Jak zbudować płot ze sztachet? Podpowiadamy proste sposoby

Jak w prosty sposób zadbać o estetykę swojego ogrodzenia i zapewnić sobie prywatność? Wystarczy, że zbudujesz płot ze sztachet. Odpowiednie drewno zapewni Ci szybki montaż i trwałe ogrodzenie. Zbudowanie go nie musi być trudne. Zatem jak zbudować płot ze sztachet? Tego dowiesz się z artykułu!

jak zbudować płot

Drewniane ogrodzenie – poznaj jego zalety

Drewniane ogrodzenie może Ci się kojarzyć sielskim klimatem lat dzieciństwa i z polską wsią. W rzeczywistości ten rodzaj ogrodzenia nigdy nie wyszedł z mody. Obecnie króluje już nie tylko na terenach wiejskich. Równie często pojawia się na przedmieściach oraz w ogródkach działkowych w mieście. Z czego wynika jego popularność? Jest kilka czynników, które zyskują mu coraz szersze grono zwolenników.

Czy przemawia do Ciebie ta estetyka? W takim razie już teraz zacznij szukać informacji o tym, jak zrobić płot drewniany. Ogrodzenie z drewna to najczęściej niewielki koszt. Jest on bez porównania niższy od ceny wykonania płotów metalowych, żeliwnych lub zbudowanych z innych materiałów. Wprawdzie porównywalne wartości można uzyskać w przypadku metalowej siatki, ale chyba zgodzisz się, że różnice w estetyce są duże. Zdecydowanie też warte są czasu poświęconego na sprawdzenie jak zbudować płot ze sztachet.

Bardzo dużą zaletą drewnianego płotu są niskie koszty jego stworzenia. Drewno to materiał łatwo dostępny, a dzięki niemu niezbyt drogi. Dzięki temu nawet postawienie ogrodzenia o długości wielu metrów będzie się wiązało ze względnie niskimi kosztami budowy.

Drewniany płot ma również bardzo duże walory estetyczne i pasuje do różnych aranżacji przestrzeni. Na rynku znajdziesz szeroki wybór kształtów i kolorów materiałów z drewna. Możesz korzystać ze sztachet układanych pionowo lub poziomo. Znalezienie ogrodzenia, którego design najbardziej przypadnie Ci do gustu, jest stosunkowo łatwe. Samo drewno natomiast należy do materiałów łatwych w obróbce. Dlatego pozwala na stworzenie ogrodzeń o najbardziej nawet fantazyjnych formach.

Cena nie jest jedyną zaletą ogrodzenia z drewna. Prostota wykonania również przemawia na korzyść płotów drewnianych. Samodzielne postawienie ogrodzenia może okazać się ciekawym wyzwaniem dla majsterkowiczów. „Płotek ogrodowy – zrób to sam” to projekt, z którym poradzą sobie nawet początkujący. Także naprawa poszczególnych elementów nie powinna stanowić większego problemu.

Drewniane ogrodzenie będzie także idealne dla ludzi, którzy lubią raz na czas wprowadzić zmiany w swoim otoczeniu. Sztachety możesz dowolnie przemalować. Dzięki temu nadasz im kolor, który w danej chwili pasuje do Twojej wizji. Malowanie pomoże Ci także w szybkim i tanim odnowieniu drewnianej konstrukcji.

Płot z paneli ogrodzeniowych to z kolei rozwiązanie dla osób, które przede wszystkim cenią poczucie prywatności. W przeciwieństwie do metalowych ogrodzeń, płot z drewna w dużym stopniu ochroni Cię przed spojrzeniami z zewnątrz. W zależności od swoich preferencji możesz zupełnie osłonić swój teren lub stworzyć ogrodzenie o większym rozstawie sztachet.

