Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak umocnić brzegi alejek i kwiatowych rabat?

Wchodząc do nieznanego nam ogrodu, chłoniemy pierwsze wrażenia i odbieramy go całościowo, a dopiero po tym zwracamy uwagę na dobór roślinności, szczegóły małej architektury, umiejętne rozplanowanie i podzielenie przestrzeni. Jeśli granice poszczególnych części terenu zielonego są od siebie trwale i dekoracyjnie oddzielone, przydaje to ogrodowi charakteru uporządkowania i panującej schludności. Do tego celu służą najróżniejsze przedmioty i materiały, a ich możliwe zastosowania wymienimy poniżej.

Doborem kolorów w ogrodzie rządzą dwie zasady – uzupełniania się (komplementarności) i kontrastu. Zatrzymajmy się przy drugiej z nich. Jeśli chcemy trwale wyodrębnić poszczególne fragmenty naszej posesji – nawet tak niewielkie, jak najbliższe otoczenie podnóża pnia drzewa, które wysypiemy czerwonymi zrębkami kory – wyraźna granica dekoracyjnego materiału, jeśli nie zostanie, choć w minimalnym stopniu ogrodzona, w krótkim czasie zmiesza się z zielenią traw i ten wycinek ogrodu utraci swój ozdobny charakter. Nie dopuścimy do tego, jeśli zastosujemy na przykład zwykłe obrzeże z tworzywa sztucznego. Z pomocą przyjdzie nam w tym wypadku również rollborder i miniaturowa palisada, jednak także one nie wyczerpują dużej grupy akcesoriów do akcentowania granic roślinnych nasadzeń i nie tylko.

Co służy do umacniania i oddzielania?

W zależności od tego, jak duży jest fragment ogrodu, który pragniemy wyodrębnić, posłużymy się – wymieniając najpopularniejsze obrzeża, począwszy od najmniejszych – między innymi:

- obrzeżami z tworzywa sztucznego o wysokości nieprzekraczającej 5 cm,
- obrzeżami trawnikowymi o wysokości 10 cm,
- palisadami z tworzywa sztucznego o wysokości 15 cm,
- rollborderami o wysokościach rozpoczynających się od 20 cm wzwyż,
- gazonami betonowymi o wysokości 20 i 25 cm,
- obrzeżami betonowymi wysokimi na 25 cm,
- palisadą granitową o tej samej wysokości,
- płotkami o różnych rozmiarach i odmiennych materiałach wykonania,
- obrzeżami i płotkami wzbogaconymi siatką, którą szybko porastają rośliny pnące.

Zwróćmy uwagę, że mamy bardzo dużą możliwość wyboru wysokości przegród i umocnień; począwszy od najmniejszych, o wysokości 5 cm, i „wspinając się” o kolejne wielokrotności tej wartości. Dzięki temu możemy bardzo precyzyjnie dobrać nie tylko odpowiadający naszym zbiorom florystycznym rozmiar przegrody, ale również jej kolor i materiał wykonania, o czym szerzej w dalszej części artykułu. Co więcej – za pomocą akcesoriów tego typu wydzielać nie tylko minimalnie różniące się wysokością trawnik (zwłaszcza dobrze utrzymany, czyli o sukcesywnie przycinanych źdźbłach) i brukowaną alejkę, ale również główne strefy funkcjonalne ogrodu, na przykład relaksacyjną od przestrzeni przeznaczonej do aktywności fizycznej.

Obrzeże ogrodowe Cellfast 15 cm x 9 mb zielone
Obrzeże ogrodowe Cellfast 15 cm x 9 mb

Obrzeża niejedno mają imię

Nazwą to określa się różne rodzaje przegród, które zastosować możemy na niewielkiej wysokości od podłoża, co czyni je idealnymi od zakreślania granic trawnika. To niezwykle ważna cecha zwłaszcza w tych ogrodach, których ozdobą jest pieczołowicie utrzymywany przez cały sezon trawnik. Ponieważ jego wysokość trzeba bardzo często przycinać, w zadaniu tym wspomaga nas wybrany wg własnych preferencji model kosiarki. Aby zasięg działania urządzenia nie wykraczał poza jednolitą zieloną murawę, obrzeża wyznaczają granicę jej przestrzeni roboczej.

