icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaka gaśnica do samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć

Gaśnica samochodowa to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Obowiązek jej posiadania regulują przepisy. Przed zakupem odpowiedniej gaśnicy samochodowej powinieneś dowiedzieć się o niej nieco więcej. Jaka gaśnica do samochodu sprawdzi się najlepiej – zobaczmy!

Przejdź do następnych akapitów:
Gaśnica samochodowa – co mówią przepisy
Jaka gaśnica do samochodu – typy i oznaczenia
Rodzaje gaśnic samochodowych
Gaśnicy samochodowa – ile ważna i jak jej używać?
 

Gaśnica samochodowa – co mówią przepisy
Według obowiązujących przepisów, gaśnica należy do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu. W przypadku zaistniałego zagrożenia pożarowego daje Ci ona możliwość szybkiego reagowania. Co ważne, nie może ważyć mniej niż 1 kg. Oczywiście im większa gaśnica samochodowa, tym dłużej działa. Jeśli więc masz w bagażniku więcej miejsca, skorzystaj z takiej opcji. Istotne jest również, aby gaśnica została zalegalizowana.

 Ile kosztuje gaśnica samochodowa? Gdzie kupić taki sprzęt? Kupno nowej gaśnicy to wydatek w wysokości 40 zł, natomiast koszt legalizacji gaśnicy samochodowej zależy od jej pojemności i rodzaju – ceny zazwyczaj wahają się w okolicach kilkudziesięciu złotych. Zdecydowanie ważniejsze jest jednak Twoje bezpieczeństwo niż to, ile kosztuje gaśnica samochodowa. Sprawdź niżej, jaka gaśnica do samochodu będzie idealna i czym kierować się przy zakupie.

Poznaj także inne przydatne akcesoria do samochodu z asortymentu Castoramy.

jaka-gasnica-do-samochodujaka-gasnica-do-samochodujaka-gasnica-do-samochodujaka-gasnica-do-samochodu

Jaka gaśnica do samochodu – typy i oznaczenia
Gaśnice samochodowe są różne i przeznaczone do gaszenia rozmaitych rodzajów powierzchni. Nie wszystkie z nich nadają się do tego, aby ugasić każdy materiał. Jaka gaśnica do auta będzie odpowiednia? Aby z sukcesem ugasić pożar konkretnego materiału, przede wszystkim skorzystaj z właściwego typu gaśnicy. W tym celu posiadają one specjalne, literowe oznaczenia. Ułatwiają szybką reakcję w przypadku wystąpienia pożaru. Możesz nie zdawać sobie sprawy, jaka gaśnica do auta będzie odpowiednia. Zapoznaj się z poniższymi oznaczeniami, aby wiedzieć, jak reagować na daną sytuację.

A – pożar ciał stałych, takich jak drewno czy tworzywa sztuczne,
B – pożar cieczy i materiałów stałych z tendencją do topienia,
C – pożar gazów,
D – pożar metali,
F – pożar tłuszczów. 
Rodzaje gaśnic samochodowych
Jaka gaśnica do samochodu będzie dobrym wyborem? Biorąc pod uwagę powyższe oznaczenia i funkcjonujące przepisy, rekomenduje się użycie gaśnicy typu ABC. Bez trudu ugasisz nią każdego rodzaju pożar, niezależnie od jego źródła. Co istotne, można ją stosować na urządzenia pod napięciem. Dopuszczalne jest także użycie gaśnicy samochodowej BC, która jest zazwyczaj tańsza. Pamiętaj przy tym, że większość samochodowych pożarów jest skutkiem zwarcia przewodów elektrycznych – dlatego tak ważne jest to, aby w samochodzie zawsze była gaśnica samochodowa. Gdzie kupić i jaki jest późniejszy koszt legalizacji gaśnicy samochodowej? Przykładowy sprzęt typu ABC o wadze 1 kg to koszt 40 zł. Zdobędziesz ją w większości sklepów posiadających w ofercie artykuły samochodowe. Jej legalizacja to również mały wydatek, wahający się w granicach kilkudziesięciu złotych. Rozważy jednak kupno gaśnicy o większej pojemności – butle ważące 1 kg działają tylko przez około 5 sekund. 

Chcąc zadecydować jaka gaśnica do auta będzie najlepsza, powinieneś wziąć pod uwagę, że istnieją różne rodzaje. Na rynku znajdziesz m.in. gaśnice proszkowe, pianowe lub wodne. Jedynym słusznym wyborem w przypadku gaśnicy samochodowej jest gaśnica proszkowa. W porównaniu do innych typów, charakteryzuje się ona największą skutecznością – jest to najstosowniejsza gaśnica samochodowa. Ile ważna jest taka gaśnica to kolejna istotna kwestia. Najczęściej sprzęty tego typu posiadają 5-letni okres ważności. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jaka powinna być właściwa gaśnica samochodowa, najlepiej zwróć się o poradę do sprzedawcy. Na pewno odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania i udzieli cennych wskazówek.

jaka-gasnica-do-samochodujaka-gasnica-do-samochodujaka-gasnica-do-samochodujaka-gasnica-do-samochodu

Gaśnicy samochodowa – ile ważna i jak jej używać?
Już wiesz, jaka gaśnica do samochodu jest odpowiednia oraz na co koniecznie zwracać uwagę przy zakupie. Przede wszystkim pamiętaj, żeby postępować zgodnie z zaleceniami z instrukcji! W innym przypadku korzystanie ze sprzętu może okazać się niebezpieczne dla Twojego zdrowia. W przypadku pożaru najważniejsza jest szybka reakcja. Dlatego ważne jest, abyś w Twoim samochodzie zawsze była obecna aktualna gaśnica samochodowa. Ile ważna jest Twoja gaśnica, sprawdzisz na butli.

Jeśli spod maski pojazdu wydobywa się dym lub czujesz nieprzyjemny swąd, niezwłocznie zatrzymaj samochód i podejmij próbę gaszenia. Istotne jest szybkie wyłączenie zapłonu – to bardzo ważne, aby odciąć pompę paliwa. Precyzyjnie wcelowuj w źródło pożaru, ponieważ kilogramowa gaśnica działa tylko przez kilka sekund – lepiej jej nie zmarnować i nie stracić szansy na ugaszenie ognia. Jeśli dym wydobywa się spod maski, nie powinieneś jej otwierać. Jej podniesienie spowoduje dopływ tlenu i rozniecenie ognia. Sprawdź również gaśnice dostępne w asortymencie Castoramy.

Data publikacji: 02.08.2018