Jak urządzić pokój dziecka – oryginalny pokój kosmonauty w kilku krokach

Pokój dziecka to jedno z najczęściej przekształcanych pomieszczeń w całym domu. Dzieci rosną bardzo szybko, więc w mgnieniu oka zmieniają się ich potrzeby i zainteresowania. Wraz z dojrzewaniem wystrój pokoju, który jeszcze kilka lat temu był spełnieniem marzeń, staje się nieatrakcyjny dla małego domownika. Masz pod dachem fana kosmosu? Stwórz mu oryginalne i ponadczasowe wnętrze z widokiem na Wszechświat. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dziecka w niebanalny sposób.

Pokój młodzieżowy nie musi być nudny

Jako rodzic pewnie zastanawiasz się, jak raz a dobrze stworzyć atrakcyjną, praktyczną i ponadczasową przestrzeń dla swojej pociechy. Tak, by pokój dziecka mógł rosnąć razem z nim. Te trzy cechy da się połączyć. Szczególnie jeśli dobrze zaaranżujesz dekorację i kolor na ścianach. Co ważne, uniwersalna przestrzeń nie musi być nudna, a powierzchnie jednolite.

Szukasz inspiracji do pokoju chłopięcego? Pomysłów i rozwiązań jest wiele. Pamiętaj, że kolory ścian w pokoju chłopca uzależnione są od jego wieku. Nastolatek nie będzie zadowolony z pastelowych barw, przypominających mu dzieciństwo. Jak więc stworzyć ponadczasowe wnętrze? Postaw na aranżacje pokoju dziecięcego, które będą odpowiadać zainteresowaniom Twojego dziecka. Dla przykładu: fanowi piłki nożnej wyczaruj boisko, a entuzjaście sportów zimowych górski krajobraz. Sprawdź też nasz pomysł jak urządzić pokój młodzieżowy dla miłośnika galaktyki.

jak urządzić pokój dzieckajak urządzić pokój dzieckajak urządzić pokój dzieckajak urządzić pokój dziecka

Krok pierwszy: Jakie kolory farb będą Ci potrzebne?

Wnętrze ze snów małego kosmonauty stworzysz poprzez namalowanie Drogi Mlecznej na jednej ze ścian pomieszczenia. Mimo że może to brzmieć jak trudne i długotrwałe wyzwanie, to efekt jest łatwy do uzyskania. Stworzysz w kilka minut, bez większych trudności. Zaczynamy?

jak urządzić pokój młodzieżowy - akcesoriajak urządzić pokój młodzieżowy - akcesoriajak urządzić pokój młodzieżowy - akcesoriajak urządzić pokój młodzieżowy - akcesoria

Do pomalowania ścian w pokoju dziecięcego użyj farby lateksowej. To produkt, który idealnie nadaje się do tej przestrzeni. Największym atutem emulsji lateksowej jest jej odporność na zmywanie i szorowanie. Dzięki tej właściwości z łatwością i bez obawy o utratę koloru usuniesz ze ścian zarówno plamy z jedzenia, jak i ślady po kredkach.

Aby zrealizować oryginalny pomysł na pokój dziecka z motywem kosmosu, potrzebujesz pięć kolorów farby:

  • ciemnoszary,

  • ciemny fiolet,

  • jasny szary,

  • turkusowy,

  • biały.

Krok drugi: Przygotowanie do malowania – potrzebne narzędzia

Po wyborze farb pora skompletować przydatne narzędzia. Potrzebujesz przede wszystkim kuwety malarskiej i przyborów do malowania. Jakich? Farbę lateksową najlepiej nakładać wałkiem z naturalnego runa o długości (runa) 10-18 mm. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, zaopatrz się w wałek z kijem teleskopowym. Do uzyskania efektu galaktyki potrzebujesz dodatkowo dwóch pędzli.

Ponadto przygotuj sobie jeszcze: plastikowe wiaderko do rozcieńczenia farby, miarkę na wodę, patyczki higieniczne oraz niewielki kawałek tektury (około ośmiocentymetrowy).

Krok trzeci: Malowanie ściany na czarno

Zapoznaj się z zaleceniami producenta odnośnie do warunków malowania i chwytaj za wałek. Pracę nad pokojem rozpocznij od nałożenia na ścianę ciemnoszarej farby. Nabieraj na wałek obfite i porównywalne ilości produktu. Emalię rozprowadzaj dokładnie, aż do uzyskania równomiernej warstwy. Na ścianę połóż dwie warstwy farby, w odstępie od 2 do 4 godzin.

Krok czwarty: Przygotowanie farb do wykonania dekoracji

Największy efekt na ścianie w pokoju młodego kosmonauty robią malutkie kropeczki farby, imitujące Drogę Mleczną i odległe galaktyki. Stwórz je z kolorów: ciemny fiolet, jasny szary i turkusowy. Bądź spokojny – nie musisz malować na ścianie małych punkcików. Wystarczy odpowiednio rozpryskać farbę.

W celu lepszego nanoszenia produktu rozcieńcz go. Przelej trochę farby do plastikowego wiaderka i dolej niewielką ilością wody (dotyczy to każdego z kolorów). Pamiętaj, by dokładnie wymieszać produkt.

kolory ścian w pokoju chłopcakolory ścian w pokoju chłopcakolory ścian w pokoju chłopcakolory ścian w pokoju chłopca

Krok piąty: Gwiaździsta dekoracja

Po przygotowaniu farb przyszedł czas na stworzenie gwieździstej dekoracji. Pryskanie kolorami na ścianę rozpocznij po całkowitym wyschnięciu obu warstw ciemnej farby. Nabierz na jeden z pędzli nieco rozcieńczonej farby w kolorze turkusowym i stukając nim o drugi pędzel, rozchlap produkt na ścianie, tworząc mgławicę z „gwiazd”. Czynność powtórz z pozostałymi kolorami. Farbę rozpryskuj tak, by miejscami barwy nachodziły na siebie. Chlap aż do momentu uzyskania satysfakcjonującej Cię Drogi Mlecznej.

Na koniec namaluj na ścianie kilka większych gwiazd. W tym celu zamocz końcówkę patyczka higienicznego w białej farbie i odciśnij go w kilku miejscach. Weź do ręki kawałek tektury, nanieś na niego farbę i dodaj gwiazdom dowolną ilość promieni. Pokój jest gotowy na dalszą aranżację!