Jaką kurtynę powietrzną wybrać?

Kurtyna powietrzna jest urządzeniem, które jest szczególnie przydatne zimą w okolicach często otwieranych i zamykanych drzwi prowadzących na zewnątrz lub bramy garażu. W jaki sposób powstaje nadmuch powietrza i urządzenie o jakiej mocy wybrać do naszych potrzeb?

Gdzie stosowane są kurtyny powietrzne?

Jednym ze sposobów na zapobiegnięcie ucieczce ciepła z ogrzanego pomieszczenia jest zawieszenie kurtyny powietrznej. Jej niemechanicznym odpowiednikiem jest kurtyna paskowa lub materiałowa – zawieszona w sąsiedztwie często otwieranych drzwi, stanowi fizyczną zaporę dla zgromadzonego w pobliżu wejścia ciepłego powietrza. Chociaż kojarzy się z ciepłym nadmuchem, w czym przypomina nagrzewnicę, w praktyce powietrze nie musi być dodatkowo ogrzewane, aby urządzenie spełniało swoje zadanie (przez co różni się od standardowych grzejników).

Piec katalityczny Duraterm Camilla 3100
Piec katalityczny Duraterm Camilla 3100

Czy wiesz, że...?

Jeśli kurtyna powietrzna zostanie zawieszona w sąsiedztwie wyjścia lub wyjazdu z magazynu, chłodni czy mroźni, w których panują minusowe temperatury, nadmuch będzie uniemożliwiał przedostawanie się ciepłego powietrza do wnętrza, w którym przykładowo składowana jest żywność i które ze względów logistycznych i umożliwiających sprawny transport stale jest otwarte.

Kurtyna powietrzna PTC KPT 2000 W
Kurtyna powietrzna PTC KPT 2000 W

Kurtyna powietrzna jest urządzeniem stosowanym w miejscach nasilonego ruchu, gdzie w wyniku częstego otwierania i zamykania drzwi wejściowych wnętrza szybko się wychładzają. Spotykamy je w holach restauracyjnych, hotelowych, poczekalniach prywatnych gabinetów lekarskich, nad drzwiami wejściowymi do klatek schodowych i w okolicach bram garażowych. Potężne agregaty cieplne towarzyszą stale otwierającym się i zamykającym automatycznie przeszklonym drzwiom do centrów handlowych, a w klimatyzowanych biurowcach, w czasie lata, uniemożliwiają przedostanie się do wnętrza nagrzanego powietrza – w tym wypadku kurtyny działają chłodząco.

Tryby pracy kurtyn powietrznych

Kluczową kwestią w utrzymaniu w pomieszczeniu stałej temperatury jest takie zaprogramowanie pracy kurtyny, aby ta działała jedynie wtedy, kiedy jest to niezbędne – w przeciwnym razie oszczędności wynikające z zapobiegnięcia ucieczki ciepła będą mniejsze niż koszt energii pracującego w długim czasie urządzenia.

Pierwszym sposobem na racjonalne zaprogramowanie pracy kurtyny powietrznej jest zakup urządzenia z termostatem, który automatycznie uruchamia urządzenie, kiedy tylko temperatura spadnie poniżej wymaganego poziomu. Zanim jednak nadmuch zwiększy temperaturę, musi minąć nieco czasu, dlatego bardziej skutecznym sposobem będzie uruchamianie kurtyny za pomocą czujnika ruchu umieszczonego poza budynkiem. Innym rozwiązaniem jest wykorzystywanie dwóch zakresów grzania, połowicznego i maksymalnego – w zależności od długości czasu otwarcia skrzydeł drzwiowych i stopnia ich uchylenia – a także takie ustawienie parametrów pracy kurtyny, aby ta działała jeszcze po zamknięciu drzwi lub bramy wjazdowej.

Piec Qlima R 8027C
 Piec Qlima R 8027C

Kurtyna powietrzna – nagrzewnica wodna czy grzałka elektryczna?

Urządzenie tego typu, wyposażone w funkcję ogrzewania strumienia powietrza przez nagrzewnicę, może być zasilana energią elektryczną lub połączone z systemem ogrzewania wodnego. W pierwszym przypadku standardowe napięcie 230 V umożliwi nam obsługę jedynie najmniejszych kurtyn powietrznych o mocy nieprzekraczającej 3 kW. Jeśli urządzenie będzie obsługiwało bramę wjazdową lub szerokie drzwi, potrzebna będzie znacznie większa moc, a co za tym idzie – doprowadzenie napięcia trzyfazowego 400 V lub umieszczenie w szeregu urządzeń o mniejszej mocy.

Inne rozwiązanie warto zastosować, jeśli w pobliżu miejsca usytuowania kurtyny przebiega instalacja centralnego ogrzewania. W tym wypadku korzystne będzie wykorzystanie urządzenia z nagrzewnicą wodną, o ile możliwe będzie doprowadzenie do niej czynnika grzewczego o temperaturze daleko wyższej od tej, jaka zasila grzejniki, bo najmniej 70 stopni Celsjusza.

Porada eksperta:

W przypadku kurtyny powietrznej z nagrzewnicą wodną liczy się nie tylko temperatura gorącej wody, ale również jej wystarczająca ilość. Dzieje się tak, ponieważ pracujące urządzenie powoduje szybkie wychłodzenie czynnika grzewczego w wymienniku i do pełni swojej mocy niezbędne jest zapewnienie takiej jego ilości, jaka widnieje na specyfikacji urządzenia – tę dostarcza producent konkretnego modelu kurtyny.

