Produkty

Jak wybrać koło do taczki?

Jak wybrać koło do taczki?

Taczka może wydawać się jednym z mniej skomplikowanych sprzętów, które można znaleźć w każdym niemal gospodarstwie domowym, rolnym czy na placu budowy. Istotnie – to niemal najbardziej podstawowy element wyposażenia. Taczki używamy bardzo często nawet w naszym niewielkim przydomowym ogródku. Jednak jej prawidłowe działanie mocno uzależnione jest od jakości koła, bez którego byłaby całkowicie bezużyteczna.

taczkaTo koło w taczce zapewnia nam jej funkcjonalność. To, jak wygodnie i lekko się nią operuje jest uzależnione od wykonania tego elementu. Jak więc wybrać odpowiednie koło do taczki?

Bywa tak, że kupujemy gotową taczkę i wszystko działa bez zarzutu. Często zdarza się jednak, że koło ulega usterce, zużyciu lub jest niedostatecznie dostosowane do specyfiki terenu czy rodzaju przewożonego załadunku i musimy je wymienić. Wtedy należy rozejrzeć się za nowym kołem i zaopatrzyć się w takie, które będzie idealnie nam odpowiadało.

Budowa koła do taczki

Takie koło składa się z felgi i opony. Te dwie części muszą być bardzo wytrzymałe – to na nich spoczywa cały ciężar taczki. Dlatego należy przed zakupem koła dokładnie określić nasze wymagania i zakres wykonywanej pracy. Jeśli potrzebujemy taczki do przewożenia lekkich ładunków, niezbyt często i po równym terenie, to możemy zaopatrzyć się w podstawowy model. Jeżeli jednak będziemy jej używać na placu budowy i wykorzystywać do przenoszenia ciężkich materiałów, konstrukcji czy obiektów powinniśmy pomyśleć o trwalszych elementach. Wiele zależy również od samej taczki, której model różnią się wagą, wielkością i przeznaczeniem. Dopasujmy dokładnie każdy element.

koło taczki CastoramaPlastikowe czy metalowe?

Felga koła do taczki może być wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu (najczęściej ze stali). Plastikowe koło do taczki przyda nam się w przypadku, gdy waga tego sprzętu powinna być jak najniższa. Tego typu felga będzie bardzo lekka, co pozwoli nam dostosować całą taczkę do naszych wymagań i korzystając z niej nie niszczyć np. gruntu. Jednak to stalowe felgi są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Metalowe koła do taczki wybierzemy więc do bardziej wymagających prac i profesjonalnych czynności – np. transportowania ciężkich materiałów podczas budowania domu. W przypadku felgi stalowej zwróćmy uwagę, czy jest odpowiednio pomalowana – to znaczy, czy została pokryta odpowiednim zabezpieczeniem antykorozyjnym.

Opona koła do taczki

Wyróżnia się tutaj głównie opony pełne i dętkowe. Koła do taczek z pełnymi oponami nazywamy pneumatycznymi, ponieważ cechują się podobną funkcjonalnością. Dodatkowo ten typ wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia. Wybierzmy takie opony, jeśli chcemy używać taczki na placu budowy – są mało podatne na przebicia. Dętkowy rodzaj jest natomiast tańszym i bardziej popularnym rozwiązaniem. Wymagają do obsługi pompki i stosunkowo łatwo mogą zostać przebite.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Taczka – kiedy będzie potrzebna zimą?

Taczka – kiedy będzie potrzebna zimą?
Taczka to element wyposażenia, bez którego dbanie o gospodarstwo domowe, ogród i rozmaite tereny zielone (również miejskie) to ni...
Czytaj więcej

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?
Taczka to rodzaj pojazdu-wózka, który jest niezbędny w większości gospodarstw (czy to rolnych, czy domowych), na działkach i rozmaitych ...
Czytaj więcej

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek
Bez względu na charakter prac z użyciem taczki oraz materiał jej wykonania, konieczne jest jej odpowiednie przechowywanie oraz prawidłowa konserwacja....
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać koło do taczki?