icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kiedy warto stawiać na piankę poliuretanową?

Pianka poliuretanowa jest materiałem, na który coraz częściej stawiają najlepsi budowlańcy. W opinii ekspertów stanowi ona obecnie najlepszy izolator cieplny oraz doskonały izolator akustyczny. To jednak nie koniec jej zalet. Kiedy i dlaczego powinniśmy zainteresować się użyciem termopiany?

Kiedy warto stawiać na piankę poliuretanową?

Pianka poliuretanowa jest polimerycznym materiałem chemoutwardzalnym. Aby mogła służyć jako izolacja, spienia się ją w procesie produkcyjnym substancjami o niskiej przewodności cieplnej, dzięki czemu uzyskuje się produkt, którego komórki w 90% są zamknięte. To z kolei oznacza, że termopiana nie nasiąka wodą i stąd też jest niemal perfekcyjnym izolatorem cieplnym.

Przeczytaj także: Jakie silikony i uszczelniacze wybrać?

Zastosowanie

Wykorzystanie piany poliuretanowej nie jest też w niemal żadnym stopniu kłopotliwe, ponieważ nanosi się ją metodą bezpośredniego natrysku na dowolne powierzchnie. Termopiana swoje zastosowanie znajduje głównie w ocieplaniu dachów, poddaszy i stropodachów. Może być jednak wykorzystywana także do montowania drzwi i okien, zespalania drewnianych elementów w konstrukcjach szkieletowych czy wygłuszania ścianek działowych, ponieważ stanowi też doskonały izolator akustyczny. Przy jej użyciu możemy również wypełnić szczeliny pomiędzy płytami styropianowymi, które zostały już wcześniej wykorzystane w budynku jako materiał termoizolacyjny

 

Kiedy warto stawiać na piankę poliuretanową?

Zalety

Poza tym, że piana poliuretanowa jest najlepszym spośród wszystkich obecnie dostępnych izolatorów cieplnych i jednym z najlepszych izolatorów akustycznych, odznacza się też wyjątkową odpornością mechaniczną. Dzięki temu, że się nie starzeje, zapewnia skuteczny system izolacyjny przez wiele lat. Co warto podkreślić, pianka natychmiast po natryśnięciu pęcznieje i ściśle przylega do dedykowanych powierzchni, wypełniając dokładnie wszystkie szczeliny. Dzięki temu zachowuje tak wysoką skuteczność, jednocześnie wzmacniając konstrukcję budynku.

Zobacz też: Uszczelnianie zespolone – na czym polega

Brak mostków termicznych i stuprocentowa szczelność sprawiają, że izolacja jest nieprzewiewna, a przy tym odznacza się też odpowiednią paroprzepuszczalnością. Takie rozwiązanie pomaga nam znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na pracę urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych – pozwala nawet na 70% oszczędności na obydwu polach.

Ponadto termopiana jest materiałem bardzo ekologicznym i bezpiecznym dla naszego zdrowia, także dla alergików. Jej właściwości pozwalają skutecznie bronić się przed organizmami żywymi, dzięki czemu na powierzchni piany nie rozwijają się pleśnie i grzyby. Termopiana jest też materiałem trudnopalnym, samogasnącym i nierozprzestrzeniającym ognia w razie pożaru.