Produkty

Jak uprawiać kiwano

Jak uprawiać kiwano

Kiwano jest gatunkiem ogórka, choć jego nazwa pochodzi od kiwi i banana, gdyż w smaku przypomina właśnie te owoce. Nazywa się je również rogatym ogórkiem, ogórkiem kolczastym, afrykańskim, a nawet rogatym afrykańskim melonem. Pochodzi z tropików, więc należy do roślin szczególnie ciepłolubnych. Co należy wiedzieć o kiwano, by z powodzeniem uprawiać je w naszym klimacie?

Cechy charakterystyczne kiwano

Kiwano jest uznawane za warzywo i stanowi składnik wielu dań. Spożywa się je na surowo, razem z pestkami, jako element deserów oraz sałatek owocowych, a także w połączeniu z rybami czy owocami morza. Ciekawą cechą kiwano, będącą jednocześnie bardzo dużą jego zaletą, jest możliwość przechowywania go w warunkach Owoc kiwanodomowych nawet przez 6 miesięcy, przy czym przez cały ten czas zachowuje ono swoje właściwości i nadaje się do spożycia.

Kiwano to jednoroczna roślina pnąca, której owoce osiągają do 15 cm długości. Gdy dojrzewają, ich skórka zmienia się z zielonej na jaskrawopomarańczową, dodatkowo pokryta jest kolcami.

Uprawa kiwano

Temperatura – pochodzące z tropikalnych krajów kiwano jest rośliną o dużych wymaganiach termicznych, jej wzrost zostaje zatrzymany, gdy temperatura spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza, a w temperaturze poniżej 5 stopni roślina obumiera. Dlatego też w Polsce najlepiej jest uprawiać kiwano w szklarniach lub foliowych tunelach. Możemy zdecydować się także na uprawę w glebie, jednak konieczne będzie w tym przypadku wybranie stanowiska ciepłego i w pełni słonecznego. Aby kiwano wykiełkowało, należy zapewnić nasionom temperaturę 21-26 stopni w dzień i 17-21 w nocy.

Wysiew – nasiona kiwano pozyskamy z dojrzałych owoców, które znajdziemy w sklepach. Pod koniec kwietnia i na początku maja umieszczamy je w doniczkach wypełnionych podłożem o pH 5,5-7 (substratem torfowym). W czerwcu natomiast sadzonki przesadza się do gruntu – w rzędach oddalonych od siebie o 1 m i w odległości 0,5 m pomiędzy poszczególnymi okazami.

Podlewanie – zaraz po wsadzeniu roślin do gruntu rozpoczynamy regularne ich podlewanie. Aby młode sadzonki przyjęły się, robimy to codzienne przez kilka Książkapierwszych dni. Gdy rośliny podrosną, również pamiętamy o regularnym dostarczaniu wody, szczególnie w okresie kwitnienia oraz podczas zawiązywania owoców. Choć kiwano znosi okresowe przesuszenie, to jednak niedobór wilgoci w tym czasie grozi opadaniem liści i zrzucaniem zawiązków owoców.

Kwitnienie i zbiór owoców – około dwa miesiące po posadzeniu rośliny do gruntu zaczyna ona wypuszczać kwiaty, natomiast po dwóch tygodniach od kwitnienia zaczynają pojawiać się pierwsze owoce – z jednej rośliny otrzymamy nawet do kilkunastu sztuk. Należy pamiętać, by zebrać je przed pierwszymi przymrozkami, ponieważ przemarznięte kiwano szybciej gniją i nie nadają się już do jedzenia.

Pielęgnacja – w okresie wegetacyjnym kiwano należy także zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Ważne jest także odchwaszczanie terenu wokół roślin, a także spulchnianie jej zewnętrznej warstwy. Pamiętajmy też, by zapewnić kiwano odpowiednie podpory, po których będą wiły się podobnie jak ogórki. Pędy tej rośliny silnie się rozrastają i wypuszczają mnóstwo liści.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Owoce w ogrodzie – od czego zacząć?

Owoce w ogrodzie – od czego zacząć?
Owoce są naturalnym źródłem witamin i energii potrzebnej nam na co dzień. Niepryskane, świeże, soczyste – bez trudu możemy je uprawiać w ...
Czytaj więcej

Co możemy siać w maju?

Co możemy siać w maju?
Maj to miesiąc, w którym bezpośrednio do gruntu możemy siać jeszcze mnóstwo kwiatów, warzyw i ziół. Będą to gatunki wrażli...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak uprawiać kiwano