Termometr pokojowy Terdens 0204 drewniany
Termometr pokojowy Terdens 0204

Chociaż skuteczność działania przemawia za zastosowaniem nagrzewnicy wodnej, bardziej rozpowszechnione są urządzenia pierwszego, opisanego powyżej, typu – z grzałką elektryczną. Do swojej pracy wymagają tylko obecności instalacji elektrycznej (jedno- lub trójfazowej), natomiast podłączenie kurtyny do instalacji centralnego ogrzewania wymagać będzie ponadto zainstalowania dodatkowej, osobnej pompy – jej zastosowanie jest niezbędne do tego, aby odseparować sposób zasilania nagrzewnicy wodnej od grzejników – do tych ostatnich dostarczana woda ma niższą temperaturę i aby utrzymać w grzejnikach ciepło, potrzeba jej mniej.

Jakie dodatkowe funkcje mają kurtyny powietrzne?

Aby urządzenie tego typu uniemożliwiało wychładzanie się pomieszczeń, liczy się nie tylko moc urządzenia dobrana do wielkości drzwi lub bramy, ale również precyzyjne skierowanie strumienia powietrza. Warto, aby nadmuch miał możliwość regulowania kierunku. Dzięki temu – jeśli tylko latem kurtyna będzie zapobiegała wnikaniu do wnętrz powietrza gorącego i zmieszaniu go z klimatyzowanym – ukierunkowane będzie ono inaczej niż zimą: nieco bardziej na zewnątrz budynku, przez co dodatkowo uniemożliwione będzie przenikanie kurzu czy wlatywanie owadów. Ponadto zwróćmy uwagę, czy urządzenie wyposażone zostało w:

- zabezpieczenie przed przegrzaniem, a co za tym idzie – awarią,
- regulację siły nawiewu,
- regulację temperatury strumienia powietrza,
- zabezpieczenie przed przepięciami,
- sterownik naścienny połączony przewodem z urządzeniem,
- pewny i trwały system mocowania kilkunastokilogramowego urządzenia ponad głowami przechodzących osób.

Kurtyna powietrzna Blyss PTC 2000 W
Kurtyna powietrzna Blyss PTC 2000 W

Jeśli tryb pracy kurtyny powietrznej nie został wybrany wystarczająco precyzyjnie i zachodzi konieczność skorygowania mocy jej działania, przydatna do tego celu będzie możliwość użycia pilota. Zdalne sterowanie z dowolnego miejsca jest dużą zaletą, którą docenią osoby – na przykład z racji wykonywanego zawodu – stale przebywające w zasięgu działania kurtyny powietrznej i odczuwające na bieżąco skuteczność jej pracy. Jeśli jest niewystarczająca, bez konieczności opuszczenia swojego stanowiska pracy i pozostawienia go bez nadzoru, za pomocą pilota dokonuje się korekty ustawień działania kurtyny, na przykład zwiększenia siły nadmuchu i temperatury grzania strumienia powietrza.

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest ilość decybeli, jaką generuje działające urządzenie. Głośno pracująca kurtyna powietrzna uniemożliwia lub znacznie utrudnia skupienie niezbędne podczas wykonywania pracowniczych obowiązków, jest też niekomfortowa dla przebywających w zasięgu pracy urządzenia innych osób, na przykład siedzących w poczekalni na swoją kolej przyjęcia do gabinetu.

Ostatnią kwestią, choć równie ważną, jak opisane wyżej cechy, jest estetyka urządzenia, która ma znaczenie zwłaszcza we wnętrzach zaaranżowanych w sposób atrakcyjny dla przebywających w pomieszczeniu osób. Producenci poszczególnych modeli kurtyn są świadomi tego, że pomimo znacznych gabarytów urządzenia nie powinny rzucać się w oczy, dlatego ich propozycje mają opływowe kształty i zbliżone do bieli kolory użyte do wykończenia obudowy, aby mniej odznaczały się na tle jasnych ścian.

Jak skierować nawiew kurtyny powietrznej?

Nieodpowiednio skierowany strumień powietrza – zwłaszcza ogrzanego – przyczyni się do braku zakładanego efektu cieplnego. W tym wypadku liczy się przede wszystkim usytuowanie urządzenia względem drzwi lub bramy. Zwykle kurtyny powietrzne mocuje się ponad nimi, ale poszczególne modele mogą być również rozmieszczone po bokach bramy, jak również pod posadzką, gdzie wylot powietrza skierowany jest ku górze. Duże znaczenie ma również prędkość nadmuchiwanego powietrza – tutaj należy wziąć pod uwagę wielkość bramy lub drzwi – głównie ich wysokość.

Termowentylator kwarcowy Duraterm RH 06
Termowentylator kwarcowy Duraterm RH 06

Porada eksperta:

Im silniejszy jest nawiew powietrza, tym mniej komfortowe jest przebywanie w jego zasięgu. Szczególnie duża siła nadmuchu towarzyszy bramom przemysłowym o wysokości ponad 2,5 m – prędkość nawiewu powinna zawierać się między 3 a 4 m/s – w przypadku mniej okazałych bram i drzwi wartość ta jest odpowiednio mniejsza.

Data publikacji: 30.11.2016