Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Kostka brukowa – co z niej zbudować?

Kostka brukowa to materiał powszechnie wykorzystywany w przydomowych ogrodach, na podwórza, działkach czy w przestrzeni publicznej. Zwykle rozważamy jej zakup w kontekście budowy ścieżek czy podjazdu, jednak z powodzeniem zastosowujemy ją także w innym celu. Do czego może przydać się kostka brukowa w ogrodzie i poza nim?

Kostka brukowa – co z niej zbudować?

Dlaczego chętnie sięgamy po kostkę brukową?

Kostki brukowe – w szerokiej gamie kolorów oraz w różnych rozmiarach i kształtach – stanowią uniwersalny materiał, którego obecność często dostrzegamy w naszym otoczeniu. Wykonane z kostki ścieżki, drogi, place czy przydomowe podjazdy są już widokiem niebywale częstym, co ze względu na zalety tego typu elementów – nie dziwi. Różnorodność stylistyczna, trwałość, możliwość zastosowania w różny sposób, a także łatwość układania to najważniejsze cechy kostki brukowej decydujące o jej popularności.

Podjazd, ścieżki i taras z kostki brukowej

Kostka brukowa najczęściej znajduje zastosowanie podczas utwardzania terenu przeznaczonego na podjazd czy ścieżki na posesji – rozwiązanie takie chętnie stosujemy w ogrodzie, ale znamy je także z parkingów przed sklepami, osiedlowych dróg czy posesji firmowych. Wykorzystanie takiego rozwiązania jest proste technicznie i mniej pracochłonne niż sięgnięcie po inne możliwości. W przydomowych ogrodach coraz częściej dostrzeżemy także efektowne tarasy wykonane właśnie z kostki. Mogą one być nawet wielopoziomowe, a dzięki zastosowaniu ciekawych wzorów kostki brukowej, nabierają oryginalnego i eleganckiego wyglądu. Wykonanie tarasu na gruncie jest szybkie i mniej kosztowne niż budowa tarasu na płycie betonowej i ma swoje zalety – np. w razie potrzeby z łatwością wymienimy uszkodzony element na nowy.

Porada eksperta

Wybierając kostkę brukową do utwardzenia nawierzchni, weźmy pod uwagę jej przeznaczenie oraz parametry. Do budowy tarasu czy ścieżek, po których będą poruszać się jedynie piesi, wystarczy kostka o grubości 4 cm. Kostka o grubości 6 cm będzie odpowiednia dla nawierzchni użytkowanych przez pojazdy, ale obciążonych w niewielkim stopniu – wybierzmy ją do budowy przydomowego parkingu lub podjazdu. Grubość 8 cm sprawdzi się do budowy bardziej ruchliwych dróg, a 10 cm – do dróg narażonych na intensywną eksploatację i duże obciążenia.

Kostka brukowa – co z niej zbudować?

Kostka brukowa w ogrodzie – inspiracje

Możliwości zastosowania kostki brukowej nie kończą się na budowę podjazdu czy tarasu łączącego domowe wnętrze z ogrodem. Materiał ten możemy wykorzystać także w inny, mniej typowy sposób, tworząc z nich obiekty czy nawierzchnie urozmaicające wygląd naszej posesji.

1. Placyk z kostki brukowej

Podobnie jak możemy wybudować z kostki brukowej taras, mamy także szansę wykorzystać ją do wyznaczenia funkcjonalnego placyku w wybranym zakątku ogrodu, który sprawdzi się np. jako grillowisko czy kącik wypoczynkowy. Taki placyk może stać się jednocześnie posadzką w ogrodowej altance. Możemy nadać mu dowolny kształt, a utwardzona nawierzchnia będzie prezentować się niezwykle elegancko, jeśli z kostki brukowej w różnych kolorach ułożymy interesujące wzory. Oczywiście wato także zapewnić sobie wygodne dojście do strefy relaksu, wykonując z tych samych kostek prowadzącą do niej ścieżkę.

2. Schody z kostki brukowej

Kostka brukowa, jeśli już pojawia się na naszej posesji w roli chodników, podjazdu czy tarasu, może stać się także budulcem dla schodów. Budowa schodów z kostki brukowej pozwoli w takiej sytuacji na dopełnienie aranżacji przestrzeni i zapewnienie jej estetycznego wyglądu.

3. Obrzeża z kostki brukowej

Obrzeża to elementy architektury, które nie tylko dodają przestrzeni uroku, ale też ułatwiają zachowanie w niej porządku. Wykorzystamy je, by oddzielić trawnik od innych nasadzeń oraz by wyznaczyć ciekawy, nietypowy kształt rabat. Obrzeża ogrodowe możemy zakupić jako gotowe produkty, ale również dobrze wykonamy je sami – kostka brukowa lub granitowa sprawdzą się w tej roli znakomicie. Mogą pełnić także rolę krawężników, które będą wieńczyły brzegi ogrodowych alejek czy chodnika. O tym, jak prawidłowo je układać, przeczytamy w tym miejscu.
 

