LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jaki wąż ogrodowy wybrać?

Każdy, kto chce mieć piękny trawnik lub ogród, musi wyposażyć się w niezbędne akcesoria do jego pielęgnacji. Jednym z nich jest oczywiście wąż ogrodowy. Jaki wybrać? Pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję. Zapoznaj się z rodzajami węży ogrodowych i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Wąż ogrodowy – niezbędny na każdej działce

Aby nasz ogród wyglądał pięknie przez cały sezon, musimy o niego odpowiednio zadbać. Oczywiście większość roślin doskonale radzi sobie z pozyskiwaniem wody z gleby, jednak w okresach bez deszczu musimy im trochę pomóc. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wówczas zakup węża ogrodowego

Każdy posiadacz trawnika wie, że wąż ogrodowy jest niezbędny. Jaki wybrać? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule. Pamiętaj, że wąż przyda Ci się również w wielu innych sytuacjach. Dzięki niemu szybko umyjesz ścieżkę ogrodową i podjazd do garażu oraz odświeżysz taras i meble ogrodowe przed przyjściem gości. 

Jaki wąż ogrodowy wybrać?

Rodzaje węży ogrodowych

Podejmując decyzję o zakupie węża ogrodowego, zapoznaj się z jego rodzajami i przeznaczeniem. Czym charakteryzują się poszczególne typy?

Węże ogólnego zastosowania

To najbardziej popularny rodzaj węży ogrodowych. Mają zastosowanie w ręcznym podlewaniu trawnika i roślin, ale można je wykorzystać również do czyszczenia mebli ogrodowych lub samochodu. Ważne, aby można było go podłączyć do kranu, dzięki czemu zwiększysz jego funkcjonalność.

Jak podłączyć wąż ogrodowy do kranu? Oprócz węża potrzebujesz również specjalny adapter oraz zawór antysyfonowy, który należy dokręcić do kranu. Wąż ogrodowy wystarczy podłączyć bezpośrednio do zaworu. 

A jak połączyć dwa węże ogrodowe, jeśli jeden jest za krótki? To nic trudnego. Możesz kupić gotowe zestawy zawierające szybkozłączki oraz nypel. Co ciekawe – umożliwia to także połączenie węży o różnej średnicy.

Przeczytaj także: Nietypowe zastosowania węża ogrodowego

Węże elastyczne, spiralne i z przyłączem w bębnie

Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanych rozwiązań, zwróć uwagę na węże ogrodowe elastyczne, spiralne lub z przyłączem w bębnie. Elastyczne pod wpływem przepływającej wody zwiększają swoją długość, co przyda się, gdy Twój ogród jest duży. Węże spiralne zwijają się same, co z pewnością stanowi duże ułatwienie. Z kolei węże z przyłączem w bębnie posiadają bezpośrednie podłączenie do kranu, więc nie musisz już dodatkowo kupować adaptera czy zaworu antysyfonowego.

Węże zraszające 

Jeśli chcesz nawodnić teren równomiernie, możesz wybrać wąż ogrodowy zraszający. Wyróżnia się on płaską budową, a na całej jego długości znajdują się kanały i małe otwory. Dzięki niemu bez żadnego wysiłku nawodnisz swój trawnik na całej powierzchni. 

Węże kroplujące 

Tego typu węże ogrodowe wykonane są z nieprzepuszczalnej powłoki oraz posiadają specjalne otwory, z których woda wypływa w postaci dużych kropli. To sprawia, że teren jest nawodniony równomiernie na całej powierzchni. 

Węże ssąco-tłoczne i do myjek wysokociśnieniowych

Na rynku dostępne są również węże ogrodowe do bardziej zaawansowanych prac, takich jak tłoczenie wody ze studni. To bardzo wytrzymałe urządzenia. W coraz większej liczbie gospodarstw domowych używa się myjek wysokociśnieniowych. Jeśli i Ty planujesz używanie takiego urządzenia, kup wąż ogrodowy, który umożliwi Ci doprowadzanie wody do myjki. 

Wąż ogrodowy do myjki ciśnieniowej powinien być wytrzymały i elastyczny, ponieważ zawsze musi być w pełni rozwinięty. Jaka średnica węża do myjki ciśnieniowej będzie odpowiednia? Najpopularniejsze są węże o średnicy ½ lub ¾ cala. Wąż podłącza się do myjki za pomocą odpowiedniej końcówki, jednak zazwyczaj znajduje się ona już w zestawie z urządzeniem. 

Sprawdź też: Jak zwijać i przechowywać węże ogrodowe?

Jaki wąż ogrodowy wybrać?

Wąż ogrodowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Z pozoru może się wydawać, że jeśli wąż ogrodowy ma nam służyć do podlewania, to nie musimy się dłużej zastanawiać nad jego wyborem. Warto jednak przemyśleć kilka kwestii po to, aby wąż wytrzymał dłużej niż jeden sezon, a korzystanie z niego było ułatwieniem. 

Długość

Podstawowym kryterium, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, jest odpowiednia długość węża. Powinien on sięgać od punktu poboru wody do najbardziej odległego zakątka naszego ogrodu. Należy doliczyć do tej odległości dodatkowe 1-2 metry zapasu, na wypadek pojawienia się przeszkód po drodze, np. krzewów lub drzew.

Średnica

Aby zapewnić sobie efektywne podlewanie, powinniśmy zdecydować się na zakup węża ogrodowego z optymalną średnicą. Najpopularniejsze są węże o średnicy pół cala (12,5 mm), jednak przy większych ogrodach lepiej sprawdzi się wąż o większej średnicy, co najmniej 3/4 (19 mm). Zasada jest bardzo prosta – im średnica jest większa, tym większe jest ciśnienie wody. A to wiąże się z efektywniejszym podlewaniem.

Materiał

Bardzo istotny jest również materiał, z którego wąż ogrodowy został wykonany. Najtańsze modele składają się tylko z jednej lub maksymalnie dwóch warstw tworzywa sztucznego. Są one bardzo mało elastyczne i niestety nie są odporne na działanie warunków atmosferycznych, w konsekwencji czego łatwo ulegają uszkodzeniom. 

Do najtrwalszych należą węże ogrodowe wykonane ze sztucznego kauczuku lub te wzmocnione włóknami poliestrowymi i tekstylnymi. Takie produkty są bardzo elastyczne, nie skręcają się i nie zginają. Producenci często oferują na takie rodzaje węży nawet 20-letnią gwarancję.