Oryginalne płytki w kuchni – przegląd nowoczesnych propozycji

Zastosowanie płytek ceramicznych to najbardziej klasyczny sposób na wykończenie posadzki i ścian w kuchni – wciąż cieszy się jednak niesłabnącą popularnością. Decydując się na tak tradycyjną okładzinę, możemy uzyskać niesztampowy efekt. Zobaczmy, jakie nietypowe płytki królują w dzisiejszych trendach kuchennych!

Gres Minimal Arte 29,8 x 59,8 cm szary matGres Minimal Arte 29,8 x 59,8 cm szary matGres Minimal Arte 29,8 x 59,8 cm szary matGres Minimal Arte 29,8 x 59,8 cm szary mat

Neutralność z pazurem

Nie ulega wątpliwości, że najczęściej sięgamy po płytki w uniwersalnej, neutralnej palecie barw. Są to zazwyczaj delikatne szarości, ciepłe beże czy odcienie kości słoniowej. Okazuje się jednak, że nawet z pozoru tak nudnym kolorom można dodać pazura – wystarczy tylko połączyć je z odpowiednią strukturą. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim płytki ścienne przypominające piaskowiec lub inny naturalny kamień o nieregularnej powierzchni.

Szarobure płytki staną się także bardziej wyraziste, gdy będą zdobione niebanalnym wzorem, np. geometrycznym lub patchworkowym. Pozwoli nam to na pozostanie w „bezpiecznej”, uniwersalnej palecie barw, a jednak wniesie do naszej kuchni powiew nowoczesności.

Monochromatyczne, acz nietuzinkowe

Monochromatyczne aranżacje, np. utrzymane w stylu skandynawskim, cieszą się niesłabnącą popularnością już od dłuższego czasu. Co ważne, płytki w bieli, szarości i czerni nie tylko ciekawie się prezentują, lecz jednocześnie są uniwersalne. Możemy więc dopasować do nich meble w niemalże każdej barwie, zyskując ciekawy efekt. Pozwoli nam to również na późniejsze przeorganizowanie kuchni bez utraty na estetyce – do okładziny ściennej i podłogowej w takich kolorach bez trudu dopasujemy nowe meble i sprzęty AGD.

Gres Mineral Ceramstic 60 x 60 cm adorno 1,44 m2Gres Mineral Ceramstic 60 x 60 cm adorno 1,44 m2Gres Mineral Ceramstic 60 x 60 cm adorno 1,44 m2Gres Mineral Ceramstic 60 x 60 cm adorno 1,44 m2

Jeśli jednak chcemy, aby aranżacja nabrała bardziej nowoczesnego wyrazu, zrezygnujmy z połysku na rzecz urzekającego swoją prostotą matu. Nietuzinkowy efekt uzyskamy także, bawiąc się fakturą i wykończeniem płytek, np. poprzez połączenie połyskującej podłogi z szorstką i matową ścianą.

jakie płytki w kuchnijakie płytki w kuchnijakie płytki w kuchnijakie płytki w kuchni
Gres polerowany Ceramstic 60 x 60 cm białyGres polerowany Ceramstic 60 x 60 cm białyGres polerowany Ceramstic 60 x 60 cm białyGres polerowany Ceramstic 60 x 60 cm biały

Ukłon w kierunku niestandardowych materiałów

W nowoczesnych trendach aranżacyjnych można zauważyć powolne odchodzenie od tradycyjnych materiałów wykończeniowych, takich jak np. płytki ceramiczne. Ciekawą alternatywę dla nich stanowią m.in. metalowe lub drewniane panele umieszczone na ścianie pomiędzy blatem kuchennym a górną linią szafek. Doskonale sprawdzą się tutaj również okładziny ścienne wykonane z hartowanego szkła – wbrew pozorom będą zarówno trwałe, jak i łatwe w czyszczeniu.

Czy wiesz, że...

Na rynku spotkamy się z szeroką ofertą szklanych paneli kuchennych zdobionych najróżniejszymi motywami. Często możemy nawet samodzielnie zaprojektować nadruk, który się na nich znajdzie.

Naturalność strzałem w dziesiątkę

Nowoczesne trendy aranżacyjne starają się czerpać jak najwięcej z natury. Stąd też wynika tak duże zainteresowanie panelami w roli okładziny podłogowej w kuchni. Jeśli jednak nie ufamy takim rozwiązaniom i boimy się, że materiał ten nie sprawdzi się w tym pomieszczeniu, możemy postawić na sprawdzone, ceramiczne płytki podłogowe zdobione motywem imitującym drewno. Zyskamy w ten sposób posadzkę do złudzenia przypominającą naturalny surowiec i jego usłojenie, a jednak znacznie trwalszą oraz łatwiejszą w pielęgnacji.

Gres Soft 15 x 100 cm cream 1,23 m2Gres Soft 15 x 100 cm cream 1,23 m2Gres Soft 15 x 100 cm cream 1,23 m2Gres Soft 15 x 100 cm cream 1,23 m2
Płytka dekoracyjna Modena z fugą białaPłytka dekoracyjna Modena z fugą białaPłytka dekoracyjna Modena z fugą białaPłytka dekoracyjna Modena z fugą biała

Niesłabnącą popularnością cieszą się także aranżacje utrzymane w industrialnym, loftowym stylu, w którym na ścianach króluje surowa cegła. Jeśli taka niemalże ascetyczna surowość nie jest w naszym stylu i chcemy dodać jej nieco przytulności, możemy postawić na płytki cegłopodobne o nierównomiernej fakturze, jednak w ciepłym odcieniu. Doskonale sprawdzą się tutaj kafelki ścienne w piaskowym odcieniu beżu lub o jasnoszarej, a nawet białej barwie.

