icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Instrukcja

Huśtawka drewniana idealnie komponuje się z otoczeniem przydomowej lub ogrodowej posesji. Jej atutem jest też możliwość wykonania od podstaw we własnym zakresie. Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Zobacz szczegółową instrukcję krok po kroku, od projektu, aż do montażu konstrukcji.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Instrukcja

Budowa huśtawki może wydawać się skomplikowana ze względu na wielkość konstrukcji. W rzeczywistości jednak jej wykonanie nie powinno nastręczyć wielu trudności nawet osobom, które nie mają dużego doświadczenia w realizacji tego typu prac. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie i postępowanie według rzetelnej, dobrze przygotowanej instrukcji. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak zrobić huśtawkę ogrodową, przeczytaj poniższy poradnik. Znajdziesz w nim informacje, jak zrobić siedzisko do huśtawki ogrodowej, jakie drzewo na huśtawkę ogrodową wybrać oraz które narzędzia przydadzą Ci się podczas pracy.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Instrukcja

Huśtawka z kantówek – wymiary i projekt to podstawa

Wykonanie huśtawki ogrodowej zacznij od opracowania projektu. Ważne jest umiejscowienie i wygląd konstrukcji. W przypadku huśtawki drewnianej możesz wykorzystać kantówki lub bale. Elementy te różnią się formą, jednak samodzielne wykonanie huśtawki obejmuje te same prace w obu wersjach. 

Do wykonania prostej huśtawki ogrodowej z kantówek potrzebujesz dziewięć kantówek. Pięć z nich powinno posiadać długość 2,5-3 m, natomiast pozostałe cztery ok. 1-1,5 m. Cztery długie deski posłużą Ci do wykonania dwóch trójkątów stanowiących boki konstrukcji. Połączysz je ze sobą za pomocą jednej długiej belki, ustawionej poprzecznie. Na niej zawiśnie siedzisko. Trójkąty zostaną dodatkowo wzmocnione zamontowanymi poprzecznie krótkimi belkami (po jednej na trójkąt) oraz po jednej krótkiej belce w górnej strefie, gdzie skrzyżowane w trójkąty belki łączą się z górnym elementem konstrukcji. Najtrudniejsze do wykonania we własnym zakresie może być siedzisko. Warto rozważyć zakup gotowego siodełka lub wykorzystanie ławeczki pozbawionej podstawy stojącej.

Jeśli znasz dokładne wymiary huśtawki ogrodowej, wybierz odpowiednie miejsce do montażu konstrukcji. Ten krok powinien być dokładnie przemyślany. Na mocowanie huśtawki ogrodowej najlepiej wybrać miejsce, które zapewni przestrzeń do swobodnego poruszania się siedziska. Jeśli chcesz stworzyć plac zabaw w ogrodzie, w którym huśtawka będzie jednym z jego elementów, przestrzeń ta powinna być wyjątkowo duża. 

Wybierz drewno na huśtawkę

Jaka kantówka na huśtawkę jest najlepsza? Wybór drewna jest ważny ze względu na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. Nie ulega wątpliwości, że elementy użyte do wykonania huśtawki powinny być odpowiednio grube (mieć średnicę przynajmniej 10 cm) i solidne. Liczy się również gatunek drewna. Polecane są przede wszystkim kantówki i belki na huśtawkę z drzew iglastych, takich jak świerk i sosna. Alternatywą może być też wykorzystanie modrzewia, szczególnie syberyjskiego, który jest wyjątkowo wytrzymały.

Uwaga

Jeśli planujesz kupić gotową huśtawkę i umieścić ją w wybranym miejscu na posesji, sprawdź wcześniej, czy produkt posiada

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Instrukcja

Zaimpregnuj i pomaluj drewno

Po wyborze odpowiedniego drewna przychodzi czas na jego impregnację. Nawet jeśli wybierzesz bale lub kantówki z wyjątkowo wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne drewna, nie zapominaj o dokładnym zaimpregnowaniu wszystkich elementów odpowiednimi środkami do pielęgnacji drewna. Równie ważne jest nadanie im odpowiedniego koloru, co pomoże Ci stworzyć huśtawkę zgodnie z Twoim indywidualnym pomysłem na ogród.

