icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wykonać ogrodowy podgrzewacz wody?

Podczas prac ogrodowych wiele osób narzeka na brak ciepłej wody. Stosowanie dodatkowych elektrycznych podgrzewaczy jest kosztowne, dlatego warto zapoznać się z paroma pomysłami na wykonania podgrzewacza, który wykorzysta energię słoneczną.

ogrodowy podgrzewacz wody

Wykorzystajmy słońce – naturalnie

Słońce dostarcza tak dużo energii, że może posłużyć do ogrzania znacznej ilości wody. W zależności od poziomu skomplikowania, każdy działkowicz może stworzyć rozwiązanie dostosowane do jego umiejętności i możliwości konstruktorskich.

Wersja najprostsza - zbiornik o odpowiednim kolorze.

Jaki jest najlepszy kolor zbiornika? Henry Ford miał powiedzieć kiedyś, że „Ford model T można dostać we wszystkich kolorach, pod warunkiem że będzie to kolor czarny”. Podobna zasada występuje w przypadku zbiornika na wodę. Kolor czarny najlepiej „pochłania” energię słoneczną, można więc wykorzystać tę prawidłowość do ogrzewania wody.

Jak pozyskać wodę?

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie wody deszczowej. Nie nadaje się ona do picia, ale może być wykorzystywana do umycia rąk bądź narzędzi ogrodniczych. Aby zgromadzić wodę deszczową, musimy posiadać zadaszenie — może to być dach altanki, domu, bądź innego budynku. Wylot rynny należy doprowadzić do zbiornika, który będzie napełniany świeżą deszczówką. W razie braku deszczu można zbiornik wypełnić wodą z węża ogrodowego (najlepiej zrobić to z rana bądź zaraz po przyjściu na działkę).

ogrodowy podgrzewacz wody

Konstrukcja podgrzewacza

Podgrzewacz składa się z trzech podstawowych elementów. Najważniejszym jest oczywiście zbiornik. Najlepiej wykorzystać ten o pojemności 15 litrów. Taka ilość wody jest w stanie nagrzać się w ciągu kilku godzin, a z każdym dniem może być uzupełniana. Do zbiornika należy umocować około dwumetrowy odcinek węża z końcówką do podlewania.

Całość najlepiej zamocować na odpowiednim uchwycie – jak najbliżej wylotu rynny na wysokości około 2 metrów. Po złożeniu i zamontowaniu, należy zalać zbiornik wodą lub poczekać na deszcz i w słoneczny dzień cieszyć się darmową ciepłą wodą.

Wersja trudniejsza, zbiornik z dodatkową wężownicą

Nieco trudniejszą do wykonania, ale bardziej ekonomiczną wersją podgrzewacza, jest projekt rozszerzony o wężownicę. Zasada działania jest podobna z tą różnicą, że możemy tu zamontować także większy zbiornik na wodę deszczową. Może to być zbiornik o pojemności stu i więcej litrów, zawieszony — tak jak w pierwszym przypadku — najbliżej odpływu rynny. Różnica polega na zastosowaniu wężownicy, która działa jak podgrzewacz przepływowy.

Wykonanie wężownicy i zasada działania

Do wykonania wężownicy potrzebujemy około 20 metrów czarnego węża ogrodowego o średnicy pół cala (12,5 mm). Wężownicę należy rozłożyć na dachu o powierzchni minimum 2 metrów kwadratowych tak, aby jej wyjście ze zbiornika było w najwyższym punkcie dachu, a jej koniec w najniższym. Jej ułożenie na dachu powinno przypominać zwielokrotnioną literę „S”, a łuki powinny być jak najmniej ostre. Jedną z najważniejszych rzeczy jest ukierunkowanie dachu, który musi być ustawiony na południe (ze względu na największe nasłonecznienie). Na końcu, tak jak w pierwszej konstrukcji – montujemy końcówkę do podlewania, która będzie służyła jako zawór. Napływająca ze zbiornika woda, przepływając przez wąż ogrodowy, będzie stale ogrzewana energią słoneczną.