Produkty

Jak wykonać ogrodowy podgrzewacz wody?

Jak wykonać ogrodowy podgrzewacz wody?

Podczas prac ogrodowych wiele osób narzeka na brak ciepłej wody. Stosowanie dodatkowych elektrycznych podgrzewaczy jest kosztowne, dlatego warto zapoznać się z paroma pomysłami na wykonania podgrzewacza, który wykorzysta energię słoneczną.

Wykorzystajmy słońce – naturalnie

Słońce dostarcza tak dużo energii, że może posłużyć do ogrzania znacznej ilości wody. W zależności od poziomu skomplikowania, każdy działkowicz może stworzyć rozwiązanie dostosowane do jego umiejętności i możliwości konstruktorskich.

Wersja najprostsza - zbiornik o odpowiednim kolorze.

Zbiornik na działceJaki jest najlepszy kolor zbiornika? Henry Ford miał powiedzieć kiedyś, że „Ford model T można dostać we wszystkich kolorach, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny”. Podobna zasada występuje w przypadku zbiornika na wodę. Kolor czarny najlepiej „pochłania” energię słoneczną, można więc wykorzystać tę prawidłowość do ogrzewania wody.

Jak pozyskać wodę?

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie wody deszczowej. Nie nadaje się ona do picia, ale może być wykorzystywana do umycia rąk bądź narzędzi ogrodniczych. Aby zgromadzić wodę deszczową, musimy posiadać zadaszenie - może to być dach altanki, domu, bądź innego budynku. Wylot rynny należy doprowadzić do zbiornika, który będzie napełniany świeżą deszczówką. W razie braku deszczu można zbiornik wypełnić wodą z węża ogrodowego (najlepiej zrobić to z rana bądź zaraz po przyjściu na działkę).

Konstrukcja podgrzewacza

Podgrzewacz składa się z trzech podstawowych elementów. Najważniejszym jest oczywiście zbiornik. Najlepiej wykorzystać ten o pojemności 15 litrów. Taka ilość wody jest w stanie nagrzać się w ciągu kilku godzin, a z każdym dniem może być uzupełniana. Do zbiornika należy umocować około dwumetrowy odcinek węża z końcówką do podlewania. Całość najlepiej zamocować na odpowiednim uchwycie – jak najbliżej wylotu rynny na wysokości około 2 metrów. Po złożeniu i zamontowaniu, należy zalać Zbiornik na wodęzbiornik wodą lub poczekać na deszcz i w słoneczny dzień cieszyć się darmową ciepłą wodą.

Wersja trudniejsza, zbiornik z dodatkową wężownicą

Nieco trudniejszą do wykonania, ale bardziej ekonomiczną wersją podgrzewacza, jest projekt rozszerzony o wężownicę. Zasada działania jest podobna z tą różnicą, że możemy tu zamontować także większy zbiornik na wodę deszczową. Może to być zbiornik o pojemności stu i więcej litrów, zawieszony – tak jak w pierwszym przypadku - najbliżej odpływu rynny. Różnica polega na zastosowaniu wężownicy, która działa jak podgrzewacz przepływowy.

Wykonanie wężownicy i zasada działania

Do wykonania wężownicy potrzebujemy około 20 metrów czarnego węża ogrodowego o średnicy pół cala (12,5 mm). Wężownicę należy rozłożyć na dachu o powierzchni minimum 2 metrów kwadratowych tak, aby jej wyjście ze zbiornika było w najwyższym punkcie dachu, a jej koniec w najniższym. Jej ułożenie na dachu powinno przypominać zwielokrotnioną literę „S”, a łuki powinny być jak najmniej ostre. Jedną z najważniejszych rzeczy jest ukierunkowanie dachu, który musi być ustawiony na południe (ze względu na największe nasłonecznienie). Na końcu, tak jak w pierwszej konstrukcji – montujemy końcówkę do podlewania, która będzie służyła jako zawór. Napływająca ze zbiornika woda, przepływając przez wąż ogrodowy, będzie stale ogrzewana energią słoneczną.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zalety zasobników wielokomorowych

Zalety zasobników wielokomorowych
Wielokomorowe zasobniki pojemnościowe to skuteczny sposób na ogrzewanie dużej ilości wody. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w miejscach o przeznac...
Czytaj więcej

Jak naprawić przeciekający zbiornik na wodę pitną

Jak naprawić przeciekający zbiornik na wodę pitną
Zbiorniki na wodę pitną wymagają okresowej konserwacji, a niekiedy także miejscowej naprawy, tak aby zniwelować nieszczelności. Metodę naprawy najlepi...
Czytaj więcej

Czym zastąpić drewnianą beczkę

Czym zastąpić drewnianą beczkę
Nie tylko domowych winiarzy kusi użycie drewnianej beczki. I chociaż można w niej kisić kapustę czy przechowywać produkty spożywcze, dla wina, szczegó...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
05.05.2016
Ale świetna rzecz! Na działkę do mycia rąk i naczyń w sam raz! zrobię w tym roku

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać ogrodowy podgrzewacz wody?