icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Podziemny system nawadniania ogrodu - jakich akcesoriów potrzebujemy

Pielęgnacja ogrodu to satysfakcjonujące, ale czasochłonne zajęcie. Warto oszczędzać czas i siły, korzystając z technologicznych udogodnień. Dzięki praktycznemu systemowi podziemnego nawadniania, zapomnimy o niedogodnościach związanych z ręcznym podlewaniem. Sprawdźmy, jakie akcesoria powinniśmy zakupić.

podziemny system nawadniania ogrodu

Planowanie systemu nawadniania

Projektowanie podziemnego systemu nawadniania najlepiej zacząć w momencie, gdy działka nie jest jeszcze zagospodarowana. Jego montaż wiąże się z pracami ziemnymi, które mogłoby naruszyć rosnące kwiaty, krzewy czy trawę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taką instalację wprowadzić późnej. Trzeba się jednak liczyć z potencjalnymi stratami.

podziemny system nawadniania ogrodu

Elementy nawadniającego systemu podziemnego

W zależności od specyfiki ogrodów, poszczególne systemy podziemne składają się z różnych elementów. Dopasowuje się je do powierzchni terenu oraz rodzaju roślin. Warto wyróżnić kilka najważniejszych akcesoriów:

– linie kroplujące – umieszczane blisko korzeni roślin, charakteryzują się łagodnym nawadnianiem,
– zraszacze wynurzalne – stosowane głównie do trawników, ukryte pod ziemią, a wynurzające się pod wpływem ciśnienia wody,
– programator – umożliwia sterowanie instalacją oraz zaprogramowanie czasu i intensywności podlewania,
– rury irygacyjne – służą do doprowadzania wody,
– złącza – wśród nich: kolanka, trójniki i złączki,
– pompa ogrodowa – zwiększa ciśnienie pobieranej wody.

Podczas rozmieszczenia zraszaczy zwracajmy uwagę na to, by nie były one umieszczone za daleko od siebie. Promienie wody powinny się stykać, dzięki czemu cały teren zostanie podlany.

podziemny system nawadniania ogrodu

Zalety systemów podziemnych

Stosowanie zaprogramowanego systemu umożliwia precyzyjne podlanie każdego obszaru ogrodu z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych roślin. Mnogość akcesoriów do zbudowania takiego systemu pozwala na stworzenie konstrukcji idealnie odpowiadającej potrzebom naszych kwiatów, krzewów i ogródków warzywnych.

Ogromną zaletą systemów podziemnych jest ich niewidoczność. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy pewność, że nasz teren zielony będzie wyglądał estetycznie. Nie będziemy się też musieli obawiać potknięcia o biegnącą przez trawnik rurę.

Dobrze zaprojektowany system podziemny pozwoli nam całkowicie zapomnieć o obowiązku podlewania. To udogodnienie z pewnością doceni każdy, kto cierpi na brak czasu wolnego albo często podróżuje, ale nie chce przy tym rezygnować z pięknego ogrodu.

Pamiętajmy jednak, że o podziemny system również należy dbać. Dlatego też upewnijmy się, że wiemy, jak powinno się zabezpieczać system nawadniania przed zimą. Dowiedzmy się również, co warto wiedzieć o podziemnym systemie nawadniania ogrodu.

Porada eksperta

Przy projektowaniu oraz montażu podziemnego systemu nawadniania konieczne będzie dokonanie pomiaru możliwości ujęcia wody, z którego będziemy korzystać, a także uwzględnienie w projekcie takich elementów architektonicznych, jak podjazdy, ścieżki czy altanki. Z tego powodu warto skonsultować się z fachowcami lub wręcz zlecić im wykonanie instalacji.