icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zbudować domek narzędziowy Indus?

Jednym z kluczowych elementów wyposażenia działki lub przydomowego ogrodu jest domek narzędziowy. Pomieści niezbędne narzędzia ręczne i maszyny, chroniąc je przed kradzieżą oraz działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Taką konstrukcję można łatwo postawić przy pomocy drugiej osoby – wystarczy, że zdecydujemy się na domek Indus do samodzielnego złożenia. W tym miejscu przygotowaliśmy instrukcję jego montażu.

domek narzędziowy indus

Dlaczego warto wybrać domek narzędziowy Indus?

Domek na narzędzia Indus to praktyczny element małej architektury ogrodowej. Sprawdzi się jako magazynek dla potrzebnych w ogrodzie akcesoriów oraz sprzętów, a jednocześnie ułatwi Ci zachowanie w nim porządku. Oferuje to jednak niemal każdy inny domek ogrodowy. Dlaczego więc warto zdecydować się właśnie na prezentowany model?

Domek Indus wyróżnia się stabilną konstrukcją, a wykorzystane do jego stworzenia panele powstały z galwanizowanego oraz malowanego metalu, co decyduje o jego wytrzymałości. Za wygodę użytkowania domku odpowiadają podwójne drzwi, w które wyposażono zarówno mniejszy, jak i większy model. Ułatwiają one wprowadzanie do domku kosiarki bądź innych większych sprzętów. Zamontowane na nich wsporniki spełniają dodatkowo funkcję praktycznych uchwytów, dzięki którym można optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria przechowywać w zasięgu ręki.

Zaletą domku jest również możliwość zamykania go na kłódkę, co zapewnia przechowywanym wewnątrz przedmiotom większe bezpieczeństwo. Z prostym montażem, o którym szczegółowo piszemy poniżej, z powodzeniem poradzą sobie dwie osoby, w czym pomoże również dołączona do kompletu instrukcja. Nie bez znaczenia jest ponadto stylowy wygląd produktu, który dzięki szaremu wykończeniu prezentuje się nowocześnie i dobrze wpisze się w różne aranżacje ogrodu.

Budowa domku narzędziowego Indus – co będzie potrzebne?

Przygotowania do budowy domku Indus zaczynamy od zgromadzenia potrzebnych narzędzi i akcesoriów, które będą potrzebne, by sprawnie i trwale połączyć ze sobą wszystkie elementy konstrukcyjne. Są to:

- wiertarko-wkrętarka,

- młotowiertarka SDS,

- wkrętak krzyżakowy,

- miarka,

- taśma uszczelniająca,

- uszczelniacz (silikon) i pistolet,

- klucz nastawny,

- kołki

- wiertło do betonu 6 mm,

- drabina,

- ołówek.

Nie zapomnijmy także o odzieży ochronnej – butach, okularach (także przeciwpyłowych) oraz rękawicach, w których najlepiej wykonywać wszystkie czynności.

Uwaga!

Domek narzędziowy należy zamontować na utwardzonym podłożu, np. betonowym.

Krok 1 – konstrukcja i mocowanie podstawy

Prace rozpoczynamy od przygotowania elementów potrzebnych do złożenia podstawy domku. Należą do nich:

- elementy boczne,

- część przednia i tylna,

- próg drzwiowy,

- kołki i pasujące do nich wkręty.

W pierwszej kolejności skręcamy przednią oraz tylną listwę, a następnie dołączamy listwy boczne. Tak złączone elementy powinny tworzyć kąty proste – aby sprawdzić, czy tak jest, wystarczy skorzystać z miarki i porównać miary obu przekątnych. Jeśli są równe, kąty prosty są zachowane i można przystąpić do dalszych czynności.

wiertło do betonu

Możemy przejść do mocowania podstawy. Ustawiamy ją w miejscu, w którym ma znajdować się domek, a następnie korzystając z otworów w listwach, zaznaczamy ołówkiem punkty, w których przytwierdzimy je do podłoża. Odkładamy podstawę i przystępujemy do wiercenia otworów – w tym celu używamy wiertła w rozmiarze 6 mm. Jeśli pracujemy w cegle, pamiętajmy o włączeniu funkcji udaru.

Porada eksperta

Aby mieć pewność, że wykonany otwór nie będzie ani zbyt płytki, ani zbyt głęboki na nasz kołek, zanim przystąpimy do wiercenia, przyłóżmy kołek do wiertła. Na tym ostatnim wystarczy przy użyciu taśmy zaznaczyć długość kołka.

W przygotowanych otworach umieszczamy kołki, a następnie układamy na miejscu podstawę i przykręcamy ją do podłoża. Gdy to zrobimy, mocujemy także próg drzwiowy.

Krok 2 – budowa ścian i montaż okna

Na tym etapie prac będą nam potrzebne:

- panele boczne,

- panel podokienny,

- okno,

-parapet,

- słupki narożne,

- rama drzwi,

- listwy krawędziowe przednie, tylne oraz boczne,

- podkładki oraz wkręty.

