icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wybrać rozmiar fugi?

Fugi stanowią istotny element powierzchni wykończonych płytkami. Ich obecność jest niezbędna zarówno na ścianach, jak i podłogach, które zdecydowaliśmy się ozdobić glazurą. Prawidłowo położone fugi zapewniają trwałość wykończenia i jednocześnie dodają mu uroku. Aby jednak tak się stało, należy kolorystycznie dopasować je do płytek oraz zachować odpowiednią ich szerokość. Jaki zasadami kierować się w tych kwestiach?

wybór rozmiaru fug

Wielkość fugi i jej znaczenie

Pozostawienie odpowiedniej szerokości szczelin pomiędzy poszczególnymi płytkami umożliwia ich bezpieczne odkształcanie się m.in. pod wypływem zmian temperatury. Teoretycznie szczeliny te nie muszą być wypełnione fugą – jej zastosowanie ma jednak znaczenie estetyczne i zapobiega gromadzeniu się w szparach zanieczyszczeń. W praktyce fuga – jej kolor oraz szerokość – ma niemal wyłącznie znaczenie dekoracyjne. Z tego też powodu zwykle stosuje się możliwie najwęższe fugi. Nie można jednak zapominać, że najmniejsze spoiny zastosowane przy dużych płytkach mogą powodować uszkodzenia wykończenia. Zbyt małe fugi nie są również polecane w przypadku układania płytek na podłożach podatnych na odkształcenia oraz narażonych na działanie wysokiej temperatury.

Rozmiar fugi – zasady doboru

Nie ma dokładnych wytycznych nakazujących zachowanie odpowiednich rozmiarów fug. Ogólna zasada głosi, że im większe są stosowane przez nas płytki, tym szersze powinny być spoiny pomiędzy nimi. Możemy spotkać się z następującym wskazówkami dotyczącymi kwestii wyboru szerokości fug:

- fugi najmniejsze, w granicach 1 mm, stosujemy w przypadku układania mozaiki 2 × 2 cm,krzyżaki

- fugi 2 mm stosujemy do płytek o rozmiarach 10 × 10 cm,

- fugi średnie, w granicach 3-5 mm, stosujemy do płytek ceramicznych oraz gresowych, których rozmiary oscylują w granicach od 20 × 20 do 20 × 30 cm,

- fugi o szerokości 6-10 mm stosuje się do płytek większych, o rozmiarach 30 × 30, 40 × 40 czy 50 × 50 cm. Warto jednak dodać, że w połączeniu z płytkami wielkoformatowymi wykonywane bywają nawet szczeliny osiągające do 2 cm szerokości.

Do wybranej szerokości szczelin należy dopasować właściwy preparat wypełniający. Do spoinowania przestrzeni o szerokości maksymalnie 7 mm wybierajmy preparaty tzw. wąskie, natomiast do spoinowania szerszych szczelin – fugi szerokie. W warunkach domowych m.in. ze względów estetycznych warto wykonywać możliwie najwęższe fugi. Podczas układania płytek na świeżym powietrzu lepiej sprawdzą się spoiny szerokie wypełnione preparatem dopasowanym do zmiennych warunków panujących na świeżym powietrzu.

Data publikacji: 16.02.2016