Jakie drzewko na choinkę bożonarodzeniową?

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, na której rokrocznie zawisają bombki i wiele innych ozdób. Jedni wybierają sztuczne drzewko, inni zaś żywe, które kusi swoim pięknym wyglądem i wyjątkowym zapachem. Jeśli decydujemy się na choinkę w żywej postaci, to jakie drzewo wybrać?

Przejdź do następnych akapitów:
Świerk
Sosna
Jodła

Świerk
To drzwko wybierane jest zdecydowanie najczęściej na żywą choinkę. Przede wszystkim dlatego, że z łatwością możemy znaleźć świerk o idealnym, symetrycznym pokroju. Ponadto świerk pospolity ma przyjemny, żywiczny zapach i ciemnozielone igły o długości około 2 cm. Niestety, świerki wycięte ze swojego naturalnego środowiska obsypują się już po około 7 dniach.
Oprócz świerku pospolitego możemy wybrać również świerk kłujący o ostrych, niebieskozielonych igłach o długości około 3 cm, który przetrwa wewnątrz domu znacznie dłużej. Alternatywą może być też świerk serbski, którego gałęzie są wygięte ku górze, a na nich znajdują się zielone igły z białymi paskami.
Sosna
Wśród sosen, które trafiają do naszych domów na Boże Narodzenie, najbardziej popularna jest sosna pospolita, która w przeciwieństwie do świerka posiada mało symetryczną i luźno rozłożoną formę. Jej urok stanowią długie, bo aż 6-centymetrowe igły, które utrzymują się na drzewie przez długi czas. Za wyborem sosny pospolitej przemawia też intensywny zapach i stosunkowo mała cena. Należy pamiętać jednak o tym, że sosna wydziela spore ilości żywicy. Oprócz sosny pospolitej, możemy zdecydować się również na wybór sosny czarnej, która posiada równie długie, ciemnozielone igły i szeroki pokrój.

choinkichoinkichoinkichoinki

Jodła
Wśród jodeł najpopularniejszą choinką bożonarodzeniową jest jodła kaukaska. Charakteryzuje się wyjątkowo gęstymi, płaskimi i tępymi igłami o długości około 3 cm. Igły są ciemnozielone z wierzchu i srebrzystoszare od spodu. Co najważniejsze, są one w stanie trzymać się na drzewie nawet po jego uschnięciu. Równie imponujące są nawet 15-centymetrowe szyszki, które w okresie zimowym zmieniają kolor z zielonego na fioletowy. Wybierając jodłę kaukaską na drzewko bożonarodzeniowe możemy być spokojni o jej regularny rozkład i stożkowy pokrój korony.
Data publikacji: 07.11.2014