Błędy przy nakładaniu fugi

Fugowanie (spoinowanie) jest wypełnianiem przestrzeni pomiędzy płytkami, które wieńczy proces prac związanych z układaniem kafelek lub gresu. Nadaje całości estetycznego wyglądu i łączy powierzchnię w jedną całość. Nakładanie fugi nie jest skomplikowane, jednak w trakcie pracy należy przestrzegać określonych reguł, by fuga swoim wyglądem nie przyniosła efektu odwrotnego od zamierzonego.

Błędy przy nakładaniu fugi

Spis treści:

Potrzebne materiały i narzędzia:

- fuga,

- szpachelka,

- gumowa packa,

- gąbka,

- naczynie do rozrobienia masy.

Przed rozpoczęciem pracy

Podstawową rzeczą jest dobór odcienia fugi do koloru płytek. Na każdym opakowaniu znajduje się kolorowe oznaczenie, dzięki któremu możemy z łatwością dobrać odpowiedni jej rodzaj. Niepasujący do płytek odcień spoinowania może sprawić, że całość nie będzie się ze sobą komponowała. Jeżeli podczas doboru koloru mamy wątpliwości, czy będzie pasował do wybranych przez nas kafelek, warto poprosić o radę fachowca, który doradzi odpowiedni odcień.

Często popełnianym błędem jest używanie nieodpowiednich narzędzi. Gumową packę zastępuje się metalowymi szpachlami lub drewnianymi listwami, które nie tylko źle rozprowadzają fugę w szczelinach, ale także rysują powierzchnię płytek, co trudno już zamaskować.

Kiedy nakładać?

Po ułożeniu płytek musimy odczekać co najmniej 24 godziny, aby nałożyć fugę. Zaprawa pod płytkami musi być sucha, w przeciwnym razie wykonanie spoinowania może sprawić, że na powierzchni płytek pojawią się plamy. Pamiętajmy również, że przed fugowaniem płytki należy oczyścić z resztek kleju i wyjąć krzyżyki dystansowe.

Rozrabianie i rozprowadzanie

To właśnie od krzyżyków, a raczej od ich grubości, zależy szerokość fugi, dlatego warto o tym pamiętać jeszcze przy zakupie. Masę fugową rozrabiamy ręcznie w pojemniku z zimną wodą do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji bez grudek. By dobrać odpowiednie proporcje, należy stosować się do instrukcji producenta umieszczonej na opakowaniu. Zbyt rzadka lub zbyt sucha fuga nie wypełni odpowiednio szczelin pomiędzy płytkami. Jest to częsty błąd popełniany na tym etapie prac. Masa o odpowiedniej konsystencji wypełni każdą szczelinę i nie będzie wyciekać.

Fugę najlepiej rozprowadzać gumową packą, która nie porysuje powierzchni płytek. Robimy to szerokim ruchem ręki pod różnymi kątami, tak aby masa wypełniła każdą przerwę pomiędzy płytkami. Może się zdarzyć, że źle nałożona fuga po wyschnięciu będzie miała ubytki i pracę będziemy musieli powtórzyć. Podczas tej czynności należy również uważać, by zbytnio nie brudzić płytek, co zaoszczędzi nam później czasu przy czyszczeniu ich powierzchni.

Nakładanie fugi

Na koniec

Fuga potrzebuje około 30 minut do wyschnięcia. Po tym czasie mokrą gąbką do fugowania lub ścierką usuwamy rozmazania i nadmiar spoinowania. To także wygładzi powierzchnię samej fugi. Jeżeli będziemy zwlekać z oczyszczeniem płytek, resztki masy będzie nam trudniej zmyć.

Uwaga!

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy w tym czasie zdołamy wypełnić całą powierzchnię, podzielmy pracę na części, dzięki czemu unikniemy mozolnego usuwania mocno zaschniętej fugi z płytek.

Na koniec warto zabezpieczyć zarówno płytki, jak i spoinowanie specjalnym preparatem, który zwiększy ich odporność na wilgoć i parę wodną, dzięki czemu będą się także mniej brudziły.

Data aktualizacji: 11.07.2024