. Oszczędzamy tym samym fundusze na pozbycie się dużej ilości gruzu oraz czas poświęcony na skuwanie lub zbijanie płytek i opadnięcie kurzu z naruszonego tynku, a także na przywrócenie pomieszczeniu takiego porządku, by można było rozpocząć układanie płytek.

Taką możliwość da nam ułożenie ceramiki na użytkowaną od lat okładzinę ścienną bez jej usuwania. Co ważne, aby tak postąpić, należy fachowym okiem ocenić stan ułożonych lata wcześniej płytek i jeśli nie jest on zadowalający (co grozi nam odspojeniem nowej i starej warstwy, czego efektem będzie dziura w dekoracji ściany), należy całość usunąć.

Klej do płytek Buildfix 25 kgKlej do płytek Buildfix 25 kgKlej do płytek Buildfix 25 kgKlej do płytek Buildfix 25 kg

Rozwiązanie to ma też nieliczne minusy. Po pierwsze – nieznacznie zmniejsza nam powierzchnię pomieszczenia, co może być zauważalne w niewielkich wnętrzach kuchennych. Po drugie, uniemożliwi w przyszłości postąpienie wg tego samego schematu, ponieważ wytrzymałość pierwszej warstwy okładziny ma swoje ograniczenia technologiczne i nie podoła wieloletniemu utrzymywaniu warstwy drugiej i kolejnej.

Krok 2 – przygotowujemy ścianę do układania płytek

Po wypełnieniu zaprawą tynkarską lub gipsem ubytków powstałych po całkowitym usunięciu płytek i kleju, który je utrzymywał, ścianę należy zagruntować, tak aby wzmóc intensywność działania kleju lub zaprawy klejowej. Dotyczy to również pozostawionych na ścianie płytek, które należy całkowicie odtłuścić, w miarę możliwości zmatowić ich powierzchnię na przykład papierem ściernym lub zarysować, a dopiero następnie pokryć preparatem gruntującym. Oczywiście powierzchnia podłogi, która będzie nam służyła do składowania kolejnych pięter płytek, zaprawy, wiertarki z mieszadłem i pojemników z zaprawą, również wymaga zabezpieczenia przed uszkodzeniem mechanicznym i spowodowanym oddziaływaniem substancji zawartych w zaprawie, tynku, fudze i kleju.

Czy wiesz, że...

Zaoszczędzić czas na remoncie można w jeszcze jeden sposób – po usunięciu warstwy płytek należy przytwierdzić do ściany płytę kartonowo-gipsową, dzięki czemu w krótkim czasie uzyskamy idealnie gładką powierzchnię przygotowaną do przyjęcia na siebie warstwy okładziny.

Krzyżaki Diall 1,5 mmKrzyżaki Diall 1,5 mmKrzyżaki Diall 1,5 mmKrzyżaki Diall 1,5 mm

Krok 3 – układamy płytki ścienne

Po uzyskaniu prawidłowej konsystencji zaprawy klejowej do płytek, za pomocą pacy zębatej nanosimy jej warstwę i na ścianę, i na spód płytki, a następnie dociskamy i z wykorzystaniem poziomicy i gumowego młotka korygujemy ustawienie ceramicznego elementu. Obok niego umiejscawiamy kolejne równolegle względem siebie, tworząc pierwsze piętro płytek. Pomiędzy nie wkładamy krzyżyki dystansowe, na górniej części których umieszczamy kolejne piętro płytek po naniesieniu na nie i ścianę zaprawy klejowej. Poruszamy się więc od dołu ku górze, pamiętając o zachowaniu poziomu każdego z pięter.

Krok 4 – fugowanie

Wypełnianie szczelin między elementami ceramicznymi wykonujemy po wyschnięciu kleju lub zaprawy klejowej, czyli po upływie 24-48 godzin – w celu uzyskania dokładniejszej informacji na ten temat należy sięgnąć do specyfikacji technicznej lub zaleceń producenta zawartych w instrukcji użycia zastosowanego produktu.

Fuga elastyczna Ceresit CE 40Fuga elastyczna Ceresit CE 40Fuga elastyczna Ceresit CE 40Fuga elastyczna Ceresit CE 40

Najpierw wyciągamy krzyżyki dystansowe, a po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji fugi, nakładamy ją w szczeliny za pomocą pacy gumowej, zgrubnie usuwając nadmiar wypełniacza z powierzchni ceramiki ściennej.

Nowy wygląd wyremontowanej kuchni

Przed wniesieniem i przytwierdzeniem sprzętów kuchennych kuchnia wymagać będzie dogłębnego uporządkowania i wyczyszczenia śladów remontu. Tu z pomocą przyjdą nam odkurzacz – najlepiej przemysłowy, który sprawdzi się w warunkach remontowych skuteczniej niż jego codziennie używany odpowiednik – a także domowe detergenty. Po usunięciu śladów zaprawy i fugi z powierzchni ceramicznej należy wypełnić silikonem sanitarnym szczeliny między ścianami i między ścianami a posadzką z terakoty. Ta ostatnia czynność nie będzie konieczna, jeśli przestrzeń między podłogą a ścianą zajmuje szczelina dylatacyjna, czyli w pomieszczeniach o dużym metrażu.

Mozaika prasowana Paradyż Altea Nero 29,8 x 29,8 cmMozaika prasowana Paradyż Altea Nero 29,8 x 29,8 cmMozaika prasowana Paradyż Altea Nero 29,8 x 29,8 cmMozaika prasowana Paradyż Altea Nero 29,8 x 29,8 cm

Po wypełnieniu pomieszczenia zabudową i sprzętem AGD pozostaje jedynie uszczelnić silikonem sanitarnym miejsca łączenia zlewozmywaka z okładziną ceramiczną. Miejsca łączenia blatu roboczego ze ścianą uzupełniamy natomiast akrylem w barwie zbliżonej do koloru poziomej powierzchni do przygotowywania posiłków.

 

Data publikacji: 26.04.2017