LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Bezpiecznik samochodowy – dostępne rodzaje i jak wybrać właściwy?

Spalony bezpiecznik w samochodzie uniemożliwia nam prowadzenie pojazdu? Z łatwością poradzimy sobie z jego wymianą, lecz najpierw musimy wybrać właściwy model. Z jakimi rodzajami bezpieczników do samochodu możemy się spotkać na rynku?

bezpieczniki samochodowePodział bezpieczników samochodowych

W przypadku bezpiecznika samochodowego najważniejsze parametry stanowią: napięcie oraz natężenie prądu, który może przez niego przepływać. Pierwszy z tych czynników nie powinien sprawić nam problemów podczas wybierania właściwego akcesorium – może wynosić 12 lub 36V. Biorąc pod uwagę natężenie prądu, możemy wyróżnić 2 rodzaje bezpieczników:

- bezpieczniki mini i normal – dysponują natężeniem wynoszącym 1, 2, 3, 4, 5, 7,5, 10, 15, 20 lub 25 A;

- bezpieczniki maxi – o natężeniu równym 30, 40, 50 lub 60 A.

bezpieczniki do samochoduKolor bezpiecznika ma znaczenie

Standardowe bezpieczniki cechują się przezroczystą obudową. Dlaczego? Pozwala ona na zobaczenie ich wnętrza, a co za tym idzie na szybkie zlokalizowanie ewentualnej awarii – bez problemu zobaczymy, który z nich się przepalił. Ich obwoluty są też oznaczone specjalnymi kolorami, które pozwalają nam szybciej ustalić rodzaj, z którym mamy do czynienia – każda barwa jest przypisana do określonego natężenia prądu. Uwzględniając ten czynnik, możemy spotkać się z następującymi typami bezpieczników:

- bezpiecznik szary – 2 A;

- bezpiecznik fioletowy – 3 A;

- bezpiecznik beżowy (może być też jasnobrązowy) – 5 A;

- bezpiecznik ciemnobrązowy – 7,5 A;

- bezpiecznik czerwony – 10 A lub 50 A;

- bezpiecznik niebieski – 15 A lub 60 A;

bezpieczniki w samochodzie- bezpiecznik żółty – 20 A;

- bezpiecznik biały (może również być zupełnie przezroczysty) – 25 A;

- bezpiecznik zielony – 30 A;

- bezpiecznik pomarańczowy – 40 A.

Na co zwrócić uwagę, wybierając i montując bezpiecznik do samochodu

Wymieniając bezpiecznik samochodowy, upewnijmy się, że wybraliśmy model o odpowiednim amperażu. Jeśli dobierzemy zbyt silne lub zbyt słabe akcesorium, nie będzie w stanie spełnić swojej roli. Zbyt wysoki amperaż może z kolei doprowadzić do szybkiego spalenia akcesorium. W ostateczności może się to jednak przyczynić do uszkodzenia całego podzespołu systemu elektronicznego w samochodzie. Kupując nowy bezpiecznik, warto mieć przy sobie stary – wtedy z pewnością znajdziemy ten, który najlepiej pasuje do naszego pojazdu.

Porada eksperta

Pamiętajmy, że bezpiecznik może się spalić w niemalże każdym momencie, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając dalszą jazdę samochodem. Warto więc zawsze mieć pod ręką zestaw zapasowych bezpieczników o standardowych parametrach, które pozwolą nam szybko uporać się z usterką.

Przed wymianą bezpiecznika, zwróćmy również uwagę na to, jaki był powód jego spalenia. Być może wina leży po stronie złej izolacji przewodów i wymiana akcesorium nic nie da – po pewnym czasie znów ulegnie spaleniu, ponieważ przyczyna awarii nie została wyeliminowana. Przepalanie bezpieczników mogą też powodować wadliwe lub nieprawidłowo podłączone urządzenia elektryczne, które korzystają z zasilania poprzez gniazdko zapalniczki samochodowej.

 

Data publikacji: 05.01.2018