Produkty

Kiedy warto stawiać na piankę poliuretanową?

Kiedy warto stawiać na piankę poliuretanową?

Pianka poliuretanowa jest materiałem, na który coraz częściej stawiają najlepsi budowlańcy. W opinii ekspertów stanowi ona obecnie najlepszy izolator cieplny oraz doskonały izolator akustyczny. To jednak nie koniec jej zalet. Kiedy i dlaczego powinniśmy zainteresować się użyciem termopiany?

pojemnik z pianką poliuretanowąPianka poliuretanowa jest polimerycznym materiałem chemoutwardzalnym. Aby mogła służyć jako izolacja, spienia się ją w procesie produkcyjnym substancjami o niskiej przewodności cieplnej, dzięki czemu uzyskuje się produkt, którego komórki w 90% są zamknięte. To z kolei oznacza, że termopiana nie nasiąka wodą i stąd też jest niemal perfekcyjnym izolatorem cieplnym.

Zastosowanie

Wykorzystanie piany poliuretanowej nie jest też w niemal żadnym stopniu kłopotliwe, ponieważ nanosi się ją metodą bezpośredniego natrysku na dowolne powierzchnie. Termopiana swoje zastosowanie znajduje głównie w ocieplaniu dachów, poddaszy i stropodachów. Może być jednak wykorzystywana także do montowania drzwi i okien, zespalania drewnianych elementów w konstrukcjach szkieletowych czy wygłuszania ścianek działowych, ponieważ stanowi też doskonały izolator akustyczny. Przy jej użyciu możemy również wypełnić szczeliny pomiędzy płytami styropianowymi, które zostały już wcześniej wykorzystane w budynku jako materiał termoizolacyjny.pianka poliuretanowa

Zalety

Poza tym, że piana poliuretanowa jest najlepszym spośród wszystkich obecnie dostępnych izolatorów cieplnych i jednym z najlepszych izolatorów akustycznych, odznacza się też wyjątkową odpornością mechaniczną. Dzięki temu, że się nie starzeje, zapewnia skuteczny system izolacyjny przez wiele lat. Co warto podkreślić, pianka natychmiast po natryśnięciu pęcznieje i ściśle przylega do dedykowanych powierzchni, wypełniając dokładnie wszystkie szczeliny. Dzięki temu zachowuje tak wysoką skuteczność, jednocześnie wzmacniając konstrukcję budynku.

Brak mostków termicznych i stuprocentowa szczelność sprawiają, że izolacja jest nieprzewiewna, a przy tym odznacza się też odpowiednią paroprzepuszczalnością. Takie rozwiązanie pomaga nam znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na pracę urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych – pozwala nawet na 70% oszczędności na obydwu polach.

Ponadto, termopiana jest materiałem bardzo ekologicznym i bezpiecznym dla naszego zdrowia, także dla alergików. Jej właściwości pozwalają skutecznie bronić się przed organizmami żywymi, dzięki czemu na powierzchni piany nie rozwijają się pleśnie i grzyby. Termopiana jest też materiałem trudnopalnym, samogasnącym i nierozprzestrzeniającym ognia w razie pożaru. 

Data publikacji: 27.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Piana montażowa – różne zastosowania

Piana montażowa – różne zastosowania
Piana poliuretanowa, zwana także pianą montażową to obecnie najpopularniejszy materiał służący do uszczelniania. Znajduje zastosowanie także w pracach...
Czytaj więcej

Akcesoria do uszczelniaczy – przegląd materiałów

Akcesoria do uszczelniaczy – przegląd materiałów
Uszczelnianie to proces, który gwarantuje zabezpieczenie przed przeciekami, stratami ciepła czy przeciągami. Jest zatem niezbędny podczas wielu prac b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kiedy warto stawiać na piankę poliuretanową?