Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak usunąć stare płytki i wykładziny?

Zarówno płytki ceramiczne, jak i wykładziny są dobrym materiałem na praktyczne i estetyczne wykończenie posadzki w wielu pomieszczeniach domowych, biurowych i użytkowych. Często je wybieramy i mocujemy w wybranych wnętrzach, ale niechętnie podejmujemy się ich wymiany. Proces ten jest jednak konieczny, kiedy nasze materiały dekoracyjne ulegają wyraźnym uszkodzeniom. Podpowiadamy, jak go zrealizować.

Wykładzina PCV Retro Casablanca 617M 2 m
Wykładzina PCV Retro Casablanca 617M 2 m

Choć usunięcie starych warstw wykończeniowych wydaje się wyjątkowo trudne – szczególnie wtedy, gdy są to np. intensywnie użytkowane przez wiele lat płytki podłogowe w kuchni – czynność tę możemy wykonać we własnym zakresie. Co więcej, uda nam się to zrobić przy użyciu jedynie kilku narzędzi. Pamiętajmy jednocześnie o tym, by nie czekać zbyt długo z wymianą płytek czy wykładziny, która jest warstwą wierzchnią dla naszej posadzki. Zniszczone i wyeksploatowane wykończenie jest nie tylko nieatrakcyjne pod kątem wizualnym, ale także niebezpieczne w użytkowaniu, ponieważ zwiększa się wówczas m.in. ryzyko potknięcia się czy skaleczenia, jeśli dotyczy to także płytek ściennych.

Warto wiedzieć również, że usunięcie całej warstwy wykończeniowej nie zawsze jest konieczne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę płytki podłogowe – w tym wypadku mamy bowiem możliwość nałożenia nowych elementów bezpośrednio na stare. Warunkiem jest wówczas trwałe trzymanie się podłoża ze starych płytek. Jeśli nie jest on spełniony, należy podjąć się wymiany całego pokrycia. Warto przestrzegać wówczas odpowiednich zasad i właściwie przygotować podłoże do nałożenia nowej warstwy kafelków lub innego rodzaju wykładziny.

Porada eksperta:

W wielu przypadkach zamiast usuwać wszystkie płytki, możemy dokonać demontażu pojedynczego, uszkodzonego elementu i zastąpienia go nowym elementem. Ważne, żeby nie uszkodzić wówczas pozostałych płytek. W tym celu należy usunąć w pierwszej kolejności fugę w obrębie danej płytki, starannie usuwając wszelkie jej pozostałości przy użyciu odkurzacza. Następnie nawiercamy uszkodzoną płytkę w kilku miejscach i uderzamy w jej środek gumowym młotkiem, po czym usuwamy odłamane elementy od środka do brzegów. Pozostaje nam następnie usunięcie starego kleju, przygotowanie podłoża i osadzenie nowej płytki, którą możemy zamocować za pomocą użycia kleju montażowego.

Gres szkliwiony OPP Pierre Marron 33 x 33 cm 1,31 m2
Gres szkliwiony OPP Pierre Marron 33 x 33 cm

Usuwanie płytek

Aby usunąć wszystkie płytki podłogowe, powinniśmy wyposażyć się w niezbędny do tego rodzaju prac asortyment. Do tego zadania przyda nam się przede wszystkim młotek i przecinak stalowy, a także łom budowlany. Doskonałą alternatywą dla tych narzędzi będzie młotowiertarka pneumatyczna z funkcją kucia, która pozwoli nam wykonać wszelkie czynności znacznie szybciej i efektywniej. Naszą młotowiertarkę należy wyposażyć w specjalne dłuto do skuwania płytek. Oprócz tego przydadzą nam się solidne worki z tworzywa sztucznego, w których zbierzemy i wyniesiemy z wnętrza gruz. Do wyrównania podłoża niezbędna będzie z kolei dobrej jakości masa samopoziomująca.

Krok 1

Przystępując do usunięcia całego pokrycia posadzki, kierujemy się podobnymi zasadami, co w przypadku demontażu pojedynczego elementu. Rozpoczynamy więc od nawiercenia w płytkach kilku otworów, a następnie rozbicia ich młotkiem na drobniejsze elementy.

Gres Porti 32,6 x 32,6 cm kremowy 1,17 m2
Gres Porti 32,6 x 32,6 cm kremowy 1,17 m2

Zanim przystąpimy do użycia wiertarki i młotka, możemy spróbować usunąć płytki za pomocą szpachelki. Jeśli nasze materiały wykończeniowe zostały przymocowane słabej jakości klejem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że płytka oderwie się od podłoża jedynie po jej podważeniu.

Krok 2

Następnie, używając młotka i przebijaka lub młotowiertarki, odkuwamy kolejne fragmenty płytek.

Jeśli naszym zadaniem jest usunięcie płytek ze ściany, powinniśmy pamiętać o tym, by ostrze przecinaka lub dłuto młotowiertarki ustawiać równolegle do ściany, tak aby zbytnio nie uszkodzić jej powierzchni. Ważne, by uprzednio skutecznie zabezpieczyć podłogę przed spadającymi fragmentami ceramiki.

