Jak czyścić wanny akrylowe

Wanna akrylowa to jedno z częściej wybieranych rozwiązań do łazienek domowych. Tworzywo, z którego jest wykonana czyli metakrylan metylu ma bowiem bardzo dużo zalet. Przede wszystkim można go dowolnie kształtować. Dlatego to właśnie dlatego z akrylu najczęściej wykonuje się wanny z wyprofilowanym siedziskiem, podłokietnikami czy zagłówkiem. Jak dbać o wannę akrylową?

Wanna akrylowa jest ciepła w dotyku. Kąpiel w niej jest znacznie przyjemniejsza niż w tradycyjnej wannie żeliwnej czy stalowej. Akryl jest także stosunkowo gładki, można go czyścić ze znacznie mniejszym wysiłkiem.

Największą zaletą wanien akrylowych jest jednak długie trzymanie ciepłej temperatury wody. Są także zdecydowanie bardziej dźwiękochłonne niż inne produkty. Podczas wlewania wody do wanny, nie słyszymy donośnego chlapania o jej brzegi.

Znacznie bardziej higieniczne!

Wanny akrylowe są produktem uznawanym za znacznie bardziej higieniczny niż standardowe wanny emaliowane. Te drugie nie są tak odporne na szorowanie. Po użyciu środków żrących, które służą do pielęgnacji wanien, zwykle powierzchnia armatury odbarwia się lub matowi. Efektem czego produkt traci na atrakcyjności wizualnej.

Inaczej jest w przypadku wanien akrylowych. Te, nawet po niewielkim uszkodzeniu czy odbarwieniu powierzchni, w dalszym ciągu pozostają łatwe w utrzymaniu w czystości.

Wreszcie, akryl ma właściwości antybakteryjne, ponieważ ma on w swojej strukturze jony srebra – składniki, które hamują rozwój bakterii.

Codzienna i tymczasowa pielęgnacja wanien akrylowych

Jeśli posiadamy w domu wannę akrylową, pamiętajmy o tym, by:

Podczas mycia pomijać środki o strukturze ściernej, czyli tradycyjne mleczka oraz proszki do szorowania. Środki tego typu posiadają w swoim składzie kredę, która może rysować powierzchnię wanny i co ważne także ją matowi. W tak powstałych rysach, może osadzać się brud. Do czyszczenia wanny nie używajmy także gąbek o zbyt ostrej strukturze.

mycie wanny

Uwaga: do pielęgnacji wanien akrylowych, nie stosujemy środków, które w swoim składzie posiadają amoniak, aceton czy alkohol.

Aby systematycznie usuwać zabrudzenia, powstałe na powierzchni wanny akrylowej, warto po każdej kąpieli przetrzeć jej powłokę szmatką nasączona mydłem w płynie lub środkiem do mycia naczyń. Następnie, taka powłokę spłukujemy intensywnym strumieniem wody.

Jeśli mamy pewność, że w naszym gospodarstwie dominuje twarda woda, możemy także pamiętać o przecieraniu powierzchni armatury suchą szmatką, wówczas zminimalizujemy ewentualność powstawania na jej powłoce kamienia.

Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na codzienne, dość czasochłonne przecieranie armatury łazienkowej, warto skorzystać ze środków przeznaczonych typowo do mycia akrylu. Takie środki mają postać żelu (najczęściej). Najpierw nakładamy je na daną powierzchnię, a następnie spłukujemy.

Uwaga: Równie skutecznym, a jednocześnie tanim sposobem na mycie domowej armatury są woda z octem oraz woda z sokiem z cytryny.

Trudniejsze plamy możemy także usunąć pastą do zębów.

Warto wiedzieć: akryl jest materiałem stosunkowo odkształcalnym. Do codziennej pielęgnacji warto zatem także wliczyć dbałość o to, by nie zarysować jej powierzchni pazurami zwierząt, czy nie zmatowić odczynnikami chemicznymi.

Jeśli na powierzchni wanny akrylowej powstały pęknięcia lub zmatowienia i chcielibyśmy je naprawić, możemy je usunąć za pomocą zestawu do renowacji – czyli papieru ściernego oraz pasty polerskiej. Sprawdzi się tutaj także standardowy zestaw naprawczy w postaci płynnego akrylu oraz utwardzacza.

Mycie wanny akrylowej