Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Jakie zalety mają panele podłogowe? Są wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości, a także imitują dowolny rodzaj materiału – drewno tradycyjne i egzotyczne, kamień lub beton. To właśnie dlatego są jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia podłogi. Ich dodatkowym atutem jest łatwość składania, bez użycia kleju. Montaż paneli usprawnia system mocowania na tzw. „klik”. To dzięki niemu praca nie wymaga wcześniejszego doświadczenia i nie przedłuża się (oczekiwany efekt osiągniesz jeszcze tego samego dnia).

Montaż paneli podłogowych – od czego zacząć? Planowanie prac.

W pierwszej kolejności dobrze zaplanuj sposób w jaki ułożysz panele. Montaż kolejnych elementów ma duże znaczenie. Jeśli położysz panele równolegle do okna, wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne, nie wyeksponują ich łączeń. Z kolei jeżeli zamontujesz je prostopadle, to optycznie poszerzysz wąski i długi pokój.

Kiedy wybierzesz już kierunek ułożenia paneli, w następnej kolejności dokonaj niezbędnych pomiarów. Wylicz ile rzędów desek ułożysz w pomieszczeniu. Koniecznie zmierz szerokość ostatniego z nich i pamiętaj, że nie może być on węższy niż 5 cm. Jeśli z Twoich obliczeń wyniknie, że ostatni rząd paneli będzie za wąski, musisz przyciąć deski do pierwszej linii i to o połowę szerokości.

W trakcie dokonywania pomiarów pamiętaj o dylatacji – szczelinach pozwalających na prawidłową pracę materiału. Zachowaj ją wszędzie tam, gdzie panele będą się stykały ze ścianami, rurami, czy też futrynami drzwi. Szczeliny wyznacz za pomocą ciasno włożonych klinów (plastikowych lub drewnianych). Jak duży odstęp zostawić? Szerokość dylatacji powinna wynosić co najmniej 10 mm, a w pomieszczeniach powyżej 40 m2 – minimum 20 mm.

Porada eksperta

Układanie paneli zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych nie jest regułą. Jeśli pomieszczenie jest wąskie i długie, możemy zamontować je prostopadle – w ten sposób optycznie je poszerzymy.

Niezbędnik: narzędzia i materiały

Zakup samych paneli podłogowych nie wystarczy, by stworzyć posadzkę na lata. Potrzebujesz dodatkowo folii paroizolacyjnej 0,2 mm oraz podkładu izolującego (mata piankowa lub płyty pilśniowe). Izolacja nie tylko zapewni wyciszenie, ale również pomoże Ci wyeliminować problem nierówności podłoża.

Na liście rzeczy potrzebnych podczas montażu paneli, znajdują się jeszcze:

Porada eksperta

Przed układaniem paneli na posadzkach betonowych lub anhydrytowych należy sprawdzić ich wilgotność. Maksymalna wilgotność pierwszej z nich to 2%, drugiej – 0,5%.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku – praktyczny instruktaż.

Łatwość układania paneli wynika z systemu ich mocowania - jako podłoga pływającą. W praktyce wygląda to tak, że poszczególne elementy łączy się ze sobą, ale nie przytwierdza się ich do podłoża. Brak konieczności użycia kleju i innych produktów spajających, przekłada się na błyskawiczny efekt końcowy. Dobrze zorganizowaną pracę skończysz jeszcze tego samego dnia. Pamiętaj jednak, by nie planować jej na dzień przywiezienia materiałów ze sklepu. Najpierw zaaklimatyzuj zamknięte panele. Montaż rozpocznij najwcześniej po 48 godzinach od dostarczenia desek. Jak prawidłowo ułożyć panele?

Krok 1 – Przygotowanie podłoża

Prawidłowy montaż paneli podłogowych rozpocznij od odpowiedniego przygotowania podłoża. Niezależnie od jego typu, musisz zadbać, by było ono czyste, suche i równe. Jeśli planujesz układać materiał na starym parkiecie pamiętaj też, by skontrolować jego stabilność (więcej przeczytasz w artykule: jak położyć panele na starym parkiecie lub deskach).

Krok 2 – Ułożenie folii i podkładu

Folię paroizolacyjną rozłóż na całej powierzchni podłogi. Ułóż ją w formie wanny – zewnętrzne brzegi wywiń na ścianę i dobrze dociśnij (szczególnie w narożnikach). Kolejne pasy rozkładaj tak, by nachodziły na siebie na około 10-20 cm i połącz je taśmą klejącą.