W przypadku drewnianego płotu musisz jednak pamiętać o regularnej impregnacji. Ten zabieg zabezpiecza drewno przed szkodliwym wpływem aury. Dzięki temu Twoje ogrodzenie zachowa piękny wygląd przez długie lata. Na szczęście sam proces impregnacji nie należy do trudnych czy czasochłonnych. Jeśli zatem zależy Ci na ciekawym designie, dużej estetyce i niskich kosztach wykonania, płot ze sztachet jest z pewnością najlepszym wyborem.

jak zbudować płot

Jakie drewno na ogrodzenie będzie najlepsze?

Elementy ogrodzenia, jeśli ma być trwałe, należy wykonać z określonego gatunku drewna. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu drewno krajowe.

Jakie gatunki drewna najlepiej nadają się na ogrodzenie?

Producenci materiałów wykorzystują drewno zarówno z drzew liściastych jak i iglastych. Z gatunków liściastych za najbardziej wytrzymałe uważa się drewno dębowe, natomiast wśród gatunków liściastych – modrzew.

Rzadziej spotkasz się z drewnem egzotycznym. Jeżeli jednak szukasz właśnie takiego materiału, zwróć uwagę na takie gatunki drzew jak żywotnik olbrzymi, merbau, massaranduba i tatajuba. Ogrodzenia wykonane z takiego drewna są bez wątpienia bardzo trwałe. Nie wymagają także impregnacji i rzadziej się je odnawia. Niestety ich cena jest adekwatnie wyższa, dlatego rzadziej się je wybiera. Częstym rozwiązaniem jest także połączenie dwóch gatunków drzewa.

Trudno zatem o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jakie drewno na ogrodzenie będzie najlepsze. Już na etapie planowania ogrodzenia odpowiedz sobie na czym Ci najbardziej zależy – na najwyższej trwałości, konkretnym kolorze naturalnego drewna, a może na tym, żeby nie musieć często prowadzić prac konserwacyjnych.

Pamiętaj, że do produkcji sztachet i desek wykorzystuje się także mniej odporne i tańsze drewno, na przykład wiąz, akacja i jesion (gatunki liściaste) lub sosna i świerk (gatunki iglaste). Możesz także natknąć się na ogrodzenia z olchy i jesionu. Ogrodzenia zbudowane z tych gatunków trwałością dorównują często tym z bardziej wytrzymałych desek, jednak z pewnością są tańsze.

Seria Lemhi, którą znajdziesz w ofercie sklepów Castorama, wykonana jest z sosny. Dotyczy to zarówno desek, jak i kantówek. Te do podłoża mocuje się z wykorzystaniem metalowych słupków. Chronią one kantówkę przed kontaktem z mokrym lub wilgotnym podłożem. Dzięki temu płot zbudowany z produktów z serii Lemhi charakteryzuje się bardzo dużą estetyką oraz trwałością. Dodatkową zaletą tych elementów jest to, że zostały poddane impregnacji ciśnieniowej. Tak zabezpieczone drewno przetrwa lata w niezmienionym stanie.

jak zbudować płot

Jakie drewno na ogrodzenie z pewnością się nie sprawdzi?

Niezależnie od walorów estetycznych niektórych gatunków drewna, warto pamiętać przede wszystkim o aspektach praktycznych. Płot to konstrukcja, która powinna przez lata wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne i zachować estetyczny wygląd. Deski brzozowe, jaworowe i lipowe bardzo szybko niszczeją nawet pomimo regularnej konserwacji. Unikaj ich zatem, jeśli nie chcesz regularnie wymieniać całego płotu.

Z czego zrobić słupki do płotu?

Szczególnym elementem płotów są słupki. Są one umieszczane w ziemi, a zatem narażone na ciągły kontakt z wilgocią. Dlatego tak istotne jest, by drewno, z którego je zrobisz było na nią częściowo odporne. Bardzo często wybór pada na słupki z drewna dębowego. Słupki z trwałego drewna stworzą silną podstawę dla całego płotu. Wytrzymają również długotrwały kontakt z glebą, gdy nie zdecydujesz się na podmurówkę do płotu.

A może płoty z desek kompozytowych?

