Jak walczyć z pluskwami domowymi?

Pluskwy to uciążliwe pasożyty, które często bytują w naszych domach, żywiąc się naszą krwią i tworząc nieprzyjemne, swędzące krosty i pręgi. Co zrobić, aby pozbyć się tych małych, uciążliwych insektów?

Jak walczyć z pluskwami domowymi

Pluskwa domowa

Pluskwa domowa (Cimex lectularius), zwana też wszą ścienną, to niemal przezroczysty, purpurowy pasożyt z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Jego podstawowym pożywieniem jest krew ludzi i zwierząt. Zazwyczaj osiąga długość około 0,5 cm, charakteryzuje się płaską, owalną budową z małą główką i dużym odwłokiem. Nie posiada skrzydeł, za to bardzo szybko się porusza i bardzo trudno jest go zgnieść.

Pluskwy najczęściej można spotkać w domach i miejscach, gdzie przebywają ludzie. Najchętniej żerują nocą. Zwykle gnieżdżą się w meblach, tapicerkach i łóżkach, a także pod tapetami i boazerią. Często o ich obecności dowiadujemy się ze śladów ich odchodów i zgniecionych osobników na łóżku czy też widząc ślady ukąszeń, do których zwykle dochodzi podczas naszego snu. Jeśli dom jest już poważnie zainfekowany tymi pasożytami, można wyczuć w powietrzu charakterystyczny zapach podgniłych malin – to woń gruczołu wydzielanego przez pluskwy w czasie stresu.

Objawy ukąszenia

Miejsca ukąszenia przez pluskwy zwykle są zaczerwienione, opuchnięte i swędzące, niekiedy pojawiają się też pęcherzyki. Jednak problemem są nie tylko drobne, lekko swędzące ukąszenia i czerwone pręgi. Pluskwy domowe mogą roznosić grzyby i bakterie, w tym gronkowca złocistego, który może być bardzo groźny dla naszego zdrowia. Niektórzy są także uczuleni na ich ślinę, która może powodować silną alergię, obrzęk i zaczerwienienie skóry.

Jak zwalczać pluskwy?

Jak walczyć z pluskwami domowymi

Jeśli zajrzeliśmy w ulubione zakamarki owadów i odnaleźliśmy choć jednego intruza, z pewnością jest ich więcej i oznacza to, że trzeba jak najszybciej rozpocząć poważną walkę i zacząć tępić niechcianych gości.

- Rozpocząć możemy od odkurzenia wąską końcówką odkurzacza wszelkich zakamarków w ramie łóżka i innych meblach. Nie zapominajmy o miejscu na pościel, spodniej części mebli i miejsca pod listwami podłogowymi (najlepiej je zdemontować na czas sprzątania). Po skończonym odkurzaniu najlepiej od razu owinąć worek folią i wynieść go do zsypu lub zewnętrznego pojemnika na śmieci.

- Warto także wyprać i wyprasować pościel i tkaniny, w których mogą znajdować się owady – pamiętając o tym, by prać je lub suszyć w wysokiej temperaturze (co najmniej 60°C). Warto także regularnie, także profilaktycznie, wietrzyć pościel i prać ją w wysokich temperaturach. Można także wystawić ją za okno w czasie pełnego słońca lub na mrozie.

- Przedmioty, których nie możemy wyprać lub wyparzyć, najlepiej schować do plastikowej torby i przechowywać szczelnie zamknięte, przez co najmniej 14 dni lub też włożyć je do zamrażalnika.

- Jedną ze skuteczniejszych metod walki z pluskwami jest stosowanie gorącej pary wodnej – najlepiej wykorzystać myjkę parową osiągającą wysoką temperaturę. Można nią czyścić zarówno meble, tkaniny, dywany, jak i materace. Jednak jeśli zauważyliśmy, że insekty zagnieździły się w materacu, najbezpieczniej będzie go wymienić na nowy.

- Można także miejsca, w których najczęściej przebywamy i te, w których mogą gnieździć się pluskwy (mówi się, że te insekty najchętniej mieszkają obok spiżarni) chronić olejkiem lawendowym, eukaliptusowym lub też naftą, ewentualnie z dodatkiem maści rtęciowej, albo też przy użyciu spirytusu denaturowanego.

- Jeśli te sposoby zawiodą, należy wezwać specjalistów, którzy użyją silniejszych środków i przeprowadzą bardziej radykalne działania.