Pokój dla dziecka - oryginalny czy uniwersalny

Pokój dla dziecka daje wiele możliwości aranżacji. Możemy puścic tutaj wodze fantazji i urządzić go zgodnie z pragnieniami dziecka lub uczynić z niego przytulne miejsce odpoczynku i nauki. Które rozwiązanie będzie lepsze?

poój dzieckapoój dzieckapoój dzieckapoój dziecka

Pokój uniwersalny

To pokój, w którym może mieszkać zarówno chłopiec, jak i dziewczynka. Wykończony neutralnymi barwami i wyposażony w niezbędne akcesoria: łóżko, biurko i meble. Jeśli chodzi o dekoracje, to odpowiadają one wiekowi dziecka i dobierane są raczej na zasadzie dodatków, które w każdej chwili łatwo wymienić. Mówiąc krótko – jest to zwyczajny pokój, w którym zamieszkuje dziecko i który wyposażony jest w cały dziecięcy dobytek.

Zalety i wady pokoju uniwersalnego

Bez wątpienia do zalet takiego pokoju należy fakt, że bardzo łatwo zmienimy jego charakter wymieniając jedynie poszczególne dekoracje. W przypadku większego remontu wystarczy jedynie odmalowanie czy wytapetowanie ścian, by pomieszczenie wyglądało zupełnie inaczej. Warto wziąć te kwestie pod uwagę, gdyż możliwość szybkiej i niedrogiej zmiany wizerunku pokoju naszego dziecka będzie bardzo ważna, gdy zacznie ono wchodzić w wiek nastoletni. Wtedy też wszelkie akcenty wieku dziecięcego zaczną ustępować miejsca indywidualnemu stylowi młodego człowieka. Tak więc pokój uniwersalny sprawdzi się w przypadku naszych małoletnich pociech, gdy niewielkim kosztem dostosujemy go później do oczekiwań starszych dzieci.

Jeżeli chodzi o wady, to pokój uniwersalny raczej nie wyróżnia się niczym szczególnym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by był nowoczesny, przytulny i miły, jednak poza tymi zaletami brak w nim szczególnej wyjątkowości i detali, które już na wejściu pozwolą poznać zamiłowania lokatora.

Pokój oryginalny

Jest dobrym rozwiązaniem, gdy nasze dziecko już od najmłodszych lat przejawia konkretną pasję lub zainteresowanie. Biorąc pod uwagę te dziedziny życia, które szczególnie przypadły do gustu najmłodszym członkom rodziny, możemy zaaranżować ich pokój na miejsce wyjątkowe i niepowtarzalne. Tak więc wnętrze może stać się np. pokojem małego kibica, strażaka, marynarza, podróżnika, księżniczki czy lekarza.

Aranżacja takiego pokoju może być podporządkowana pasji dziecka pod każdym względem - zarówno wykończenia, jak i urządzenia pomieszczenia. Mowa o kolorystyce dominującej w pokoju (ścianach, meblach, podłodze) oraz stylowych dodatkach, które jednoznacznie pozwalają szybko rozpoznać zamiłowania lokatora. Wchodząc do takiego pokoju odnosimy wrażenie, że przenosimy się w zupełnie inne miejsce, a nawet do innego świata. Pokój oryginalny powinien taki być w każdym szczególe – tylko wtedy będzie naprawdę wyjątkowy. Sprawdź na przykład, jak zaaranżować pokój dla małego fana sportu.

Zalety i wady pokoju oryginalnego

Bez wątpienia oryginalny pokój wyróżnia się niepowtarzalnością i dbałością o to, by każdy detal pasował idealnie do założonej koncepcji. Z pewnością każde dziecko zamieszkujące tak urządzone pomieszczenie będzie miło wspominać czas w nim spędzony. Pokój tego typu będzie także miejscem, w którym nasze dziecko będzie z radością spędzało czas, bez względu na to, czy będzie się uczyło, bawiło czy odpoczywało. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i akcesoriom będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania, a jednocześnie z dumą przyjmować małych gości. Oryginalnie i stylowo urządzony pokój dziecinny to niemal odwzorowanie dziecięcych marzeń i planów na przyszłość.

Jednak pokój tego typu ma również swoje wady. Największą z nich jest to, że w przypadku, gdy nasze dziecko niespodziewanie straci zainteresowanie określoną dziedziną życia, równocześnie dotychczasowy pokój przestanie być dla niego atrakcyjny. W konsekwencji może to wywołać konieczność generalnego remontu obejmującego także wymianę sporej części wyposażenia. Podobna sytuacja czeka nas, gdy młody człowiek zacznie wyrastać z dziecięcych pasji albo przynajmniej z dziecinnie urządzonego pokoju. Aby przearanżować takie pomieszczenie na pokój odpowiadający potrzebom i gustowi nastolatka, będziemy musieli zdecydować się na spory remont.

pokój dzieckapokój dzieckapokój dzieckapokój dziecka

Kompromis

Kompromisem, który godzi obie koncepcie pokojów dziecinnych, jest taka aranżacja miejsca, aby odpowiadała pasji dziecka, ale jednocześnie nie wymagała dużych nakładów pracy i pieniędzy w przypadku zmiany upodobań i na skutek dorastania. Warto więc zastanowić się nad uniwersalnym wykończeniem ścian i podłóg oraz uniwersalnymi meblami i uzupełnić je oryginalnymi dodatkami, które będą wskazywały na zainteresowania dziecka, ale których ewentualna wymiana nie będzie wymagała kosztownego remontu.

Data publikacji: 08.11.2014