W zależności od typu podłoża, na którym stosujemy obrzeża, mocujemy je, posługując się następującymi dodatkami:

- plastikowymi kotwami, które wbijamy za pomocą młotka, w podłoże miękkie, takie jak trawnik,

- metalowymi, ocynkowanymi gwoździami budowlanymi wbijanymi młotkiem w podłoże twarde.

Uwaga!

Do wbicia kotew plastikowych używamy młotka gumowego, ponieważ zwykły uszkodzi nie tylko element mocujący, ale także mocowany.

Na uwagę zasługuje wielość akcesoriów, które określane są tą samą nazwą – obrzeża. Znajdziemy tutaj oprócz modelu trawnikowego, zwiniętego w rulon o długości prawie 10 m, także plastikowe składające się z odcinków o długości 1 m, a także wykonane z betonu (a więc nieplastyczne w porównaniu do powyższych) obrzeża o długości 10-35 cm. Jeśli granica ma bardzo nieregularny kształt, stosujemy betonowe odcinki o jak najmniejszej długości, by za ich pomocą zaakcentować łuki i inne zaokrąglenia.

Palisada Bruk-Bet Duo Classic 25 x 10 x 6 cm czerwona
Palisada Bruk-Bet Duo Classic 25 × 10 × 6 cm

Palisada jako cień obronnej przeszłości

Palisady wykonane z tworzywa sztucznego są często wykorzystywane w naszych ogrodach i łatwo zauważalne dzięki zróżnicowanej kolorystyce, której dobór kompozycyjnie uzupełnia miejsca wypełnione kwiatami lub skalniakami. Szara, czerwona, brązowa czy o barwie terakoty – palisada ma również charakterystyczny wygląd, który nieco przypomina drewniane rollbordery.

Wystają ponad powierzchnię gleby na kilka do kilkudziesięciu centymetrów i w tym znaczeniu są cieniem swoich wielkich odpowiedników z przeszłości. Dawno temu palisady, czyli ogrodzenia miast lub oddziałów wojskowych w terenie, wykonywane były z naostrzonych pali drewna, przylegających ściśle do siebie. Obecnie nie zatraciły zupełnie swojej podstawowej funkcji – ochronnej – jednak realizują ją w skali mikro, o czym świadczy najlepiej ich rozmiar – sprzedawane są w niewielkich odcinkach, które za pomocą szpikulców umieszcza się w ziemi. Niektóre z nich samoistnie ulegają kształtowaniu w formy zaokrąglone, co pomaga nam stworzyć trawnik o nieregularnej granicy wyznaczanej przez kwadrat lub prostokąt. Barwy palisad z tworzyw sztucznych to między innymi zieleń, brąz (przypominający drewno) i szarość – ta ostatnia dominuje w wariantach betonowych.

Gazon – dekoracyjna donica na miniogródek

Analogicznie jak opisana wyżej palisada, nazwa gazon ma swoje odniesienie do przeszłości i obecnie jest zminiaturyzowanym odpowiednikiem swojego dawnego znaczenia, jakim był reprezentacyjny ogród, który roztaczał się od strony wejścia do pałacu czy innej siedziby możnowładców. Produkowane obecnie gazony spełniają dwie funkcje – wyraźnie oddzielają od siebie sąsiadujące strefy terenu zielonego i z racji kształtów przypominających duże donice służą do uprawiania roślin, zwłaszcza pięknie kwitnących.

