Wężymord – uprawa i pielęgnacja

Wężymord, zwany także czarnym korzeniem lub skorzonerą, to wyjątkowa roślina, która na jesień nie tylko zdobi nasz ogród, lecz również wypuszcza jadalne korzenie o doskonałych właściwościach odżywczych, a także leczniczych. Idealnie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, zatem z powodzeniem możemy je samodzielnie hodować na naszej przydomowej działce.

Wężymord

Swoją nieco złowieszczą nazwę zawdzięcza dawnym czasom, kiedy to nasi przodkowie wykorzystywali tę roślinę w medycynie udowej, jako lek na jad żmij. Pochodzi z południowej oraz środkowej Europy, lecz mimo niebywałych zdrowotnych oraz odżywczych wartości, wężymord został zapomniany przez współczesną kuchnię. W smaku przypomina szparagi, które goszczą na naszych stołach od wielu lat. Ponadto jest bogaty w sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor, karoten oraz witaminy: E, B1, B2 oraz C, dzięki czemu warto go włączyć w codzienne menu w naszych domach. Jak zatem wyhodować tę piękną oraz niebywale przydatną roślinę?

Mała popularność skorzonery może wynikać z jej wysokich wymagań uprawowych. Należy ją bowiem sadzić w glebach dobrze nasłonecznionych, wyjątkowo żyznych oraz próchnicznych. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, wówczas roślina nie wyrośnie lub zgnije w niekorzystnej dla siebie ziemi. Dodatkowo niezwykle ważne jest właściwe nawożenie gleby już przed wysiewem wężymordu – jego długie korzenie sięgają głęboko w glebę, powinniśmy zatem zadbać, aby w gruncie znajdowały się odpowiednie składniki odżywcze.

Wężymord

Wysiew czarnego korzenia następuje wczesną wiosną – należy uważać, aby nie sadzić rośliny przed końcem przymrozków, ale także, by nie zwlekać z tym zbyt długo. Plony wysiane z opóźnieniem bądź przedwcześnie będą złej jakości oraz mało obfite. W słabszych glebach sadzenie skorzonery powinno się odbywać w sierpniu – wówczas roślina będzie gotowa do zbioru w następnym roku. Podczas rozwoju korzenia, czyli w miesiącach czerwiec – sierpień, powinniśmy intensywnie podlewać roślinę, aby woda swobodnie mogła sięgać do końca ukorzenienia się wężymordu. Wężymord zbiera się od października aż do miesięcy zimowych – doskonale znosi przymrozki, warto jednak wcześniej zebrać plony, gdyż roślina ta posiada delikatny i łamliwy korzeń, który ciężko będzie wyciągnąć po zamarznięciu ziemi. Skorzonerę przechowujemy w skrzynkach z wilgotnym piaskiem, dzięki czemu na dłużej zachowa ona swoją świeżość oraz wartości odżywcze.

Kwitnienie wężymordu przebiega od maja do lipca – roślina wypuszcza niewielkie, żółte kwiatki w formie koszyczka, które stanowią znakomitą wiosenną oraz letnią dekorację każdego ogrodu. Zalety skorzonery znacząco przewyższają trud włożony w jej wyhodowanie, w związku z czym jest to roślina, której nie może zabraknąć w ogródku każdej osoby, która ceni nie tylko piękno zasadzonych kwiatów, lecz również ich pożyteczność po opadnięciu płatków.