Seria Neva jest natomiast odpowiedzią na potrzeby tych, którym zależy na trwałym ogrodzeniu i niewielkim wysiłku podczas konserwacji. Wszystkie elementy potrzebne do stworzenia ogrodzenia znajdziesz w asortymencie Castoramy. Produkty te wyróżniają się przede wszystkim materiałem. Deski wykonano z kompozytu, czyli połączenia polietylenu i włókna naturalnego. Dzięki temu sztachety nie pochłaniają wilgoci.

Seria Neva

Jeśli zastanawiasz się jak zbudować ogrodzenie o dużej trwałości, seria Neva będzie dobrym wyborem. Przęsła wykonane są z aluminium malowanego proszkowo. Dzięki temu wykazują odporność na działanie warunków atmosferycznych. Modułowa budowa natomiast będzie najlepszym rozwiązaniem problemu, jak zrobić płot z paneli ogrodzeniowych.

Seria Neva

Inne opcje…

Bardzo tanim rozwiązaniem są także płoty lamelowe ryflowane lub przeplatane. Wykonuje się je z listewek. Na rynku znajdziesz je jako gotowe do montażu panele o różnych kształtach, kolorach i fakturze. Płoty te są lekkie, dość tanie, a ich montaż należy do bardzo prostych.

jak zbudować płot

Płotek ogrodowy – zrób to sam

Jak zrobić płot drewniany? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Słupy i cokoły takiego ogrodzenia mogą być wykonane z metalu lub kamienia. Tańsze są z pewnością słupy drewniane. Osadź je na punktowych fundamentach, na cokołach murowanych lub betonowych, a następnie przymocuj z wykorzystaniem kotew. Ponieważ drewniane ogrodzenia są lekkie, fundamentów nie musisz wpuszczać poniżej poziomu gruntu, który zamarza w zimie. Pamiętaj także, by zostawić wolną przestrzeń między zakończeniem słupa a podstawą. Dzięki temu unikniesz zawilgocenia drewna.

Metoda na to, jak zbudować ogrodzenie, zależy od tego, jak chcesz położyć deski – poziomo, czy pionowo.

Płot o pionowych sztachetach

Sztachety w klasycznym płocie – jak z ilustracji w dziecięcych książkach – osadza się na ryglach. To właśnie do nich przybija się pionowe deski. Deski w płocie mogą tworzyć jednolitą powierzchnię lub mieć prześwity o dowolnej szerokości. Ich dolna krawędź powinna być także oddalona od gruntu o minimum dziesięć centymetrów.

Jeśli zależy Ci na dużej szczelności płotu, możesz przybić sztachety także po drugiej stronie rygliDo mocowania natomiast używaj śrub i wkrętów ocynkowanych.

Płot o poziomych sztachetach

Ciekawym rozwiązaniem jest poziome ułożenie sztachet. Tworzą one bardzo gustowny  płotek ogrodowy. Zrób to sam, jeśli jesteś bardziej doświadczony. Poziome sztachety mają długość do dwóch metrów. Zazwyczaj mocuje się je po cztery lub pięć, co pozwala na uzyskanie płotu o wysokości około 150 centymetrów.

Jeśli jednak nie masz  zbyt dużej wprawy, lub zwyczajnie cenisz wygodę skorzystaj z szerokiej oferty ogrodzeń modułowych z poziomym układem desek.

jak zbudować płot

Płot już stoi, a co potem?

Żadna porada jak zbudować płot ze sztachet nie może obyć się bez jednego z najważniejszych etapów: impregnowanie i konserwacja drewna. Jeśli skorzystałeś z desek impregnowanych mechanicznie, pozostaje Ci je pomalować. Natomiast jeśli Twoje ogrodzenie jest stworzone z surowego drewna, impregnacja to niezbędny element budowy tej konstrukcji. Bez niej niedługo nacieszysz się efektami własnej pracy. Dlatego nadaj ten ostateczny szlif, by zyskać trwałe i estetyczne ogrodzenie.