Produkty

Taczka – kiedy będzie potrzebna zimą?

Taczka – kiedy będzie potrzebna zimą?

Taczka to element wyposażenia, bez którego dbanie o gospodarstwo domowe, ogród i rozmaite tereny zielone (również miejskie) to nie lada wyzwanie. Do jakich prac ją wykorzystamy? Jak wybrać taczkę, aby była przydatna również zimą?

taczka roboczaJak wybrać dobrą taczkę?

Wybór taczki powinien być uzależniony od prac, do jakich ją wykorzystamy. Stalowe taczki budowlane są z reguły masywniejsze od taczek ogrodowych, które mają mniejsze gabaryty i są wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego. Jeśli jednak zamierzamy wozić ciężkie materiały do ogrodu, taczka budowlana też może okazać się dobrym rozwiązaniem. Do transportu liści lub narzędzi wystarczy mniejsza taczka ogrodowa. Ładowność taczki wyrażana jest w kilogramach, pojemność w litrach. taczka do pracy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze taczki?

Ważne w konstrukcji taczki są koła. Stalowa felga jest bardziej wytrzymała od felgi plastikowej. W przypadku tej pierwszej warto też zwrócić uwagę na to, czy posiada zabezpieczenie antykorozyjne. Opona może mieć bieżnik wzdłuży w postaci linii ułożonych wzdłuż koła lub bieżnik z wzorkiem, taki jak w oponach samochodowych.

Porada eksperta

Jaki bieżnik będzie lepszy do taczki? Wzdłużny zapewnia lepszą zwrotność i dużą prędkość. Ułatwia manewrowanie taczką na piasku czy niskim trawniku. Jednak do taczki używanej zimą lepiej sprawdzi się bieżnik z wzorkiem, który zapewnia lepszą antypoślizgowość na błocie czy śniegu. Poradzi sobie też z jazdą na nierównym, trudnym terenie – drodze szutrowej, gruzie, wysokiej trawie, kamieniach.

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając ogrodową taczkę, która ma być przydatna także zimą, jest umiejscowienie jej koła. Jeśli element jest mocno wysunięty do przodu, taczką jest łatwiej manewrować, ale ciężar załadunku zostanie przeniesiony na ręce operatora. Im koło będzie bliżej środka, tym załadunek będzie lżejszy, ale poruszanie się wózkiem może sprawić więcej kłopotu.

Kiedy przyda nam się taczka w sezonie jesienno-zimowym?

taczka na zimę- Bez taczki przeprowadzenie jesiennych porządków w ogrodzie będzie czasochłonne i zabierze mnóstwo energii. Element ułatwia przewożenie zeschniętych liści, trawy, gałęzi, wykopywanych cebul roślin. Umożliwia też transport narzędzi ręcznych z miejsca składowania na miejsce pracy.

- Taczka przydaje się podczas ogrzewania domu – usprawnia przewózkę szczap drewna, brykietu, ekogroszku i innego opału. Będzie też pomocnym narzędziem przy wywożeniu popiołu z czyszczonego pieca.

- Jeśli hodujemy zwierzęta, taczka będzie nieocenionym pomocnikiem. Na niej przetransportujemy paszę i obornik. Nawet kiedy w obejściu nie mamy zwierząt hodowlanych, tylko domowe, taczka umożliwi wywóz psich nieczystości.

- Kiedy przyjdzie śnieg, taczka pozwoli na szybką przewózkę piasku i soli do posypywania ulicy i ogrodowych ścieżek. Na niej wywieziemy też zalegający śnieg po usunięciu go z dachu.

- Z nadejściem wiosny taczka będzie przydatna w czasie porządków koniecznych do wykonania po zimie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?

Wymieniamy koło w taczce – co musimy wiedzieć?
Taczka to rodzaj pojazdu-wózka, który jest niezbędny w większości gospodarstw (czy to rolnych, czy domowych), na działkach i rozmaitych ...
Czytaj więcej

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek
Bez względu na charakter prac z użyciem taczki oraz materiał jej wykonania, konieczne jest jej odpowiednie przechowywanie oraz prawidłowa konserwacja....
Czytaj więcej

Jak wybrać koło do taczki?

Jak wybrać koło do taczki?
Taczka może wydawać się jednym z mniej skomplikowanych sprzętów, które można znaleźć w każdym niemal gospodarstwie domowym, rolnym czy na placu budowy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Taczka – kiedy będzie potrzebna zimą?