Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze prognozy są niepokojące. Pod względem zasobności wodnej Polskę porównuje się do pustynnego Egiptu, zaś w europejskich rankingach nasze państwo plasuje się na przedostatnim miejscu.

Co to jest susza?

Choć naukowcy i ekolodzy od całych dekad przestrzegali przed negatywnymi konsekwencjami zmian klimatycznych, ich słowa dopiero w ostatnich latach znalazły posłuch. Skutki suszy, która dotyka całej Europy, zaczęły być już odczuwalne nie tylko dla osób zajmujących się rolnictwem czy przemysłem, lecz dla wszystkich obywateli.

Choć susza w Polsce należy do niepodważalnych faktów, wciąż wiele osób bagatelizuje problem w przekonaniu, że woda nie przestanie płynąć z kranu. Tymczasem gdzieniegdzie można zauważyć tymczasowe spadki ciśnienia a nawet krótkie przerwy w dostawie. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej - za każdym razem, gdy ktoś z naszego otoczenia zdecyduje się pobrać dużą ilość wody np. do kąpieli w wannie, mycia samochodu czy podlania ogródka. Sprawa jest jeszcze poważniejsza – ze względu na coraz mniejsze zasoby wodne polskich miast i gmin ten problem może wkrótce stać się dla wielu z nas codziennością.

Niezależnie od tego, czy zauważasz w swoim środowisku takie problemy, susza w Europie trwa tu i teraz - polega na długotrwałym zaniżeniu wartości, która opisuje dostępność do wody (jeżeli przez pewien czas ta wartość utrzymuje się poniżej średniej, ten okres uznawany jest za suszę). Wieloletnie susze w Polsce w praktyce oznaczają dla nas, ze z roku na rok dysponujemy coraz mniejszym litrażem - tymczasem woda potrzebna jest nam we wszystkich dziedzinach życia. Warto zatem zastanowić się, jak powstrzymać suszę, zanim jeszcze boleśniej przekonamy się o jej skutkach.

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Sprawdź, jak zapobiegać suszy w Twoim otoczeniu

Według danych zgromadzonych przez GUS sektor komunalny zajmuje drugie miejsce pod względem zużycia wody w Polsce (źródło: GUS, Ochrona środowiska 2019. Publikacja w formacie PDF, str. 53). Oznacza to, że codzienne decyzje każdego z nas mogą mieć decydujący wpływ na dostępne zasoby. Podczas, gdy na szczeblach państwowych czy nawet międzynarodowych powstają programy mające na celu udoskonalenie i zoptymalizowanie gospodarki wodnej w rolnictwie czy przemyśle, w społeczeństwach wielu krajów rodzą się oddolne inicjatywy oraz kampanie, których celem jest promowanie rozwiązań wartych wdrożenia w życie każdego mieszkańca naszej planety.

Jeżeli troszczysz się o los świata, chcesz stale doświadczać jego piękna i pozostawić go w niepogorszonym stanie dla kolejnych pokoleń, z pewnością zastanawiasz się, jak zapobiegać suszy i innym negatywnym zmianom klimatycznym. Jest wiele czynności, dzięki którym możesz poprawić sytuację w swoim środowisku. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoje starania niewiele zmieniają, pamiętaj, że jesteś także inspiracją dla innych osób z otoczenia - w ten sposób przyczyniasz się do budowania świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa!

Oszczędne podlewanie - wykorzystaj wodę z deszczówki!

Odwilżona gleba i więdnące rośliny to najczęściej odczuwane przez rolników oraz ogrodników konsekwencje suszy. Aby ratować uprawy, konieczne może okazać się dodatkowe podlewanie grządek i poletek. Warto w tym względzie przestrzegać zakazu odprowadzania do tych celów wody pitnej z kranu - na jego wprowadzenie w ostatnim czasie decydują się samorządy wielu gmin. Jeżeli nie masz studni głębinowej, z łatwością możesz gromadzić deszczówkę w zbiorniku, który również można wyposażyć w praktyczną pompę zatapialną. Niezależnie od tego, skąd czerpiesz wodę do podlewania, warto wykorzystać ją w sposób optymalny – redukując zużycie i maksymalizując efekt.

Jak przeciwdziałać suszy poprzez odpowiednie podlewanie? Przede wszystkim przemyśl porę podlewania. Nawadnianie upraw o niewłaściwej porze może spowodować, że życiodajna ciecz wyparuje, zanim się przyjmie. Dzieje się tak zwłaszcza w okresach zwiększonej temperatury – od czerwca do sierpnia. Najlepiej jest podlewać rośliny wczesnym rankiem lub późnym wieczorem - w ten sposób zyskasz pewność, że wilgoć zostanie wchłonięta przez glebę oraz roślinność. Warto zwrócić uwagę również na sposób podlewania - częste nawadnianie przy pomocy niewielkiej ilości cieczy okazuje się znacznie korzystniejsze i skuteczniejsze niż tradycyjne podlewanie w większych odstępach czasowych.

