Produkty

Jak uprawiać kiwano

Jak uprawiać kiwano

Kiwano jest gatunkiem ogórka, choć jego nazwa pochodzi od kiwi i banana, gdyż w smaku przypomina właśnie te owoce. Nazywa się je również rogatym ogórkiem, ogórkiem kolczastym, afrykańskim, a nawet rogatym afrykańskim melonem. Pochodzi z tropików, więc należy do roślin szczególnie ciepłolubnych. Co należy wiedzieć o kiwano, by z powodzeniem uprawiać je w naszym klimacie?

Cechy charakterystyczne kiwano

Kiwano jest uznawane za warzywo i stanowi składnik wielu dań. Spożywa się je na surowo, razem z pestkami, jako element deserów oraz sałatek owocowych, a także w połączeniu z rybami czy owocami morza. Ciekawą cechą kiwano, będącą jednocześnie bardzo dużą jego zaletą, jest możliwość przechowywania go w warunkach Owoc kiwanodomowych nawet przez 6 miesięcy, przy czym przez cały ten czas zachowuje ono swoje właściwości i nadaje się do spożycia.

Kiwano to jednoroczna roślina pnąca, której owoce osiągają do 15 cm długości. Gdy dojrzewają, ich skórka zmienia się z zielonej na jaskrawopomarańczową, dodatkowo pokryta jest kolcami.

Uprawa kiwano

Temperatura – pochodzące z tropikalnych krajów kiwano jest rośliną o dużych wymaganiach termicznych, jej wzrost zostaje zatrzymany, gdy temperatura spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza, a w temperaturze poniżej 5 stopni roślina obumiera. Dlatego też w Polsce najlepiej jest uprawiać kiwano w szklarniach lub foliowych tunelach. Możemy zdecydować się także na uprawę w glebie, jednak konieczne będzie w tym przypadku wybranie stanowiska ciepłego i w pełni słonecznego. Aby kiwano wykiełkowało, należy zapewnić nasionom temperaturę 21-26 stopni w dzień i 17-21 w nocy.

Wysiew – nasiona kiwano pozyskamy z dojrzałych owoców, które znajdziemy w sklepach. Pod koniec kwietnia i na początku maja umieszczamy je w doniczkach wypełnionych podłożem o pH 5,5-7 (substratem torfowym). W czerwcu natomiast sadzonki przesadza się do gruntu – w rzędach oddalonych od siebie o 1 m i w odległości 0,5 m pomiędzy poszczególnymi okazami.

Podlewanie – zaraz po wsadzeniu roślin do gruntu rozpoczynamy regularne ich podlewanie. Aby młode sadzonki przyjęły się, robimy to codzienne przez kilka Książkapierwszych dni. Gdy rośliny podrosną, również pamiętamy o regularnym dostarczaniu wody, szczególnie w okresie kwitnienia oraz podczas zawiązywania owoców. Choć kiwano znosi okresowe przesuszenie, to jednak niedobór wilgoci w tym czasie grozi opadaniem liści i zrzucaniem zawiązków owoców.

Kwitnienie i zbiór owoców – około dwa miesiące po posadzeniu rośliny do gruntu zaczyna ona wypuszczać kwiaty, natomiast po dwóch tygodniach od kwitnienia zaczynają pojawiać się pierwsze owoce – z jednej rośliny otrzymamy nawet do kilkunastu sztuk. Należy pamiętać, by zebrać je przed pierwszymi przymrozkami, ponieważ przemarznięte kiwano szybciej gniją i nie nadają się już do jedzenia.

Pielęgnacja – w okresie wegetacyjnym kiwano należy także zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Ważne jest także odchwaszczanie terenu wokół roślin, a także spulchnianie jej zewnętrznej warstwy. Pamiętajmy też, by zapewnić kiwano odpowiednie podpory, po których będą wiły się podobnie jak ogórki. Pędy tej rośliny silnie się rozrastają i wypuszczają mnóstwo liści.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Owoce w ogrodzie – od czego zacząć?

Owoce w ogrodzie – od czego zacząć?
Owoce są naturalnym źródłem witamin i energii potrzebnej nam na co dzień. Niepryskane, świeże, soczyste – bez trudu możemy je uprawiać w ...
Czytaj więcej

Co możemy siać w maju?

Co możemy siać w maju?
Maj to miesiąc, w którym bezpośrednio do gruntu możemy siać jeszcze mnóstwo kwiatów, warzyw i ziół. Będą to gatunki wrażli...
Czytaj więcej

Ogród w walce ze stresem

Ogród w walce ze stresem
Szybkie tempo życia oraz presja związana z brakiem czasu i wciąż rosnącą liczbą obowiązków powodują, że wielu z nas znajduje się pod wpływem ciągłego ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak uprawiać kiwano