Produkty

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Borówka amerykańska, zwana także jagodą amerykańską, jest krzewem z rodziny wrzosowatych, który od lat gości na naszych stołach. Słodkie owoce borówki sprawiają, że nie tylko coraz częściej sięgamy po nie ze sklepowych półek, ale decydujemy się na ich uprawę we własnym ogrodzie.

borówka amerykańska hodowlaTak jak w przypadku uprawy innych krzewów owocowych, borówka amerykańska wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża oraz właściwej pielęgnacji, dzięki czemu już w kolejnych sezonach będziemy mogli cieszyć się pysznymi owocami z własnej, ekologicznej uprawy.

O czym należy pamiętać przygotowując  się do uprawy borówki?

Sadzonki – warto zakupić je w sprawdzonej szkółce: dzięki temu będziemy mieli pewność, że nabywamy taką odmianę, która odpowiada nam ze względu na warunki uprawy oraz spełni wymagania, jeśli chodzi o samo owocowanie. Wybierajmy krzewy w doniczkach (2-3 l.), których pędy mają wysokość ok. 35-40 cm, lub sadzonki balotowane (z dużą bryłą ziemi w części korzeniowej).

W przypadku sadzenia krzewów, które były zakupione w donicy, należy pamiętać, aby sadzonkę dobrze wytrzepać z obumarłych korzeni, które mogły osadzić się na ściankach doniczki.

Miejsce – krzewy borówki najlepiej rozwijają się w zacisznym i dobrze nasłonecznionym miejscu.

Przygotowanie podłoża – borówka amerykańska jest krzewem wymagającym dość specyficznego podłoża. Najlepiej rośnie i owocuje w kwaśnej glebie (pH 3,5-5,0) o wysokiej zawartości próchnicy, podłoże powinno być także dobrze przepuszczalne i wilgotne.

Aby odpowiednio przygotować glebę przed wsadzeniem sadzonek, należy wykopać dół o głębokości 35 cm i średnicy ok. 80 cm, a następnie wsypać do niego kwaśny torf i korę drzew iglastych w proporcji 1:1. W przypadku gdy gleba w naszym ogrodzie jest ciążka i słabo przepuszczalna, warto dodać do mieszanki także piasek.

Sadzenie krzewów – najlepszym okresem do sadzenia krzewów borówki jest wiosna lub jesień. Sadzimy ją w 1,5 m odstępach, pamiętając także o tym, że należy wsadzić ją ok. 5 cm głębiej niż rosła w szkółce. Przestrzeń miedzy krzewami należy uzupełnić 3 cm warstwą drobnej kory drzew iglastych oraz kwaśnym torfem – robimy to za pomocą grabi, mieszając płytko ściółkę z glebą. Ściółkowanie zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z okolic korzeniowych. Zabieg ten należy powtarzać co roku. hodowla borówki amerykańskiej

Pielęgnacja – system korzeniowy borówki przystosowany jest do wilgotnych gleb, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Ważnym zabiegiem jest także przycinanie obumarłych i uschniętych pędów oraz skrócenie tych zdrowych o kilka oczek – czynność tę wykonujemy każdego roku. Co 3-4 lata dokonujemy bardziej drastycznych cięć, usuwając najstarsze i najdrobniejsze pędy, oraz skracamy najwyższe zdrowe pędy do wysokości ok. 60 cm. Nieprzycinane krzewy borówki mają skłonność do owocowania co 2 lata.

Nawożenie – borówkę nawozimy każdej wiosny, wybierając w tym celu specjalny kwaśny nawóz,  zawierający siarczan potasu i siarczan amonu.

Borówka amerykańska najlepiej owocuje na pędach 2-3 letnich, warto zatem pomyśleć już teraz o przygotowaniach do jej uprawy. Najważniejsza jest świadomość, że będą to owoce, które sami pielęgnowaliśmy, nie używając przy tym żadnych chemicznych środków wspomagających.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej
Zobacz przegląd najpopularniejszych roślin, dzięki którym otoczenie Twojej posesji przybierze najróżniejsze kształty i kolory. Od wyboru...
Czytaj więcej

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące
Wiosna jest najlepszą porą do rozmnażania wielu roślin ogrodowych. To doskonały czas, by przygotować własne, darmowe sadzonki, którymi następnie obsad...
Czytaj więcej

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór
Wiele z roślin nadających się do uprawy w naszych ogrodach to piękne ozdobne pnącza. Ich pędy pną się ku górze, a bez stosownej podpory ich uroda nie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak uprawiać borówkę amerykańską?