Huśtawka ogrodowa drewniana powinna być zaimpregnowana jeszcze przed rozpoczęciem montażu. W tym celu warto zastosować dwa dobrej jakości preparaty. Najpierw pokryj wszystkie elementy konstrukcyjne bezbarwnym impregnatem, a później nałóż na nie wybrany kolor, dopasowując huśtawkę do innych elementów posesji. Zanim jednak przystąpisz do impregnowania drewna, wcześniej dokładnie wyczyść je papierem ściernym i odtłuść przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej.

Czym pomalować huśtawkę drewnianą ogrodową? Koniecznie wybierz impregnat i farbę przeznaczone do drewna używanego na świeżym powietrzu. Dobrej jakości preparaty zapewnią wytrzymałość i długą żywotność drewnianej konstrukcji, a także jej estetyczny wygląd.

Porada eksperta

Pamiętaj o tym, by dokładnie przygotować wszystkie elementy konstrukcyjne. Stosowane kantówki powinny być idealnie gładkie. To uniemożliwi skaleczenie się nimi zarówno w trakcie montażu, jak i podczas użytkowania huśtawki.

Sprawdź także: Jak wiercić w drewnie?

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek – zamontuj podstawę huśtawki

Po zaimpregnowaniu i pomalowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych możesz je ze sobą połączyć. Jak zrobić stelaż do huśtawki? Montaż rozpocznij od scalenia ze sobą belek, które będą stanowiły jej podstawę. Utworzą one wspomniane wcześniej trójkąty, do których zostanie następnie przymocowana górna belka pozioma.

Wykonaj w kantówkach otwory za pomocą wiertarki i wierteł do drewna, a następnie połącz bale za pomocą śrub z podkładami. Wcześniej dłutuj drewno, wycinając w każdej belce fragment odpowiadający ich szerokości, tak by obie belki tworzące boczny trójkąt wchodziły w siebie dzięki stworzonym wypustom.

Bardzo ważne jest to, aby obie belki nie łączyły się ze sobą na samym szczycie, ale by po połączeniu tworzyły kolejny, niewielki trójkąt wychodzący z ich wierzchołka. Na nim zostanie oparta pozioma, górna belka. Najlepiej, aby przecinały się poniżej ok. 25 cm pod wierzchołkiem. Pamiętaj również o tym, by oba trójkąty boczne stworzyć w ten sam sposób, tak by cała konstrukcja do huśtawki była ze sobą spójna po połączeniu wszystkich elementów.

Długość śrub, za pomocą których połączysz obie boczne belki, powinna być dopasowana do średnicy lub przekątnej kantówki. Ich naddatek, jeśli taki występuje, obetnij równo z nakrętką i zastosuj pod nią szerokie nakładki. To zapobiegnie wrzynaniu się śrub w powierzchnię belek.

Zobacz też: Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Instrukcja

Jak zbudować huśtawkę ogrodową – zamontuj usztywnienia

Kiedy połączysz ze sobą obie podstawy huśtawki, wzmocnij ich konstrukcję krótszymi kantówkami poziomymi, czyli tak zwanymi zastrzałami. Zamontuj je na wysokości ok. 50 cm nad ziemią. Pamiętaj, by uwzględnić zagłębienie całej konstrukcji w gruncie.

Po przymocowaniu zastrzałów do dłuższych belek otrzymasz dwa elementy boczne w kształcie litery „A”, które posiadają niewielki, odwrócony trójkąt na swoim szczycie. Do dyspozycji pozostają jeszcze 2 krótsze belki usztywniające, które zamontujesz w następnym etapie pod kątem 60 stopni po obu stronach konstrukcji zarówno do belki bocznej, jak i górnej.

