Produkty

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?

Gaśnica samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu – jej brak może nas z kolei słono kosztować. Planując zakup tego akcesorium, dobrze jest zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które ułatwią nam wybór – zobaczmy, co warto o tym wiedzieć!

Rodzaje gaśnic samochodowych

Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, co kryje się pod literowymi oznaczeniami, które są umieszczone na każdej gaśnicy. Okazuje się, że dotyczą one grup pożarowych i oznaczają odpowiednio:

Gaśnica w samochodzie- A – pożar ciał stałych, takich jak drewno czy tworzywa sztuczne;

- B – pożar cieczy i materiałów stałych z tendencją do topienia;

- C – pożar gazów;

- D – pożar metali;

- F – pożar tłuszczów i olejów kuchennych.

Którą z nich warto wsadzić do bagażnika samochodu? Najlepiej sprawdzi się tu gaśnica typu ABC, którą bez trudu ugasimy każdego rodzaju pożar, niezależnie od jego źródła. Dopuszczalne jest także zastosowanie gaśnicy samochodowej BC, która jest zazwyczaj tańsza. W tej sytuacji musimy jednak uważać na to, aby nie gasić nią zwarcia w instalacji elektrycznej, gdyż będzie nieskuteczna. Warto przy tym pamiętać, że większość samochodowych pożarów jest skutkiem zwarcia przewodów elektrycznych – posiadanie pod ręką funkcjonalnej gaśnicy samochodowej typu ABC jest zatem dla nas bardziej korzystne, nawet pomimo nieco wyższej ceny.

Uwaga!

Pamiętajmy o tym, że gaśnica samochodowa służy tylko do gaszenia pożaru w zarodku. Jeśli ogień rozprzestrzenił się już na większej powierzchni, na niewiele się przyda – zadbajmy więc o nasze bezpieczeństwo i wezwijmy straż pożarną.

Gaszenie przy użyciu gaśnicy samochodowejJaka pojemność gaśnicy do samochodu osobowego?

Prawo obliguje nas do posiadania w samochodzie gaśnicy o pojemności nie mniejszej niż 1 kg – w rezultacie prawie każdy z nas decyduje się na ten najmniejszy wariant. Okazuje się jednak, że nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie – kilogramowa gaśnica wystarcza bowiem tylko na ok. 5 sekund. Znacznie lepiej zatem sięgnąć po przynajmniej 2-kilogramowe akcesorium. Oczywiście im większa gaśnica samochodowa, tym dłużej działa. Jeśli więc mamy w bagażniku więcej miejsca, warto z tego skorzystać.

Od czego zależy cena gaśnicy samochodowej?

Mała gaśnica samochodowa CastoramaStojące na sklepowej półce gaśnice zazwyczaj wyglądają dokładnie tak samo – dlatego też podczas wybierania najczęściej kierujemy się ceną i sięgamy po najtańszą. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepsza opcja. Dlaczego? Klasyfikując gaśnice samochodowe przy pomocy kryterium ceny, możemy je podzielić na dwa rodzaje:

- tańsze gaśnice – są niewielkie i posiadają większy zbiornik z proszkiem gaśniczym oraz mniejszy nabój z dwutlenkiem węgla. Łatwe w użytkowaniu, lecz mało wydajne;

- droższe gaśnice – dwutlenek węgla został w nich zastąpiony sprężonym azotem. Uważane za lepsze, gdyż działają dłużej i są w stanie ugasić także pożar instalacji elektrycznej – tańsze gaśnice nie mogą być stosowane w tym celu.

Gaśnica to tylko jedno z akcesoriów, które powinniśmy obowiązkowo mieć w samochodzie. Zobaczmy, co jeszcze warto wozić w bagażniku na co dzień!

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Gaśnica samochodowa – obowiązujące przepisy i zasady użytkowania

Gaśnica samochodowa – obowiązujące przepisy i zasady użytkowania
Sprawna gaśnica samochodowa użyta w odpowiednim momencie może zdusić pożar w zarodku – zanim zdąży zniszczyć cały samochód. Czy jednak je...
Czytaj więcej

Akcesoria przydatne w garażu

 Akcesoria przydatne w garażu
Wydzielona przestrzeń na samochód nie tylko ochroni go przed kradzieżą i warunkami atmosferycznymi, ale także pozwoli przeprowadzić mniejsze naprawy i...
Czytaj więcej

Przegląd gaśnic i domowych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Przegląd gaśnic i domowych zabezpieczeń przeciwpożarowych
W zakresie stworzenia domowej ochrony przeciwpożarowej nie możemy mówić o ujednoliconych wymaganiach czy też wymogach prawnych, lecz sam zdrowy rozsąd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?