Jak wymienić bezpiecznik w samochodzie?

Instalacja elektryczna w samochodzie jest odpowiedzialna za wiele elementów istotnych dla jego prawidłowego działania. Dotyczy to m.in. pompy paliwa, obwodu świateł czy wentylatora chłodnicy. Usterka tego podzespołu może więc skutecznie unieruchomić nasze auto. W związku z tym w podstawowym wyposażeniu bagażnika czy skrytki w kokpicie warto posiadać komplet bezpieczników. Samodzielna wymiana tego elementu nie powinna sprawić większych trudności nawet mało doświadczonym kierowcom.

wymiana bezpiecznikówDo czego służą bezpieczniki?

Bezpieczniki, jak sama nazwa wskazuje, pełnią w samochodzie funkcję ochronną – kiedy w układzie elektrycznym dochodzi do spięcia, przyjmują one na siebie zwiększony ładunek, co najczęściej kończy się rozłączeniem obwodu i przepaleniem tego elementu. Skutkiem tego uszkodzeniu nie ulegają bardziej wrażliwe na skoki natężenia urządzenia, pełniące o wiele ważniejsze funkcje w ostatecznym funkcjonowaniu pojazdu.

Co prawda przestają one działać, ale można je przywrócić do sprawności poprzez wymianę bezpiecznika na nowy.

Czy wiesz, że...?

Zastąpienie przepalonego bezpiecznika nowym powinno całkowicie wyeliminować usterkę i przywrócić sprawność działania elektryki auta. Jeżeli jednak niedługo po pierwszym spięciu dochodzi do kolejnych, może to być oznaką poważniejszej usterki danego obwodu i konieczna będzie wizyta u elektryka – nie należy tego bagatelizować, aby nie spowodować jeszcze większego uszkodzenia samochodu.

wymiana bezpiecznikówJak zlokalizować bezpieczniki w aucie

Skrzynki z bezpiecznikami najczęściej umieszczane są w deskach rozdzielczych – na wysokości sprzęgła lub po stronie pasażera – pod maską w komorze silnika lub przy akumulatorze. Zazwyczaj w jednym aucie znajdują się 2 skrzynki z bezpiecznikami. Ich pokrywka stanowi swoistą instrukcję obsługi – powinna opisywać, który z bezpieczników odpowiada za poszczególne urządzenia, a także jaka przysługuje mu wartość natężenia prądu.

To niezwykle istotne, aby zwracać uwagę na wartości podane w amperach, ponieważ założenie mocniejszego bezpiecznika w miejsce słabszego mogłoby nawet spowodować pożar całej instalacji. W rozróżnieniu od siebie poszczególnych modeli pomagają kolory, które w uniwersalny sposób znaczą wybrane wartości.

ZESTAW BEZPIECZNIKÓW PŁYTKOWYCH K2Prawidłowa wymiana bezpiecznika

Aby ocenić, czy bezpiecznik został przepalony, należy go wyjąć – najlepiej zajrzeć do instrukcji papierowej lub na skrzynce, aby dowiedzieć się, który z nich odpowiada za układ, który przestał działać. Najczęściej bezpieczniki wykonywane są z transparentnego tworzywa sztucznego, aby można było zobaczyć, czy drut wewnątrz jest przepalony, osmalony lub pęknięty – to oznaki uszkodzonego bezpiecznika.

W jego miejsce należy włożyć nowy i o takiej samej wartości natężenia prądu. Co jednak zrobić, jeśli nie mamy przy sobie zapasowego bezpiecznika? Wówczas możemy wykorzystać element umieszczony w skrzynce, odpowiedzialny za mniej istotne układy, na przykład automatyczne otwieranie szyb, radio czy oświetlenie kokpitu.

 

Data publikacji: 28.10.2017