Jak wykorzystać skorupki od jajek do nawożenia roślin?

Jeśli nie lubimy niczego marnować i chcemy wykorzystać naturalne składniki i metody nawożenia, warto dowiedzieć się jakie są właściwości i możliwości wykorzystania skorupek od jajek.

skorupki

Właściwości skorupek

Skorupki od jaj to naturalne źródło składników odżywczych, które są dobrze przyswajane przez rośliny. Zamiast marnować ten naturalny nawóz, możemy nauczyć się z niego odpowiednio korzystać.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj skorupka to około 10-12% całkowitej wagi jaja. Jest ona bogata w wapń, żelazo, cynk, a także w krzem siarkę i fluor. Z powodzeniem można ją także wykorzystać do nawożenia domowych roślin doniczkowych. Skorupki świetnie regulują pH roślin, niwelując kwaśny odczyn gleby.

Najlepiej wykorzystać ten materiał od jaj pochodzących z naturalnego, ekologicznego chowu kur, mamy wówczas większą pewność, że nie znajdziemy w nich szkodliwych składników. Mają strukturę porowatą, która zapewnia dostęp tlenu, oraz odprowadzają wilgoć i dwutlenek węgla, co jest szczególne cenne dla roślin. Na domowe potrzeby można stosować doraźne posypywanie na bieżąco gromadzonymi skorupkami, jeśli zaś posiadamy duży ogród lub działkę, warto zgromadzić większą ich ilość i użyć dopiero wtedy.

Uwaga, nie warto stosować skorupek w przypadku roślin, które rosną na kwaśnej, ubogiej w wapń glebie, jak np. storczyki, hortensje, gardenie czy azalie.

Jak wykorzystać skorupki?

- można je rozdrobnić i pokruszyć w ogrodzie – pod konkretnymi roślinami lub też na całych grządkach, dodać do kompostu albo stworzyć z nich płynny nawóz,

- szczególnie nadają się do roślin, które lubią glebę o zasadowym pH, jak np. cukinia, pomidor, kapusta, fasola czy też lawenda, cyprysy albo dereń lub paprotki. Można je także wrzucać pod winogrona lub też ciemierniki. Dzięki nim można uregulować pH i zniwelować kwaśny odczyn, warto dodać je też do kompostu, co pozwoli uniknąć jego zakwaszenia.

skorupki

Glebę ubogą w wapń i o kwaśnym odczynie często można rozpoznać po tym, że rosną na niej takie rośliny, jak np. koniczyna, skrzyp polny czy tez szczaw. Służą temu też specjalne mierniki (więcej o tym tutaj).

- Mogą być one także przydatne podczas przesadzania roślin – możemy je pokruszyć i wymieszać z ziemią, można też obsypać nimi dno doniczki, dzięki czemu składniki odżywcze będą powoli i stopniowo uwalniać się, odżywiając roślinę,

- nadają się do tworzenia wartościowego i wygodnego w użyciu nawozu płynnego. Wystarczy pamiętać o umyciu jaj, następnie osuszyć je, po czym rozkruszyć na drobinki. Następnie zalewamy je wodą i odczekujemy kilka dni, przechowując mieszankę w zacienionym miejscu,

- praktycznym, płynnym nawozem może też być letnia woda, która pozostanie nam po gotowaniu jajek,

- rozkruszone i wyparzone skorupki mogą być przysmakiem dla ptaków, więc można je wysypać w ogrodowym karmniku,

- skorupka od jajka może być także świetnym miejscem na sadzonki. Wystarczy wykorzystać np. pozostałość po jajkach na miękko. Dobrze, aby były one nienaruszone, a jedynie z odciętą górą, wówczas możemy wsypać do nich ziemię oraz wybraną sadzonkę lub nasiono. Dzięki temu wapń i składniki mineralne będą stopniowo wchłaniane przez wzrastająca roślinę, a gdy ta osiągnie duży rozmiar, można skorupkę lekko rozkruszyć w dłoni i całość przesadzić do gruntu lub też większej donicy,

- możemy je dodatkowo wykorzystać jako naturalny sposób na odstraszenie ślimaków. Wystarczy posypać nimi miejsce wokół rośliny, którą ślimaki często atakują, a te prawdopodobnie zmienią stołówkę.