Formy ścieżek ogrodowych

Przydomowe oraz samodzielne ogrody – szczególnie te o dużej powierzchni – nierzadko wymagają stworzenia ścieżek. Odpowiednio zaprojektowane i poprowadzone ułatwiają poruszanie się po terenie, a jednocześnie stanowią jego integralną część, mającą wpływ na estetykę oraz wizualny odbiór otoczenia. Jakie mamy możliwości ich kształtowania, by prezentowały się nietypowo?

Formy ścieżek ogrodowych

Ścieżki dopasowane do charakteru ogrodu

Funkcjonalność ogrodowych dróżek to tylko jedna z kwestii, o których należy pamiętać podczas ich budowy. Równie ważnym aspektem jest odpowiednie dopasowanie ich do typu naszego ogrodu. Ważny jest tu nie tylko materiał wykonania, ale także forma, jaką przybierze ścieżka. Inna konstrukcja sprawdzi się w ogrodzie naturalnym, a inna w nowoczesnym i dopracowanym pod każdym względem ogrodzie geometrycznym.

Różne formy ścieżek

Najczęściej spotykane ścieżki ogrodowe poprowadzone są w linii prostej lub po łuku. Pierwsze nich mogą akcentować geometryczne nasadzenia, drugie z kolei możemy dopasować do kształtu rabat, tak by je okalały i płynnie zmieniały kierunek. Wijące się i idealnie równe ścieżki mogą jednak przybrać różną postać – wszystko zależy od tego, jakiego materiału użyjemy do ich wykonania, a także od sposobu, w jaki go ułożymy.

Ścieżki o równych brzegach – ich bieg jest wytyczony równą linią, a nawet krawężnikiem. Granica pomiędzy ścieżką a terenem nieutwardzonym jest tutaj wyraźnie zaznaczona.

Ścieżki o nieregularnych brzegach – efekt taki osiągniemy, układając poszczególne elementy na pozór chaotycznie, brzegi takich ścieżek nie tworzą prostej linii, ale wyróżniają się licznymi załamaniami, kantami lub zaokrągleniami.

Formy ścieżek ogrodowych

Ścieżki poprzetykane trawą – taki efekt osiągniemy, układając np. betonowe lub kamienne płyty w pewnej odległości od siebie, tak aby pomiędzy każdą z nich znalazła się powierzchnia nieutwardzona, porośnięta np. trawą lub wysypana ściółką. Modnym rozwiązaniem tego typu jest wykorzystanie drewnianych lub drewnopodobnych okręgów (plastrów).

Ścieżki z trawiastą „fugą” – układając ścieżkę z takich samych elementów, np. kostki lub płyt kamiennych, możemy pozostawić wolne przestrzenie pomiędzy nimi, a następnie wypełnić je ziemią i obsiać trawą. Zyskamy wtedy naturalną fugę, która nada ścieżce naturalny charakter. Nie musimy przy tym dbać o równomierne rozłożenie poszczególnych elementów – szczególnie, jeśli wybierzemy takie o nierównomiernych kształtach.

Warto pamiętać, że w ciekawym uformowaniu ogrodowych ścieżkach pomoże nam kreatywne podejście w układaniu tworzących je elementów. Możemy zestawiać je ze sobą pod różnymi kątami, tak aby powierzchnia nabierała energii i miała dynamiczny charakter. Ciekawy efekt uzyskamy, tworząc ścieżkę za pomocą specjalnych form do betonu lub układając poszczególne elementy (np. kwadratowe płyty) po ukosie. Możemy również w dowolnym miejscu rozszerzać lub zwężać bieg dróżek, tworząc małe placyki. Forma ścieżek, które poprowadzimy w naszym ogrodzie, zależy więc w największej mierze od naszego pomysłu i wyobraźni. Ich kształt może być zupełnie dowolny.