LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zwalczać nornice?

Nornice to gryzonie, które na pozór nie wydają się niebezpieczne, jednak gdy pojawią się w naszym ogrodzie są w stanie wyrządzić wiele szkód. Jak wyglądają, a przede wszystkim, jak się ich pozbyć z naszego zielonego zakątka?

Jak zwalczać nornice

Jak wyglądają nornice?

Nornice należą do rodziny chomikowatych. Nie są sporych rozmiarów, zwykle możemy spotkać 15-centymetrowych przedstawicieli, z czego 5 cm stanowi ich ogon. Ciało jest owłosione w kolorze brązowo-szarym, natomiast ogon raczej nagi lub z nielicznymi włoskami. Na lekko zaostrzonym pyszczku znajdują się dość duże, czarne oczy.

Nornice prowadzą głównie nocny lub wieczorny tryb życia. Czasami i za dnia pojawiają się na powierzchni ziemi, ale tylko wtedy, gdy doskwiera im głód. Ważnym zajęciem tych gryzoni jest budowanie systemu korytarzy tuż pod powierzchnią ziemi. Lubią budować kopce i tunele w miejscach z łatwym dostępem do pożywienia oraz tam, gdzie w razie konieczności będą mogły się schronić przed niebezpieczeństwem.

Nornice żywią się różnym typem pokarmu. Mogą to być liście, pąki, nasiona, kłącza, ale także owady. Zwierzęta uszkadzają rośliny, które przez to wyglądają mało estetycznie, ale również negatywnie wpływa to na ich prawidłowy rozwój. Gryzonie te mogą nawet podjadać korę z drzew – głównie w okresie zimowym, gdy mają problem z brakiem pożywienia. Stąd też są niemile widzianymi gośćmi w ogrodzie.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Jak zwalczać nornice

Z powodu szkód, jakie mogą wyrządzić w naszym ogrodzie, warto od razu podjąć z nimi walkę, w celu ich przepłoszenia z naszej działki.

Zanim podejmiemy bardziej radykalne metody, zacznijmy od zapobiegania pojawieniu się tych zwierząt. Starajmy się podjąć te działania, które spowodują, iż nasz ogród nie będzie przyciągał do siebie nornic.

Na początek warto zasadzić rośliny, których te gryzonie nie lubią. Możemy postawić na wilczomlecz, koronę cesarską, czosnek czy miętę. Dbajmy także o to by, ściółka nie była zbyt wysoka, a drzewa u dołu pnia zabezpieczone specjalnymi osłonkami. Pamiętajmy także o ogólnym porządku na działce, szczególnie o chwastach – wyrywajmy je regularnie, a resztki roślinne nie pozostawiajmy w ogrodzie.

Co istotne, nornice nie lubią obecności innych zwierząt np. ptaków czy domowych pupili. Warto więc zabierać naszego psa czy kota na działkę.

Walczyć z tymi gryzoniami możemy również poprzez wkładanie do kopców i tuneli gałęzi żywotnika, czy liści orzecha włoskiego. Wykorzystać w ten sposób możemy i ząbki czosnku.

Nornice łatwo spłoszyć, dzięki ustawieniu urządzeń, które wywarzają dźwięk. Możemy je zakupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać własnoręcznie. Wystarczy umiejscowić butelkę w ziemi, a wiatr spowoduje pojawienie się hałasu. W sprzedaży dostępne są również specjalne pułapki czy świece dymne.

Co prawda do walki z nornicami możemy też zastosować środki chemiczne, lecz pamiętajmy, że charakteryzują się one silnie toksycznym działaniem.