Jak zrobić donicę na truskawki i poziomki?

Smaczne, zdrowe, czerwone – kojarzone z latem i dużą dawką bitej śmietany. Truskawki i poziomki – małe, większe, słodkie – lubimy je prawdopodobnie wszyscy. Nie tylko właściciele ogrodów mogą sobie pozwolić na ich uprawę. Te smaczne owoce, z ogromną tendencją do rozrastania się, wystarczy sprytnie zasadzić, by zmieściły się objętościowo także na niewielkim tarasie. Większa, piętrowa donica, odrobina słońca – tyle wystarczy, by posmakować na co dzień tych pysznych owoców.

donica na truskawki i poziomki

Truskawki i poziomki wyhodowane w swoim ogródku to możliwość rozkoszowania się delikatnym smakiem przez kilka miesięcy wakacyjnych – nieprzerwanie, codziennie – wystarczy, że nowe owoce zaczerwienią się na iście malinowy kolor.

Zarówno truskawki, jak i poziomki miewają tendencję do nieopanowanego rozrastania się. Przy nieumiejętnym podcinaniu ich pędów, niesystematycznej pielęgnacji i odchwaszczaniu, szybko możemy natknąć się na duży ich rozrost w ogrodzie, który z dnia na dzień opanuje kolejne grządki. Aby nad tym zapanować, dobrym rozwiązaniem będzie zbudowanie donicy, dedykowanej właśnie pod ich uprawę. Sadzenie w ziemi prawie zawsze kończy się tym, że truskawki porastają znacznie większy obszar, niż byśmy sobie tego życzyli.

Przeczytaj także: Zalety hodowania rzeżuchy

Donica na poziomki i truskawki – jak ją wykonać?

Nasz pomysł na okiełznanie rozrastającej się truskawki lub poziomki to donica piętrowa zbudowana z deseczek. Oto wskazówki jak ją wykonać.

Miejsce

Jedne i drugie owoce najlepiej czują się w pełnym słońcu. Wówczas mają więcej kwiatów, a w rezultacie wydają większe plony. Wyznaczając miejsce, zmierzmy dostępny obszar – sprawdzimy w ten sposób, jak duża może być donica. Dobrze wybrane stanowisko to jeden z najważniejszych warunków uprawy tych owoców.

Jednym z dobrych miejsc będą okolice murka lub ściany altany. Donica będzie wówczas postawiona nieco na uboczu ogrodu, w miejscu spokojnym i cichym. Nie będzie nam także przeszkadzała, gdy roślina rzeczywiście mocno się rozrośnie.

Materiały

Do wykonania solidnej donicy przydają się mocne deski – dosyć szerokie do konstrukcji dolnej i węższe do kolejnych pięter – to deski będą stanowiły główną konstrukcję ścianek donicy. Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco czasu podczas zbijania poszczególnych elementów donicy, kupmy takie deski, które będą idealne na wymiar. Może to być nieco trudne, ale być może uda nam się stworzyć, chociaż kilka pięter bez czasochłonnego docinania desek.

donica na truskawki i poziomki

Sprawdź również: Jak dbać o wiśnię w ogrodzie?

Po zbiciu dolnych ścianek donicy w kształt kwadratu, w każdym rogu wbijamy słupki pod małym kątem. Przycinamy je na wysokości dopiero w miejscu ich styku. W ten sposób utworzy nam się coś na wzór trójwymiarowego trójkąta.

Do bocznych ścianek słupków przymocujmy deski. Powstaną nam kratowane ścianki, po których będą się pięły zarówno pędy truskawek, jak i poziomek.

Jakie wymiary donicy? Tak naprawdę, aby rośliny rzeczywiście miały możliwość dobrego wzrostu, konieczne jest, by wymiary donicy sięgały na 90 cm szerokości, 180 cm długości oraz 90 cm głębokości.

Pamiętajmy jednak, by donica nie była zbyt wysoka, może to znacznie utrudnić nam późniejsze zbieranie plonów.