Produkty

Wykonanie huśtawki ogrodowej z drewna – krok po kroku

Wykonanie huśtawki ogrodowej z drewna – krok po kroku

Huśtawka drewniana idealnie komponuje się z otoczeniem przydomowej lub ogrodowej posesji. Jest popularna również z tego względu, że możemy ją wykonać od podstaw we własnym zakresie. Jak zrobić huśtawkę ogrodową z tego naturalnego materiału? Oto wykonanie jej krok po kroku, od projektu do montażu siedziska.

Huśtawka Sobex Mini komplet
Huśtawka Sobex Mini komplet

Huśtawka ogrodowa – projekt

Wykonanie huśtawki ogrodowej warto zacząć od projektu. W tym przypadku liczy się jej umiejscowienie i wygląd samej konstrukcji. Jeśli ma być z drewna, to możemy wykonać huśtawkę z bali lub kantówek. Elementy te różnią się formą, lecz samodzielne wykonanie huśtawki obejmuje te same prace w obu wersjach.

Do wykonania prostej huśtawki ogrodowej z drewna potrzebnych będzie nam 9 belek. 5 z nich powinno posiadać długość 2,5-3 m, natomiast 4 pozostałe ok. 1-1,5 m. 4 długie belki posłużą nam do wykonania 2 trójkątów stanowiących boki konstrukcji. Te 2 trójkąty połączymy natomiast ze sobą za pomocą 1 długiej belki, ustawionej poprzecznie, na której zawiśnie siedzisko. Trójkąty zostaną dodatkowo wzmocnione po 1 krótkiej belce, zamontowanej poprzecznie, oraz po 1 krótkiej belce w górnej strefie, gdzie skrzyżowane w trójkąty belki łączą się z górnym elementem konstrukcji.

Najtrudniejsze do wykonania we własnym zakresie może być siedzisko. Warto rozważyć tutaj zakup gotowego siodełka lub wykorzystanie ławeczki pozbawionej podstawy stojącej.

Jeśli znane są nam dokładne wymiary huśtawki ogrodowej, naszym zadaniem powinno być wybranie odpowiedniego miejsca do montażu konstrukcji. Ten krok powinien być przez nas dokładnie przemyślany. Warto wybrać miejsce, które da nam przestrzeń do swobodnego poruszania się siedziska. Jeśli chcemy stworzyć plac zabaw w ogrodzie, gdzie huśtawka będzie jednym z elementów, przestrzeń ta powinna być wyjątkowo duża. Jeśli natomiast z urządzenia mają korzystać również dorośli, warto zastanowić się nad widokiem, jaki będziemy mieli przed oczami, znajdując się w siedzisku naszej huśtawki.

Wybór drewna

Skoro stawiamy na huśtawkę ogrodową drewnianą, to powinniśmy rozstrzygnąć również, z jakiego drewna ją wykonamy. Wybór ten jest szczególnie ważny ze względu na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Nie ulega wątpliwości, że elementy użyte do wykonania huśtawki powinny być odpowiednio grube (mieć średnicę przynajmniej 10 cm) i solidne. Liczy się tutaj jednak również gatunek drewna. Polecane są przede wszystkim odmiany drzewa iglastego, takie jak świerk i sosna. Alternatywą może być też wykorzystanie modrzewia, szczególnie syberyjskiego, który jest wyjątkowo wytrzymały.

Uwaga

Jeśli planujemy kupić gotową huśtawkę i umieścić ją w wybranym miejscu na posesji, warto wcześniej sprawdzić, czy taki produkt posiada certyfikat bezpieczeństwa.

Gwoździe budowlane 0,9 x 13 mm 20 g
Gwoździe budowlane 0,9 x 13 mm 20 g

Niezbędne narzędzia i produkty

- drewniane bale lub kantówki
- siedzisko do huśtawki ogrodowej
- łańcuchy do siedziska
- zaczepy metalowe
- haki metalowe z podkładkami i nakrętkami
- śruby i podkładki
- klucze do śrub
- piła do drewna
- wiertarka
- wiertła do drewna
- dłuto
- impregnat do drewna
- farba
- pędzel
- papier ścierny
- benzyna ekstrakcyjna

Siodełko 3-funkcyjne Trix
Siodełko 3-funkcyjne Trix

Impregnacja i malowanie drewna

Nawet jeśli wybierzemy bale lub kantówki z wyjątkowo wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne drewna, nie możemy zapominać o dokładnym zaimpregnowaniu wszystkich elementów odpowiednimi środkami do pielęgnacji drewna. Równie ważne jest nadanie im odpowiedniego koloru, co pomoże nam stworzyć huśtawkę zgodnie z naszym indywidualnym pomysłem na ogród.

Huśtawka ogrodowa drewniana powinna być zaimpregnowana jeszcze przed rozpoczęciem montażu. W tym celu warto zastosować 2 środki, uprzednio traktując wszystkie elementy konstrukcyjne bezbarwnym impregnatem, a później nałożyć na nie wybrany kolor, dopasowując huśtawkę do innych elementów posesji. Zanim jednak przystąpimy do impregnowania drewna, powinniśmy je wcześniej dokładnie wyczyścić papierem ściernym i odtłuścić przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej.

Porada eksperta

Pamiętajmy o tym, by dokładnie przygotować wszystkie elementy konstrukcyjne. Stosowane przez nas bale i kantówki powinny być idealnie gładkie, by niemożliwe było skaleczenie się nimi zarówno w trakcie montażu, jak i podczas użytkowania huśtawki.

Montaż podstawy

Jak zrobić huśtawkę? Kiedy zaimpregnowaliśmy i nadaliśmy kolor wszystkim elementom konstrukcyjnym, możemy je ze sobą połączyć. Montaż powinniśmy rozpocząć od scalenia ze sobą belek, które będą stanowiły podstawę naszej huśtawki, a więc utworzą wspomniane wcześniej trójkąty, do których zostanie następnie przymocowana górna belka pozioma.