Na folię nałóż podkład izolujący (o tym jak wybrać odpowiedni podkład, przeczytasz w artykule: podkłady pod panele - jakie wybrać?). Zrób to w taki sposób, aby łączenia poszczególnych materiałów nie wypadały w tym samym miejscu. By uniknąć ślizgania się powierzchni, połącz poszczególne fragmenty taśmą klejącą. Co ważne, podkład wygłuszający powinien przylegać do ściany, ale na nią nie nachodzić. Pamiętaj też, że panele z laminatu posiadają zintegrowaną warstwę izolacyjną.

Porada eksperta

Pamiętajmy, by podkład wygłuszający podłogę ułożyć w taki sposób, żeby przylegał do ściany, jednak nie nachodził na nią. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na panele z laminatu, które posiadają zintegrowaną warstwę izolacyjną, nie układamy pod nimi materiału wyciszającego.

Krok 3 – Układanie pierwszego rzędu

Jeśli pierwszy rząd paneli potrzebuje wspomnianego wcześniej zwężenia, dotnij go do odpowiedniej szerokości. Jeśli nie ma takiej konieczności, montaż rozpocznij od użycia całych płyt. Połóż je piórem w stronę ściany. Pamiętaj o dylatacji. W celu jej zachowania, użyj klinów dystansowych.

Poszczególne elementy łącz ze sobą krótszym bokiem. Umieść pióro jednego panelu we wpuście drugiego (znajdującego się już na podłodze) pod kątem ok. 70 stopni i opuść go do podłogi. Ostatni element w rzędzie najczęściej wymaga przycięcia. Dokładnie odmierz pozostałą lukę i dopasuj brakujący fragment. Pamiętaj, by nie był krótszy niż 40 cm.

Porada eksperta

Jeśli ściana, wzdłuż której układamy panele, jest nierówna, pierwszy układany rząd paneli powinien dokładnie odwzorowywać jej przebieg. W tym celu należy odpowiednio przyciąć wymagające tego elementy, uwzględniając także szerokość szczeliny dylatacyjnej.

Krok 4 – Montaż paneli w kolejnych rzędach

Układanie paneli podłogowych w kolejnych rzędach, zawsze rozpoczynaj elementem resztkowym - pozostałym po panelu dociętym na końcu poprzedniego szeregu. Do jego krótszego boku dołącz kolejne odcinki i stwórz odpowiedniej długość pas. Powstały rząd dopasuj do już ułożonej linii paneli i zepnij ze sobą. Poszczególne elementy szeregu możesz także scalać pojedynczo – deska po desce. Tak łączone części dobij gumowym młotkiem, korzystając z drewnianego klocka.

Krok 5 – Ostatni rząd paneli

Końcowa linia paneli podłogowych najczęściej wymaga docięcia na szerokość (nie węższą niż 5 centymetrów). Pamiętaj, by cięcie zrobić po stronie brzegu z piórem. Inaczej nie połączysz panelu z pozostałą częścią ułożonej podłogi. Montując przycięte deski uważaj, by nie uszkodzić ściany i nie podwinąć ułożonej wcześniej folii.

Porada eksperta

Podczas docinania ostatniego rzędu paneli pamiętajmy, żeby je ciąć po odpowiedniej stronie – brzeg z piórem będzie nam potrzebny do połączenia tego rzędu z pozostałą częścią ułożonej podłogi.

Krok 6 – Prace wykończeniowe

Układanie paneli podłogowych zakończ pracami kosmetycznymi. Po położeniu wszystkich elementów, odetnij folię wystającą wzdłuż ścian i usuń kliny dystansowe. Szczeliny dylatacyjne zamaskuj listwami przypodłogowymi. W miejscu styku paneli z inną posadzką zamocuj z kolei listwy wykończeniowe.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku to zadanie, które nie jest skomplikowane, jeśli już wiesz, jak to zrobić. Pamiętaj o wszystkich zasadach i ciesz się nową, piękną podłogą w swoim domu.

Uwaga!

Zanim przystąpimy do samodzielnego montażu paneli podłogowych, warto zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta. Znajdziemy w niej zalecenia co do rekomendowanego sposobu łączenia paneli. Niektóre z metod nie są bowiem zalecane w przypadku jednych produktów, a rekomendowane w przypadku innych.