Czy wiesz, że...

Kostka brukowa sprawdzi się jako krawężnik lub obrzeże rozdzielające trawnik i rabatę – w tym drugim wypadku może posłużyć do przygotowania ogrodowej wyspy umieszczonej w wybranym miejscu murawy. W wyznaczonej za pomocą kostki strefie możemy zasadzić drzewo lub krzew, a następnie pokryć wierzchnią warstwę ziemi korą bądź dekoracyjnym żwirem – postępując w ten sposób, wytyczamy granice poszczególnych nasadzeń i wprowadzamy do niego ład.

4. Murki ogrodowe z kostki

W ogrodzie – zarówno małym, jak i dużym – znajdzie się miejsce na murek. Taka konstrukcja może spełniać różne funkcje – ozdobną, ale też oporową, dzięki której umocnimy skarpy i zabezpieczymy je przed osuwaniem się ziemi. Murek ogrodowy można wykonać w technologii suchej, ale także na mokro, a do tego celu posłużą nam różne materiały, w tym kostka betonowa. Najczęściej jednak spotkamy murki wzniesione z otoczaków, cegieł lub kostki granitowej. Murki ogrodowe pozwolą nam na podkreślenie ukształtowania terenu na naszej posesji, wprowadzą podział obszaru na strefy, a także mogą służyć jako prowizoryczne siedzisko.

5. Donice i podwyższone rabaty

Skoro mowa o murkach ogrodowych, warto wspomnieć także o innych elementach architektury ogrodowej, które wykonamy z kostki. Są to obszerne, nietypowe donice wyznaczone układem poszczególnych kostek (zwykle granitowych). Ułożone warstwami kostki przypominają formą murek ukształtowany w taki sposób, by wyznaczyć kwadratowy, prostokątny lub okrągły kształt rabaty – jest ona najczęściej podwyższona, a o ostatecznej wysokości decyduje obrzeże z kostki.

Przeczytaj także: Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Kostka brukowa – co z niej zbudować?

Donice takie różnią się od tradycyjnych pojemników tym, że maja charakter stacjonarny i nie przeniesiemy ich w inne miejsce. Możemy za to zestawiać obok siebie murki o różnej wysokości, co pozwoli nam wykonanie piętrowych nasadzeń. Natomiast kilka takich „donic” ulokowanych jedna wewnątrz drugiej na różnych poziomach umożliwi stworzenie ciekawej piętrowej rabaty, przypominającej nieco tradycyjny skalniak.

6. Grill ogrodowy z kostki brukowej

Jeśli zastanawiamy się nad budową grilla, możemy w tym celu wykorzystać kostkę – zwykle będzie to kostka granitowa. Grill murowany doskonale zaprezentuje się na utwardzonej taką samą kostką nawierzchni (która może być również otoczona niewysokim murkiem). Co powinniśmy wziąć pod uwagę podczas budowy grilla stacjonarnego? Tego dowiemy się z artykułu Projekt grilla ogrodowego – o czym pamiętać?
 

Czy wiesz, że...

Kostkę brukową można wykorzystać także do przygotowania oryginalnych siedzisk. Połączone w niewysoki murek i zwieńczone np. niewielkimi deseczkami zapewnią miejsce siedzące dla naszych gości – takie ławki można wykonać w miejscu, które ma pełnić rolę kącika grillowego lub dookoła paleniska ogniska, które także można wykonać z kostki.

Kostka brukowa – co z niej zbudować?

7. Opaska wokół domu

Jeszcze jednym możliwym zastosowaniem kostki brukowej jest wykonanie opaski wokół domu. Czemu służy takie rozwiązanie? Jeśli dobrze komponuje się z aranżacją posesji ma walory estetyczne – ładnie wykańcza miejsce styku budynku z podłożem i może mieć różny kształt. Pełni także rolę ochronną – zabezpiecza najniższe partie elewacji domu przez zabrudzeniami powstającymi na skutek opadów deszczu. Brukowa opaska będzie także spełniała funkcję szlaku komunikacyjnego, który pozwoli na swobodne chodzenie wokół domu, jak również umożliwi ustawianie drabiny w czasie rozmaitych prac naprawczo-konserwacyjnych.

8. Oczko wodne i fontanna

Kostki posłużą nam również do wybudowania typowo dekoracyjnych elementów architektury ogrodowej. Przy ich użyciu wymurujemy oryginale oczko wodne bądź fontannę, które mogą znaleźć się w otoczeniu brukowanej nawierzchni. Kostki sprawdzą się tutaj także jedynie jako zewnętrza ozdoba zbiornika.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego materiału w postaci kostki brukowej, warto dowiedzieć się o nim więcej. Przydadzą się także porady, jak układać kostkę brukową, dzięki którym z wykorzystaniem jej w ogrodzie poradzimy sobie samodzielnie – w tym celu warto zajrzeć do artykułu Układanie kostki brukowej – podstawowe informacje.

Data publikacji: 23.05.2017