Aby to zrobić, wykonujemy w belkach otwory za pomocą wiertarki i wierteł do drewna, a następnie łączymy bale lub kantówki za pomocą śrub z podkładami. Wcześniej dłutujemy jednak drewno, a więc wycinamy w każdej belce fragment odpowiadający ich szerokości, tak by obie belki tworzące boczny trójkąt wchodziły w siebie dzięki stworzonym wypustom.

Kantówka Blooma 7 x 7 x 180 cm
Kantówka Blooma 7 x 7 x 180 cm

Bardzo ważne jest to, aby obie belki nie łączyły się ze sobą na samym szczycie, a po połączeniu tworzyły kolejny, niewielki trójkąt wychodzący z ich wierzchołka, na którym zostanie oparta pozioma, górna belka. Najlepiej, aby przecinały się poniżej ok. 25 cm pod wierzchołkiem. Pamiętajmy również o tym, by oba trójkąty boczne stworzyć w ten sam sposób, tak by cała konstrukcja była ze sobą spójna po połączeniu wszystkich elementów.

Długość śrub, za pomocą których połączymy obie boczne belki powinna być dopasowana do średnicy lub przekątnej belki. Ich naddatek, jeśli taki występuje, obcinamy równo z nakrętką i stosujemy pod nią szerokie nakładki, co zapobiegnie wrzynaniu się śrub w powierzchnię belek.

Kantówka Blooma 7 x 7 x 200 cm
Kantówka Blooma 7 x 7 x 200 cm

Montaż usztywnień

Kiedy uda nam się połączyć ze sobą obie podstawy naszej huśtawki, wzmacniamy ich konstrukcję krótszymi belkami poziomymi, czyli tak zwanymi zastrzałami. Należy je zamontować na wysokości ok. 50 cm nad ziemią. Pamiętajmy, by uwzględnić tutaj zagłębienie całej konstrukcji w gruncie.

Po przymocowaniu zastrzałów do dłuższych belek, powinniśmy otrzymać 2 elementy boczne w kształcie litery „A”, które posiadają niewielki, odwrócony trójkąt na swoim szczycie. Do dyspozycji pozostają nam jeszcze 2 krótsze belki usztywniające, które zamontujemy w następnym etapie pod kątem 60 stopni po obu stronach konstrukcji zarówno do belki bocznej, jak i górnej.

Zagłębienie konstrukcji

Dzięki zagłębieniu konstrukcji w gruncie, nasza huśtawka będzie stabilna i bezpieczna. W tym celu umieszczamy nasze podstawy w ziemi, dokładnie odmierzając odległość między nimi, którą będzie stanowiła górna belka. Belki możemy umieścić w gruncie na dwa sposoby:

1. Wkopując je bezpośrednio w ziemię na głębokość przynajmniej 50 cm. Należy pamiętać jednak o tym, że drewno będzie wówczas mocno narażone na wilgoć i w takim przypadku belki powinny być zabezpieczone poprzez impregnację ciśnieniową, najlepiej 4 klasy;

2. Umieszczając belki w kotwach. Wówczas bezpośrednio narażone na działanie wilgoci są kotwy metalowe, odporne na korozję.

Mocowanie huśtawki DMX fi 100 mm 1 szt.
Mocowanie huśtawki DMX fi 100 mm 1 szt.

Montaż siedziska

Po zagłębieniu obu podstaw w gruncie przystępujemy do montażu górnej belki. Podobnie jak było to w przypadku scalania ze sobą bocznych konstrukcji, tutaj także wiercimy w górnym elemencie otwory i przymocowujemy go w odpowiednie miejsce za pomocą śrub.

Teraz możemy przymocować siedzisko do huśtawki ogrodowej. W tym celu do górnej belki przykręcamy haki metalowe, dokładnie osadzając podkładki i nakrętki samohamowne. Jeśli nasza huśtawka będzie narażona na większe obciążenia, wówczas zamiast haków powinniśmy przykręcić do górnej belki obręcze.

Następnie do haków przymocowujemy łańcuchy, które będą utrzymywać siedzisko, za pomocą karabińczyka, zwracając uwagę na mocne zaciśnięcie ogniw. Pamiętajmy o tym, że wszystkie te elementy powinny być odporne na duże obciążenia. Analogicznie postępujemy z siedziskiem.

Nasza huśtawka ogrodowa z drewna jest już gotowa do użytku!

Uwaga

Pamiętajmy o tym, że huśtawka z drewna powinna być regularnie konserwowana, by jej elementy skutecznie opierały się korozji i gniciu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zbudować płot ze sztachet? Podpowiadamy proste sposoby

Jak zbudować płot ze sztachet? Podpowiadamy proste sposoby
Jak w prosty sposób zadbać o estetykę swojego ogrodzenia i zapewnić sobie prywatność? Wystarczy, że zbudujesz płot ze sztachet. Odpowiednie dre...
Czytaj więcej

Płoty sztachetowe – wady, zalety, rodzaje

Płoty sztachetowe – wady, zalety, rodzaje
Ogrodzenia płotem sztachetowym są uniwersalne i stosunkowo niedrogie, dlatego często i chętnie je stosujemy. Nadają się zarówno do zabudowy miejskiej,...
Czytaj więcej

Woliera w ogrodzie

Woliera w ogrodzie
Woliery to coraz częściej pojawiające się elementy na dużych działkach, ale i nie tylko. Pełnią funkcje estetyczną, ponieważ często cała konstrukcja z...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wykonanie huśtawki ogrodowej z drewna – krok po kroku