Gazon mini Bruk-Bet księżyc 20 x 30 cm czerwony
Gazon mini Bruk-Bet księżyc 20 × 30 cm czerwony

Z racji swojej dużej wagi, zwiększonej dodatkowo przez ziemię, którą mieszczą, są na tyle stabilne, że można układać je na sobie, przez co gazony są wysokimi przegrodami i służyć mogą do umacniania stromych brzegów pagórków zagospodarowanych na kwietne rabaty. Ich kolejną zaletą jest mnogość kształtów, pośród których wyróżnić możemy nieregularne prostopadłościany i naczynia o przekroju przypominającym półksiężyce. Osobną grupę stanowią gazony wykonane z terakoty, które służą jako pojedyncze, duże donice w kształcie pucharów czy śródziemnomorskich amfor.

Rollborder 5 x 125 x 15 cm
Rollborder 5 x 125 x 15 cm

Popularne i funkcjonalne – rollbordery

Rollbordery to niewielkie drewniane płotki utworzone przez ściśle ze sobą połączone paliki (czasem przecięte wzdłuż), które wyznaczają granice o prostym lub zaokrąglonym kształcie. Decydując się na ich zastosowanie na swojej posesji – a z racji wykonania z naturalnego surowca pasują one do każdej ogrodowej aranżacji – należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przygotowania drewna do zmiennych temperatur i warunków wilgotnościowych. Jeśli zaniechamy tego starania, rollborder zagości w naszym ogrodzie jedynie przez jeden sezon, po którym możemy starać się go odnowić i zaimpregnować, o ile trwale umieszczone w ziemi drewniane elementy nie zdążyły zbutwieć. Chociaż niektóre rodzaje wykonanych z tworzywa sztucznego palisad o niewielkich rozmiarach i brązowej barwie stylizowane są na rollbordery, wizerunku drewna w dekoracyjnym pierwowzorze nie zastąpi plastikowy odpowiednik – nawet jeśli przewyższa wzór swoją trwałością.

Uwaga!

Wybierając rollborder na swoją działkę lub do ogródka, zwróć uwagę nie tylko na wysokość palików i długość miniogrodzenia po rozwinięciu zwoju, ale także na to, czy producent poddał drewno uprzedniemu impregnowaniu ciśnieniowemu. W przeciwnym razie cena zabezpieczenia surowca przed wilgocią i zmiennymi temperaturami zrównoważy, a nawet przewyższy koszt zakupu rollbordera odpowiednio przygotowanego przez producenta do trudnych warunków pogodowych.

Rollborder na listwie 7 x 15 / 30 x 105 cm
Rollborder na listwie 7 × 15 / 30 × 105 cm

A może kostka brukowa? Inne sposoby na wykonanie trwałych obrzeży

Spośród wymienionych wyżej rodzajów zabezpieczeń ogrodowych, użytymi do ich wyrobu materiałami były: beton, drewno, tworzywo sztuczne, granit. Wyjąwszy drewno, które należy poddać procesowi impregnacji, o ile nie wykonał tego producent, wszystkie pozostałe są z racji swoich właściwości przystosowane do całorocznych warunków panujących na zewnątrz zabudowań. Jednak materiałów trwale odpornych na wodę, śnieg, mróz i upalne słońce jest więcej, a oprócz gotowych produktów wymienionych wyżej, możemy samodzielnie wykonać obrzeże z materiałów równie wytrzymałych, które pozostały nam po budowie, które znaleźliśmy podczas weekendowego wyjazdu czy które pochodzą z naszego domu. Są to między innymi:

- wkopane w ziemię, ułożone ściśle obok siebie butelki plastikowe lub szklane,
- ozdobne kamienie,
- cegły, w tym szczególnie dekoracyjne – klinkierowe,
- rozpięta na wspornikach lina lub gruby sznur, zwłaszcza jeśli został wykonany tworzywa sztucznego,
- żeliwne płotki, o ile pokryjemy je farbą antykorozyjną,
- kostka brukowa – betonowa, granitowa.

Data publikacji: 05.08.2016