Taczka – kiedy będzie potrzebna zimą?

Taczka to element wyposażenia, bez którego dbanie o gospodarstwo domowe, ogród i rozmaite tereny zielone (również miejskie) to nie lada wyzwanie. Do jakich prac ją wykorzystamy? Jak wybrać taczkę, aby była przydatna również zimą?

Taczka – kiedy będzie potrzebna zimą?

Jak wybrać dobrą taczkę?

Wybór taczki powinien być uzależniony od prac, do jakich ją wykorzystamy. Stalowe taczki budowlane są z reguły masywniejsze od taczek ogrodowych, które mają mniejsze gabaryty i są wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego. Jeśli jednak zamierzamy wozić ciężkie materiały do ogrodutaczka budowlana też może okazać się dobrym rozwiązaniem. Do transportu liści lub narzędzi wystarczy mniejsza taczka ogrodowa. Ładowność taczki wyrażana jest w kilogramach, pojemność w litrach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze taczki?

Ważne w konstrukcji taczki są koła. Stalowa felga jest bardziej wytrzymała od felgi plastikowej. W przypadku tej pierwszej warto też zwrócić uwagę na to, czy posiada zabezpieczenie antykorozyjne. Opona może mieć bieżnik wzdłuży w postaci linii ułożonych wzdłuż koła lub bieżnik z wzorkiem, taki jak w oponach samochodowych.

Porada eksperta

Jaki bieżnik będzie lepszy do taczki? Wzdłużny zapewnia lepszą zwrotność i dużą prędkość. Ułatwia manewrowanie taczką na piasku czy niskim trawniku. Jednak do taczki używanej zimą lepiej sprawdzi się bieżnik z wzorkiem, który zapewnia lepszą antypoślizgowość na błocie czy śniegu. Poradzi sobie też z jazdą na nierównym, trudnym terenie – drodze szutrowej, gruzie, wysokiej trawie, kamieniach.

Taczka – kiedy będzie potrzebna zimą?

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając ogrodową taczkę, która ma być przydatna także zimą, jest umiejscowienie jej koła. Jeśli element jest mocno wysunięty do przodu, taczką jest łatwiej manewrować, ale ciężar załadunku zostanie przeniesiony na ręce operatora. Im koło będzie bliżej środka, tym załadunek będzie lżejszy, ale poruszanie się wózkiem może sprawić więcej kłopotu.

Zobacz też: Akcesoria do narzędzi i maszyn ogrodniczych - co może się przydać?

Kiedy przyda nam się taczka w sezonie jesienno-zimowym?

- Bez taczki przeprowadzenie jesiennych porządków w ogrodzie będzie czasochłonne i zabierze mnóstwo energii. Element ułatwia przewożenie zeschniętych liści, trawy, gałęzi, wykopywanych cebul roślin. Umożliwia też transport narzędzi ręcznych z miejsca składowania na miejsce pracy.

- Taczka przydaje się podczas ogrzewania domu – usprawnia przewózkę szczap drewna, brykietu, ekogroszku i innego opału. Będzie też pomocnym narzędziem przy wywożeniu popiołu z czyszczonego pieca.

- Jeśli hodujemy zwierzęta, taczka będzie nieocenionym pomocnikiem. Na niej przetransportujemy paszę i obornik. Nawet kiedy w obejściu nie mamy zwierząt hodowlanych, tylko domowe, taczka umożliwi wywóz psich nieczystości.

- Kiedy przyjdzie śnieg, taczka pozwoli na szybką przewózkę piasku i soli do posypywania ulicy i ogrodowych ścieżek. Na niej wywieziemy też zalegający śnieg po usunięciu go z dachu.

- Z nadejściem wiosny taczka będzie przydatna w czasie porządków koniecznych do wykonania po zimie.