Płytki heksagonalne – dla odważnych

Nowoczesne wnętrza kochają nieoczywiste rozwiązania, które zrywają z tym, co znane i tradycyjne. Nie powinno więc dziwić to, że w tak urządzonych kuchniach odchodzi się od płytek ściennych i podłogowych o standardowym, kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Możemy więc dać się ponieść fantazji i wybrać kafelki w nietypowej formie. Dużą popularnością cieszą się teraz płytki heksagonalne, czyli o kształcie przypominającym plaster miodu. Do naszej dyspozycji są mniejsze i większe heksagony, z których stworzymy najróżniejsze kompozycje.

Porada eksperta

Heksagony doskonale wpisują się w styl art deco – szczególnie wtedy, gdy są utrzymane w połyskliwym kolorze, takim jak cyna czy złoto.

Ciekawy efekt uzyskamy także, sięgając po płytki w klasycznym kształcie, lecz znacznie większym rozmiarze. Doskonałym przykładem takiej okładziny są duże, prostokątne kafelki ułożone „na cegiełkę”. Nawet najprostsza forma będzie przykuwać uwagę, jeśli wyróżni się niestandardowymi wymiarami. Oczywiście zasada ta obowiązuje również w drugą stronę – nietuzinkowo będą się też prezentować małe, prostokątne płytki ułożone na ścianie w dekoracyjną, drobną mozaikę. Możemy także wykorzystać je jako dekor i połączyć z płytkami o normalnej wielkości.

Glazura Ozone 30 x 90 cm grey 1,08 m2Glazura Ozone 30 x 90 cm grey 1,08 m2Glazura Ozone 30 x 90 cm grey 1,08 m2Glazura Ozone 30 x 90 cm grey 1,08 m2

Geometryczna abstrakcja

Geometryczne kształty królują w kuchennych aranżacjach nie od dziś – wśród nich pojawiają się symetryczne prostokąty, proste linie z dekorami czy romboidalne wzory. Chcąc wpasować je w nowoczesne wnętrza, powinniśmy dodać do nich odrobinę koloru, tak aby kontrastowały z otoczeniem – to dodatkowo podkreśli ich nietuzinkowy charakter.

Dekor White Ceramstic 60 x 30 cm fancyDekor White Ceramstic 60 x 30 cm fancyDekor White Ceramstic 60 x 30 cm fancyDekor White Ceramstic 60 x 30 cm fancy

Inspiracje geometrią można także zaobserwować w płytkach inspirowanych… patchworkiem. Płytki przypominające narzutę uszytą z wielu kawałków wzorzystego materiału doskonale sprawdzają się w roli okładziny ściennej tuż nad blatem kuchennym. Możemy też wykonać z nich dekor pomiędzy zwykłymi kafelkami, aby nieco je ożywić.

Do jakiej kuchni pasują patchworkowe motywy? Perfekcyjnie wpiszą się w klimat wnętrz minimalistycznych, urządzonych w monochromatycznej kolorystyce. Czarno-białe płytki zyskają zupełnie inny wyraz, gdy ozdobimy je takim motywem – nawet jeśli wzór będzie utrzymany w tych samych barwach.

Fazowane płytki ścienne

Fazowane płytki kojarzą nam się zazwyczaj ze starymi piecami kaflowymi z przedwojennych kamienic czynszowych. Jak się okazuje, okładziny z fazowanymi krawędziami przeżywają dzisiaj drugą młodość. Skąd takie zainteresowanie fazą? Ścięte ranty umożliwiają uzyskanie powierzchni o lekko wypukłej fakturze – taka struktura będzie przykuwać spojrzenia.

Porada eksperta

Układanie płytek fazowanych wymaga pewnej wprawy i dobrego rozplanowania przestrzeni. Dlaczego? Czterostronnie ścięte krawędzie sprawiają, że kafelki te po prostu źle wyglądają po przycięciu – powinny więc idealnie pasować do wymiarów ściany. Warto zatem dokładnie ją zmierzyć i upewnić się, że taka aranżacja będzie możliwa do wykonania.

Fazowane płytki najlepiej wyglądają w połysku. Możemy je wtedy zastosować w pomieszczeniach utrzymanych w subtelnym, angielskim stylu lub we wnętrzach stawiających na efekt glamour, np. wyposażonych w połyskujące uchwyty od szafek i z dekoracje utrzymane w odcieniu starego złota.

Porada Doroty Szelągowskiej

Dostępnych jest coraz więcej rozwiązań pokryć ścian i podłóg kuchennych. Wodoodporne i specjalne farby, okładziny, LVT czy wykładziny PCV. Od lat jednak prym w tej dziedzinie wiodą płytki ceramiczne. Przy jednolitej zabudowie kuchennej możemy zdecydować się na mocniejszy akcent we wzorze lub kolorze – to płytki decydować będą o charakterze pomieszczenia. Wybierając bardziej uniwersalne rozwiązanie – np. płytki w kształcie cegiełek, możemy ułożyć je na kilka sposobów. Bardzo modna, elegancka jodełka sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym stylu.

Wybierając płytki do kuchni, zazwyczaj sięgamy po rozwiązania praktyczne i uniwersalne. Wszystko ze względu na to, aby uniknąć późniejszego kosztownego remontu. Istnieje jednak sprytny sposób na odświeżenie starych kafelków tanim kosztem – wystarczy je przemalować specjalnie do tego przeznaczoną farbą. Jak to zrobić krok po kroku? Instrukcję znajdziemy w tym filmie!

Data publikacji: 01.05.2018