Postaw na system nawadniania kropelkowego

Szukasz wydajnej i zarazem ekologicznej metody podlewania ogrodu lub poletka z truskawkami? Postaw na system nawadniania kropelkowego. To innowacyjne udogodnienie, dzięki któremu pozbędziesz się uciążliwego i czasochłonnego obowiązku, a jednocześnie zyskasz pewność, że rośliny są optymalnie nawodnione przy minimalnym zużyciu wody. Wystarczy, że połączysz elementy konstrukcji i zaprogramujesz ustawienia dotyczące nawadniania. Dostępne na rynku - a także w naszym sklepie - zestawy umożliwiają utworzenie funkcjonalnego systemu zarówno w domu, jak i na tarasie czy w ogrodzie. Kompletując swój zestaw, pamiętaj o praktycznych dodatkach, takich jak np. czujnik deszczu, który wyłącza zraszacze w trakcie opadów atmosferycznych, zapobiegając marnotrawieniu wody.

Przeczytaj także: Podlewanie ogrodu – najczęstsze błędy

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Ogród odporny na skutki suszy

Pielęgnacja ogrodu podczas suszy to duże wyzwanie. Z jednej strony chcemy zmniejszyć zużycie wody na swoje potrzeby, a z drugiej - z bólem serca patrzymy na nieodżywione rośliny, które żółkną i więdną na naszych oczach. Jak zapobiegać suszy we własnym ogrodzie? Czy oprócz systematycznego podlewania możesz zrobić coś jeszcze?

Imponujący efekt z mało wymagających kwiatów? To możliwe!

Przede wszystkim zrezygnuj z mało istotnych nasadzeń. Jeżeli zależy Ci na dekoracyjnych rabatach, zwróć uwagę na kwiaty o niewielkich wymaganiach. Wbrew pozorom do wyboru masz bardzo wiele opcji – w tym egzotyczne rośliny, które nie potrzebują wiele wody, aby zachwycać kolorowymi kwiatostanami i mięsistymi liśćmi. Odpowiednia kompozycja roślinna zapewni Ci imponujący efekt, który wyróżni się na tle tradycyjnych ogrodów w sąsiedztwie, zarówno pod kątem ekologicznym, jak i estetycznym.

Lubisz mieć na posesji gęstą murawę? Zielony dywan możesz utkać nie tylko z trawy, która wymaga wiele pracy włożonej w koszenie i podlewanie. Alternatywą dla tradycyjnego trawnika jest romantyczna łąka kwietna – mieszanka pełnych uroku kwiatów, takich jak niezapominajka, mak, łubin czy chaber, podkreśli sielski charakter Twojego podwórza, okrasi je feerią barw i na znacznie dłużej niż klasyczna murawa zachowa cenną wilgoć. Ponadto takie rozwiązanie nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych ani nawożenia.

Wzbogać swoją dietę warzywami prosto z ogrodu

W związku z problemami, z jakimi borykają się rolnicy w Polsce i całej Europie, godnym zastanowienia pomysłem wydaje się zaaranżowanie warzywnika lub nawet sadu na własnej posesji. W ten sposób zyskasz łatwy dostęp do ekologicznych i świeżych upraw, ubogacisz swoją kuchnię, a także zaoszczędzisz - rosnące ceny warzyw i owoców niewątpliwie należą do skutków suszy, które są dotkliwe dla wszystkich.

Zastanawiasz się, jak założyć warzywnik? Masz do dyspozycji wiele łatwych sposobów. W naszej ofercie znajdziesz akcesoria, które umożliwią Ci utworzenie grządki, praktyczne wsporniki dla roślin pnących, a nawet tunele ogrodowe. Wystarczy, że zaopatrzysz się jeszcze w zestaw narzędzi ogrodowych - i możesz zaczynać własną przygodę z samodzielną uprawą warzyw! Większość z nich nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, więc nawet jeśli nie masz doświadczenia, już w pierwszym sezonie doczekasz się plonów.

Niektóre drzewa owocowe potrafią być trudne w utrzymaniu nawet dla profesjonalnych sadowników, dlatego zanim założysz swój przydomowy lub działkowy sad, warto zapoznać się z preferencjami poszczególnych gatunków i ocenić, czy jesteś w stanie zaspokoić ich potrzeby. Jeżeli do swoich upraw podchodzisz przede wszystkim hobbystycznie, z pewnością zainteresują Cię krzewy i drzewka, które nie są zbyt wymagające, a przy tym owocują długo i obficie. Do takich należą m.in. jagody, maliny, jeżyny czy agrest. Warte uwagi są także drzewka czereśniowe w wielu atrakcyjnych odmianach.