Mając stabilnie przytwierdzoną ramę, możemy przystąpić do montażu ścian oraz okna, którego położenie należy zaplanować na początku. Rozpoczynamy od przymocowania pierwszych dwóch paneli bocznych , które będą tworzyły jeden z przednich narożników domku – powinny więc łączyć się ze sobą pod kątem prostym. Przytwierdzamy je do wcześniej przygotowanej podstawy, korzystając z wkrętarki, a następnie na zewnętrzny narożnik wsuwamy słupek narożny – pamiętajmy, by podczas jego montażu zastosować plastikowe podkładki, których należy używać wraz z wkrętami zewnętrznymi.

wiertarka

W miejscu, w którym znajdzie się okno, zaczynamy od montażu krótszego panelu podokiennego, a następnie mocujemy kolejne panele boczne, tworząc pierwszy tylny narożnik. Podobnie jak wcześniej, wykańczamy go słupkiem. W dalszej kolejności u góry stworzonej ściany przykręcamy listwy krawędziowe. Wykonane czynności powtarzamy, wznosząc wszystkie ściany domku i pozostawiając puste miejsce na drzwi. Do górnej wewnętrznej części ościeżnicy mocujemy natomiast wspornik, a następnie przykręcamy ramę okna.

Krok 3 – montaż orynnowania w domku narzędziowym

Potrzebne będą następujące elementy konstrukcyjne:

- haczyki rynnowe,

- odcinki rynny,

- zaślepka,

- lej spustowy,

-wsporniki wewnętrzne,

- podkładki oraz wkręty.

wyciskacz do kartuszy

Aby woda deszczowa mogła swobodnie spływać z dachu domku, niezbędny jest system rynnowy. Najpierw przykręcamy do konstrukcji haczyki, na których później zamontujemy rynnę. Następnie przygotowujemy samą rynnę – w miejsca łączeń jej odcinków nakładamy silikon, który zapewni tej części obiektu szczelność. Po skręceniu fragmentów rynny nakładamy silikon również na zaślepkę i lej spustowy, które następnie nakładamy na końce rynny. Teraz pozostaje już tylko powieszenie jej na haczykach oraz przykręcenie wewnętrznych wsporników.

Uwaga!

Podczas montażu haczyków i rynny należy pamiętać, że zamocowany na jej końcu lej spustowy powinien znajdować się nieco niżej, by zapewnić bezproblemowy spływ wody.

Krok 4 – budowa dachu

Do wykonania pokrycia niezbędne są:

- szczyty,

- belka centralna,

- panele,

- grzbiet,

- zaślepka,

- wsporniki narożne,

- podkładki i wkręty.

drabina

Montaż pokrycia dachowego domku Indus zaczynamy od skręcenia wkrętakiem jego szczytów. Teraz przykręcamy je na obu krańcach domku – w tym celu niezbędne będzie użycie stabilnie ustawionej drabiny. Na ziemi składamy belkę centralną, a następnie mocujemy ją pomiędzy częściami szczytowymi. Mamy już możliwość mocowania paneli – rozpoczynamy ich przykręcanie od jednej ze stron.

Uwaga!

Panele dachowe należy montować w taki sposób, by każdy kolejny nachodził na element zamontowany wcześniej.

Gdy wszystkie elementy znajdują się na swoim miejscu, na samej górze uszczelniamy ich połączenie taśmą uszczelniającą. Skręcamy grzbiet i umieszczamy go na szczycie dachu, zakrywając taśmę. Później na zakończeniach mocujemy zaślepki, a następnie krzyżakiem dokręcamy wsporniki narożne.

taśma dekarska

Krok 5 – montaż drzwi

Do skonstruowania drzwi przeznaczone są następujące części:

- panele drzwi,

- rozpórki kątowe,

- krawędź drzwi,

- wsporniki poziome,

- zawiasy,

- mechanizm blokujący,

- zasuwka,

- podkładki, wkręty, śrubki,

- odbojniki.

Zaczynamy od skręcenia ze sobą narożników drzwi, a następnie montujemy rozpórki kątowe. W dalszej kolejności przytwierdzamy wsporniki poziome, dokręcamy brzeg na krawędzi drzwi oraz śruby wewnętrzne i zawiasy. Teraz pozostaje już tylko zawieszenie drzwi w przygotowanym na nie otworze.

Ostatnim etapem prac związanych z budową domku jest montaż zamka zwiększającego bezpieczeństwo przechowywanych w nim przedmiotów – po jego przykręceniu upewnijmy się, że mechanizm działa prawidłowo. Na koniec zakrywamy widoczne gwinty.

Budowa domku ogrodowego z gotowych części nie jest zadaniem wymagającym wiele doświadczenia, umiejętności ani skomplikowanych narzędzi. W przypadku modelu Indus poradzisz sobie z tym zajęciem w ok. 3-4 godziny, w zależności od tego, na który domek się zdecydujesz – mniejszy czy większy.

Data publikacji: 24.04.2018