Zamocuj konstrukcję w gruncie

W kolejnym etapie zamocuj konstrukcję huśtawki w gruncie. Dzięki temu będzie ona stabilna i bezpieczna. W tym celu umieść podstawy w ziemi, dokładnie odmierzając odległość między nimi. Belki możesz umieść w gruncie na dwa sposoby:

  • wkopując je bezpośrednio w ziemię na głębokość przynajmniej 50 cm. Pamiętaj jednak o tym, że drewno będzie wówczas mocno narażone na wilgoć i w takim przypadku kantówki powinny być zabezpieczone poprzez impregnację ciśnieniową, najlepiej 4. klasy;

  • umieszczając belki w kotwach – wówczas bezpośrednio narażone na działanie wilgoci są kotwy metalowe, odporne na korozję.

Huśtawka ogrodowa DIY – montaż siedziska

Jak złożyć huśtawkę ogrodową? Po zagłębieniu obu podstaw w gruncie przystąp do montażu górnej belki. Podobnie jak było to w przypadku scalania ze sobą bocznych konstrukcji, tutaj także wywierć w górnym elemencie otwory i przymocuj boki do huśtawki w odpowiednich miejscach za pomocą śrub.

Teraz możesz przymocować siedzisko do huśtawki ogrodowej. W tym celu do górnej belki przykręć haki metalowe, dokładnie osadzając podkładki i nakrętki samohamowne. Jeśli huśtawka będzie narażona na większe obciążenia, wówczas, zamiast haków należy przykręcić obręcze do górnej belki.

Następnie do haków przymocuj za pomocą karabińczyka łańcuchy, które będą utrzymywać siedzisko. Zwróć przy tym uwagę na mocne zaciśnięcie ogniw. Pamiętaj o tym, że wszystkie te elementy powinny być odporne na duże obciążenia. Analogicznie postępuj z siedziskiem. Twoja huśtawka z kantówki jest już gotowa do użytku!

Huśtawka z kantówek – narzędzia i przygotowanie do pracy

Wiesz już, jak zrobić huśtawkę z drewna krok po kroku. Aby pomóc Ci w pracy, przygotowaliśmy zestaw niezbędnych narzędzi. Zaopatrz się w nie jeszcze przed rozpoczęciem zadania. Huśtawka z kantówek wymaga wykorzystania takich narzędzi i akcesoriów, jak:

Dowiedz się więcej: Otwornice do drewna – wybór i zastosowanie

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Instrukcja

Uwaga

Pamiętaj o tym, że huśtawka z drewna powinna być regularnie konserwowana, by jej elementy skutecznie opierały się korozji i gniciu. 

Jak zrobić huśtawkę ogrodową – niezbędne materiały

Oprócz obowiązkowych narzędzi i akcesoriów do stworzenia huśtawki niezbędne są też odpowiednie materiały. Konstrukcja na huśtawkę wymaga użycia drewna dobrego gatunku, najlepiej z drzew iglastych, które są bardzo wytrzymałe. Dobrym wyborem jest sosna, świerk lub modrzew syberyjski. Kantówki powinny mieć średnicę wynoszącą minimum 10 cm, w ilości:

  • 5 kantówek, o długości 2,5-3 m,

  • 4 kantówki o długości 1-1,5 m.

Ponadto do wykonania huśtawki ogrodowej będzie niezbędne:

  • gotowe siedzisko, ewentualnie ławeczka pozbawiona podstawy stojącej;

  • łańcuchy do siedziska;

  • zaczepy metalowe;

  • haki metalowe z podkładkami i nakrętkami;

  • śruby i podkładki.

Oczywiście siedzisko do huśtawki możesz wykonać samodzielnie. Jeśli interesuje Cię ławeczka z oparciem i bokami, to jej wykonanie nie należy do najprostszych. Ponadto do jej stworzenia będziesz potrzebować dodatkowych kantówek. Zakup gotowego produktu jest znacznie łatwiejszym i wygodniejszym rozwiązaniem.

Wiesz już, jak zrobić huśtawkę na działkę lub do ogrodu. W sklepie Castorama znajdziesz wszystkie narzędzia i materiały niezbędne do jej produkcji.