Jak walczyć z rdzą na roślinach?

Rdza jest grzybową chorobą roślin, która nie wygląda groźnie i z tego względu często ją ignorujemy. Objawia się ona pomarańczowymi punktami pojawiającymi się na spodzie liści. Warto zapoznać się z tą chorobą, aby wiedzieć, w jaki sposób chronić przed nią rośliny i jak zwalczać ewentualne skutki jej działania.

Jak walczyć z rdzą na roślinach

Przyczyny i objawy rdzy?

Grzyby powodujące rdzę trafiają na rośliny razem z nowymi sadzonkami lub są przenoszone przez wiatr z sąsiadujących hodowli. Choroba ta widoczna jest na spodniej części liści, na której pojawiają się pomarańczowe punkty z wyglądu przypominające właśnie rdzę. Jako pierwsze najczęściej atakowane są dolne partie roślin, jednak z czasem choroba przenosi się także na pędy i kwiaty. W cięższych przypadkach na łodygach mogą pojawić się brązowe plamy. Zainfekowane rośliny słabo kwitną, tracą liście i zaczynają wolnej rosnąć. Rdza jest na tyle silna, iż może doprowadzić do obumarcia nawet dorosłych drzew. Rośliny osłabiane są przez grzyby, które wytwarzają siateczkę grzybni o mikroskopijnej wielkości. Rozwija się ona w tkance zainfekowanej rośliny i na niej pasożytuje. Z chorobą tą możemy zetknąć się w różnych porach roku w zależności od tego, czy atakuje jednego, czy dwóch żywicieli. Grzyby rozmnażające się tylko na jednym żywicielu pojawiają się już wczesną wiosną, natomiast występujące na dwóch – latem.

Jak walczyć z rdzą na roślinach

Jakie gatunki są narażone na rdzę?

Rdzę powodują różne gatunki grzybów, które atakują szereg roślin. Są jednak gatunki, które na tę chorobę są szczególnie narażone. Taką rośliną jest między innymi bukszpan, na którym ciemnobrązowe brodawki pojawiają się już od późnej jesieni. Oznaki choroby widać przede wszystkim na wierzchu i spodzie liści. Jeżeli zauważymy objawy rdzy, to zainfekowane partie należy obciąć, aby grzyby nie przenosiły się także na sąsiadujące rośliny. Rdza może zniszczyć także rabatowe odmiany pelargonii (gatunki dwubarwne i bluszczolistne są na nią odporne). Jeżeli na liściach pojawią się brązowe plamy otoczone martwą tkanką, to pelargonie prawdopodobnie przestaną kwitnąć i obumrą. Ofiarą rdzy padają także popularne w naszych ogrodach róże. Grzyby są w stanie zniszczyć nawet całe krzewy róż, dlatego powinniśmy im zapobiegać. Optymalnym warunkiem do rozwoju rdzy róż jest wilgoć – sprzyjają jej deszcze, mgły oraz zbyt obfite podlewanie. Należy zatem zadbać o odpowiedni drenaż gleby oraz przycięcie krzewu, które zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jak walczyć z rdzą na roślinach?

Aby uniknąć powstawania rdzy na roślinach, powinniśmy zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i usunąć elementy sprzyjające rozwojowi grzybów. Rośliny szczególnie narażone na działanie rdzy należy profilaktycznie opryskiwać odpowiednim fungicydem. Możemy sięgnąć również po naturalne środki, które niszczą rdzę i wzmacniają rośliny: napary ze skrzypu czy odwary z piołunu. Jeżeli rdza zainfekuje nasze rośliny, to wszystkie chore fragmenty należy obciąć i zniszczyć — nie można przeznaczać ich nawet na kompost.