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak jeszcze możesz pomóc przyrodzie?

Zmiana systemu podlewania, gromadzenie deszczówki czy roztropniejsze planowanie upraw to tylko przykłady rozwiązań, które możesz wprowadzić w swoim gospodarstwie domowym. Jeżeli zastanawiasz się, jak zapobiegać suszy i innym problemom ekologicznym, podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę!

Ściółkowanie roślin - zachowaj wilgoć na dłużej!

Jeżeli chcesz, aby Twoje rośliny ozdobne zachowały wilgoć na dłużej, mimo wysokiej temperatury otoczenia czy intensywnego nasłonecznienia, rozważ ściółkowanie. Przy pomocy kory lub zrębków nie tylko uatrakcyjnisz wygląd rabaty lub skalniaka, ale też spowolnisz proces parowania wody z wierzchniej warstwy gleby. Dodatkową zaletą dekoracyjnej ściółki jest wspomaganie walki z chwastami – nasiona czy zarodki niesione wiatrem lub przez zwierzęta domowe i dzikie nie będą mogły zakorzenić się w podłożu tak łatwo, jak do tej pory.

Kompostownik - prosty sposób na utylizację odpadów i naturalny nawóz

Kompleksowo zajmujesz się ogrodem przy domu lub na działce? Postaw na ekologiczne rozwiązania w organizacji tej przestrzeni. Kwestią wartą przemyślenia jest zastosowanie kompostownika. Jeżeli takie rozwiązanie kojarzy Ci się z nieuporządkowanymi resztkami i nieprzyjemnym aromatem, nowoczesne zbiorniki zadziwią Cię swoją funkcjonalnością. Ich przemyślana konstrukcja zawiera pokrywę, która redukuje przykre zapachy i jednocześnie zabezpiecza odpady przed żerowaniem owadów i małych zwierząt.

Wykorzystując kompostownik na swojej posesji, zyskasz prosty sposób na utylizację resztek roślinnych, które powstają podczas różnych zabiegów związanych z pielęgnacją ogrodu. Z tego typu organicznych odpadów możesz bez większego trudu uzyskać uniwersalny nawóz pozbawiony szkodliwej chemii o niejasnym pochodzeniu. Dzięki temu Twój ogród będzie samowystarczalny i jeszcze bardziej eko!

Rośliny miododajne - zaproś pszczoły do swojego ogrodu

Wybierając różnego rodzaju rośliny do swojego ogrodu, miej na uwadze zwłaszcza gatunki miododajne. Pszczoły mogą pozyskiwać nektar zarówno z ozdobnych kwiatów, jak i owocujących krzewów czy drzew - sprawdź zatem, które z nich odpowiadają owadom zapylającym i zaproś naszych zagrożonych wyginięciem sprzymierzeńców do biesiadowania w Twoim ogrodzie!

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Ekologiczne rozwiązania w zasięgu ręki

Wprowadzanie zmian w swoim codziennym życiu nie należy do łatwych zadań. Zbudowanie dobrych nawyków jest jednak nieuniknionym elementem dobrze przeżytego życia – służy zarówno naszemu zdrowiu, jak i środowisku. Z tego względu warto zainwestować swój czas oraz wysiłek w rozwiązania, które w dalszej perspektywie przyniosą ogromne korzyści Tobie oraz Twojemu otoczeniu.

Wyzwanie może jednak okazać się znacznie łatwiejsze, niż myślisz. W naszym sklepie znajdziesz wszystkie sprzęty i akcesoria niezbędne do wprowadzenia ekologicznych innowacji na Twojej posesji. Oferujemy także proste w uprawie rośliny do ogrodu czy warzywnika. Postaw na sprawdzone rozwiązania i przekonaj się, że zadbanie o przyrodę na co dzień wcale nie musi być trudne!

Pamiętaj, że starania, które podejmiesz dzisiaj, będą miały wpływ na przyszłość przez wiele dekad, a może nawet wieków. Efekty troski lub zaniedbań naszego społeczeństwa sami odczujemy w ciągu najbliższych lat, jednak nie mniej ważne jest, co pozostawimy naszym dzieciom i wnukom – a także to, jaki damy im przykład. Skorzystaj z rad opracowanych przez naszych ekspertów i spraw, aby świat stawał się coraz lepszym miejscem - dla nas samych i dla tych, którzy nadejdą po nas.