Krok 3

Naszym ostatnim zadaniem jest dokładne usunięcie pozostałości po zaprawie klejowej. Jeśli używamy do wykonania tego etapu pracy młotwiertarki, ustawiamy ją na funkcję dłutowania.

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, by podczas usuwania starych płytek na bieżąco usuwać gruz. Najlepszym sposobem na jego pozbycie się jest zamówienie specjalnego kontenera, który zostanie dostarczony w wyznaczone przez nas miejsce, a po zakończeniu prac – odebrany przez wynajętą przez nas firmę.

Wykładzina PCV Nova 3 m oak roustic
Wykładzina PCV Nova 3 m oak roustic

Usuwanie wykładziny

Możemy tego dokonać na dwa sposoby, niezależnie od tego, czy jest to standardowa wykładzina podłogowa czy wykładzina PCV. W grę wchodzi w tym przypadku demontaż warstwy wykończeniowej przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych zrywaków – ręcznych lub mechanicznych.

Usuwanie ręcznym zrywakiem, czyli specjalnym nożem, który jest przeznaczony do cięcia wykładzin. Defragmentowanie wykończenia przy jego użyciu jest przede wszystkim bezpieczne dla podłoża, ponieważ mało prawdopodobne jest w takiej sytuacji jego uszkodzenie. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju ubytkach, które będą wymagały uzupełnienia przed położeniem nowego wykończenia. Użycie ręcznego zrywaka ma jednak swoje minusy. Nadaje się on bowiem jedynie do wykładzin o wysokiej jakości, których usunięcie jest stosunkowo łatwe, a także do niewielkich powierzchni.

Krok 1

Stosując zrywak ręczny, usunięcia wykładziny dokonamy w zaledwie dwóch krokach. Za pomocą zrywaka tniemy wykładzinę na pasy o szerokości ok. 10 cm.

Wykładzina PCV Delos panel Celina 4 m
Wykładzina PCV Delos panel Celina 4 m

Krok 2

Pocięte na całej powierzchni wykładziny pasy ciągniemy i zrywamy jeden po drugim, powtarzając ten proces aż do usunięcia całego wykończenia.

Usuwanie mechanicznym zrywakiem – tego rodzaju narzędzie nazywane jest fachowo stripperem. To również specjalistyczny nóż do cięcia wykładzin, lecz w przeciwieństwie do zrywaka ręcznego przecina nie tylko samą warstwę wykończeniową, ale także znajdujący się pod nią klej. Użycie strippera polecane jest wszędzie tam, gdzie zrywak ręczny nie jest w stanie sobie poradzić, czyli do usuwania wyjątkowo starych i dużych wykładzin, które są mocno zniszczone lub zostały przymocowane specjalnym lepikiem.

Krok 1

Demontaż wykładziny w tym przypadku także rozpoczynamy od pocięcia jej na pasy.

Krok 2

Następnie odchylamy pierwszy z pasów i wsuwamy pod niego nożyce naszego zrywaka mechanicznego. Wykonanie tego zadania powinno być łatwe ze względu na to, że stripper posiada różne stopnie nachylenia.

Krok 3

Analogicznie postępujemy z kolejnymi pasami, prowadząc urządzenie wzdłuż pociętych wcześniej linii, aż do momentu usunięcia całego wykończenia.

Uwaga!

Usunięcie całej wykładziny podłogowej może nam przysporzyć nie lada problemów. Dzieje się tak wówczas, gdy demontowane wykończenie się rozwarstwia i pęka. Często znajdujemy się w takiej sytuacji, kiedy remontujemy podłogę w starym mieszkaniu lub klej został źle dobrany do wykładziny bądź też ktoś nieprawidłowo przygotował podłoże przed jego montażem.

Gres Stargres Dublin Brown 15,5 x 62 cm 1,06 m2
Gres Stargres Dublin Brown 15,5 x 62 cm

Przygotowanie podłoża do ponownego wykończenia

Ponowne układanie płytek czy też montaż wykładziny po usunięciu poprzedniego wykończenia jest możliwy dopiero po całkowitym usunięciu poprzedniej warstwy dekoracyjnej oraz znajdującego się pod nią kleju, a także po odpowiednim przygotowaniu podłoża. Mowa tutaj zarówno o przygotowaniu podłóg, jak i ścian.

Podłogi – w tym przypadku szczególnie ważne jest zagruntowanie i wyrównanie podłoża, czego dokonamy za pomocą cementowej masy samopoziomującej (przy nierównościach rzędu 0,5-1 cm) lub tradycyjnej zaprawy (przy nierównościach przekraczających 1 cm).

Ściany – i tutaj również powinniśmy pamiętać o dokładnym zagruntowaniu i wyrównaniu powierzchni. Na ścianę należy nanieść zaprawę podkładową lub tynk cementowy. Alternatywą jest ułożenie płyt G-K przez przyklejenie ich na właściwie dobranej zaprawie lub poprzez przykręcenie do rusztu stalowego.

 

Data publikacji: 27.12.2016