Produkty

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?

Rośliny doniczkowe, zależnie od pory, roku wymagają nieco odmiennej formy pielęgnacji. Jesienią i zimą w sposób naturalny zmniejsza się ilość światła, czyli jednego z 4 podstawowych czynników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania roślin. Naszym zadaniem będzie zatem wspomaganie naświetlenia i właściwe dawkowanie pozostałych 3 czynników (czyli wody, temperatury, nawozów).

 

rosliny doniczkoweZadbajmy o światło

Aby wykorzystać każdy promień zimowego słońca, warto umieszczać doniczki blisko okna, najlepiej na parapetach najbardziej doświetlonych okien, czyli od strony wschodniej i południowej. Starajmy się także nie zasłaniać naturalnego światła firanami, zasłonami czy żaluzjami. Czynnikiem utrudniającym dostęp światła może być także warstwa kurzu na roślinie – pamiętajmy więc o dokładnym oczyszczaniu liści i okresowym, delikatnym zroszeniu ich letnią wodą. Liście większych roślin możemy przecierać miękką mokrą szmatką lub gąbką.


Uwaga! Nie należy przecierać liści roślin pokrytych woskową warstwą, włoskami czy kutnerem, gdyż może to uszkodzić ich naturalną warstwę ochronną.


Najmniej odporne na niedobory światła są rośliny o liściach jasnych i pstrych. Zauważalne symptomy braku światła, to żółknięcie rośliny, usychanie, odpadanie kwiatów i liści. Ponadto rośliny mogą wyginać się w stronę światła. Wówczas, aby uniknąć ich deformacji – warto doniczki obracać, np. raz w tygodniu (poza gatunkami nieznoszącymi zmian stanowiska).


Jeśli chcemy ratować przed deficytem światła delikatne rośliny (np. azalie, cyklameny, anturium, fiołki), możemy zastosować sztuczne doświetlanie. Najlepiej w tym celu użyć świetlówek umieszczanych w odległości około pół metra od rośliny. Włączone światło możemy pozostawić na kilka do kilkunastu godzin dziennie.


Najlepsza zimowa temperatura i wilgotność dla roślin doniczkowych

W okresie jesienno-zimowym możemy obniżyć temperaturę dla roślin doniczkowych nawet do 15 stopni Celsjusza. Dzięki temu procesy życiowe roślin spowolnieją i samoistnie ograniczą wzrost (bez wypuszczanie nowych, zbyt rachitycznych pędów). Większość roślin doniczkowych potrzebuje zimowego okresu spoczynku. Powinniśmy wówczas zmniejszyć jednocześnie ilość dostarczanej wody i zaprzestać nawożenia.


Nie przegrzewajmy roślin

Niewskazane jest umieszczanie doniczek tuż nad grzejnikami, np. na nagrzanych parapetach czy w bliskości źródeł ciepła. Zbyt wysoka temperatura powoduje utratę wilgotności i potrzebę jej uzupełniania. Poza nawilżaczami powietrza umieszczanymi na grzejnikach czy innymi stosowanymi w pomieszczeniach, warto dodatkowo zraszać rośliny miękką wodą (najlepiej przegotowaną, dla uniknięcia powstawania na liściach plam z węglanu wapnia).

Aby spowolnić proces parowania, możemy wyłożyć ziemię wokół rośliny kamykami z keramzytu. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się stworzenie zbiorowisk roślinnych. Wstawiamy po kilka naszych doniczek do większego naczynia wypełnionego żwirem. Pod żwirem natomiast powinna stale znajdować się woda. Możemy też próbować zwiększać wilgotność powietrza we wnętrzu poprzez częste wietrzenie. Pamiętajmy jednak, by po otwarciu okna, oddalić od niego doniczki, tak aby kwiaty nie przemarzły. Rośliny nie powinny także się stykać z wychłodzonymi szybami, bo od zimna mogą powstawać na nich brązowe plamki i uszkodzenia liści.

roslina w doniczce


Nawożenie

Ogólna zasada mówi, aby w okresie jesieni i zimy w ogóle nie nawozić roślin doniczkowych. Powinny one wejść w naturalny stan spoczynku, jednakże nie zawsze mamy możliwość stworzenia roślinom odpowiednich do tego warunków.

W ogrzewanych i nawilżanych pomieszczeniach skłaniamy rośliny do wegetacji, stąd też powinniśmy je wówczas delikatnie dokarmiać nawozami. Jednak należy stosować dawki nawozu mniejsze niż wiosną czy latem. Możemy stosować nawozy rozpuszczane w wodzie, o zmniejszonym stężeniu, albo też specjalne nawozy przeznaczone do zasilania roślin w zimie. Warto ściśle stosować się do zaleceń producentów nawozów dla poszczególnych gatunków roślin.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?