Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wykonać inspekt

Inspekt to rodzaj dużo mniejszej szklarni. Przydaje się szczególnie do rozsady roślin ozdobnych oraz warzyw, a także uprawy nowalijek. Budowę inspektu możesz przeprowadzić samodzielnie, a my podpowiemy jak to zrobić.

Jak wykonać inspekt

Inspekt to nic innego, jak drewniana skrzynia, która nie ma dna. Górną jej część wieńczy przeszklone przykrycie, które można unosić na różną wysokość, wietrząc tym samym wnętrze.

Aby inspekt miał rację bytu, powinno się go ustawić w dobrze nasłonecznionym miejscu, jak najlepiej osłoniętym od wiatru. Aby ułatwić sobie wykonanie jego konstrukcji, można go także dostawić do wolnej ściany zabudowy gospodarczej.

W zależności od rodzaju mówimy o inspektach zimnych lub ciepłych:

  1. Inspekt ciepły – rośliny kiełkują w nim dużo szybciej niż w zimnym. Przygotowuje się go latem, a jako podkład grzejny stosuje się obornik, który podczas naturalnych procesów rozkładowych wydziela ciepło. Mieszamy go ze słomą i zwilżamy delikatnie wodą. Tak przygotowaną mieszankę układamy w miejscu przeznaczonym na inspekt na wysokość około 40 cm. W końcowej fazie układamy na nim skrzynię inspektową, przykrytą od góry szybą. Po kilku dniach po zakończeniu prac zewnętrzną ramę inspektu również ocieplamy słomą, a obornik ugniatamy i posypujemy wapnem. Sadzenie nowalijek rozpoczynamy po kilku dniach.

  2. Inspekt zimny – jego wnętrze wysypane jest glebą. Nowalijki sadzimy wówczas dopiero w połowie marca, czyli w podobnym okresie do normalnej pory sadzenia na gruncie. Różnica polega na tym, że w inspekcie nowalijki wyrosną nam znacznie szybciej.

Jak wykonać inspekt

Tradycyjny inspekt zbudujemy bardzo szybko, skrzynię możemy bowiem zbić z sosnowych desek podłogowych. Aby wytrzymały nam na długi czas, impregnujemy je pokostem lnianym. Okno inspektu opiera się zwykle na otaczającej skrzynię ramie z listew, którą mocujemy do górnej krawędzi skrzyni. Okno można swobodnie zdjąć lub uchylić na dowolną wysokość.

Inspekt możemy traktować jako element wyposażenia ogrodu, który jest bardzo praktyczny, bo zdecydowanie ułatwia uprawę roślin. Pozwala też na szybkie uzyskanie nowalijek oraz dłuższe konsumowanie warzyw. Inspekt może też pełnić funkcję dekoracyjną, zwłaszcza jeśli jego ściankami będą murki z kamienia lub kolorowo pomalowane deski.

Główne funkcje inspektu to:

  • przygotowanie rozsady warzyw i kwiatów,

  • uzyskanie nowalijek,

  • rozmnażanie roślin,

  • przechowywanie młodych sadzonek.

Inspekt często daje jedyną możliwość atrakcyjnego wyposażenia ogrodu, zwłaszcza osobom, które posiadają małe działki. Ciekawie zastępują duże szklarnie czy tunele foliowe, które nie są tak efektownymi dekoracjami jak skrzynki nakryte szklaną płytą.