Jaka moc grzejnika do łazienki jest odpowiednia?

Kolor, kształt czy rozmiar to pierwsze rzeczy, na które zwracasz uwagę, wybierając kaloryfer do łazienki. Oczywiście to ważne, aby dobrze wyglądał we wnętrzu oraz pasował do aranżacji. Jednak, żeby pracował sprawnie i efektywnie musi mieć odpowiednią moc. Jak wybrać urządzenie do swojej łazienki?

Grzejnik w łazience – ważny element wnętrza

Aby rozwiązać problem niekomfortowego chłodu, po wyjściu z kąpieli lub stale mokrych ręczników, warto umieścić w łazience odpowiedni grzejnik. Urządzenie pełni w domowym pomieszczeniu kąpielowym kilka funkcji.

Po pierwsze: kaloryfer ogrzewa wnętrze

Możesz ustawić taką temperaturę, która pozwoli Ci cieszyć się ciepłą atmosferą w pomieszczeniu, gdy wychodzisz spod prysznica. O ile latem chłód poza natryskiem nie jest problemem, tak zimą czy jesienią staje się wyjątkowo dotkliwy. Optymalna temperatura w łazience jest z reguły wyższa, niż w innych pomieszczeniach mieszkania i wynosi 23-24 stopnie Celsjusza.

Po drugie: grzejnik sprawdza się w roli suszarki

Zawieszone na nim rzeczy wysychają szybko, a Ty nie musisz rozkładać w salonie specjalnej konstrukcji na pranie. Na grzejniku rozwiesisz też ręcznik po kąpieli, a problem wilgotnego i brzydko pachnącego materiału zniknie.

Po trzecie: kaloryfer pozwoli utrzymać odpowiedni poziom wilgoci

Wnętrze łazienki narażone jest na częsty kontakt z wodą i bywa mocno zaparowane. To z kolei może prowadzić do pojawienia się pleśni czy grzybów. One nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są też szkodliwe dla zdrowia.

Sprzęt spełni swoje funkcje tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio dobrany do wnętrza. Co to znaczy? Będzie miał nie tylko prawidłowy rozmiar czy kolor, aby wizualnie pasować do aranżacji, ale też moc. Który model ogrzeje Twoje pomieszczenie kąpielowe? Jak dobrać moc grzejnika do łazienki?

Kaloryfer do łazienki – jakie opcje masz do wyboru?

Urządzenia grzewcze do łazienki mają jasne zastosowanie, ale różne rodzaje. Część z nich połączysz z systemem centralnego ogrzewania. Jednak nie jest to obowiązkowe. Do wyboru masz także modele elektryczne, które rozgrzewają się po podłączeniu do prądu.

Kaloryfer do łazienki różni się budową od modeli do wnętrz. Przede wszystkim jest lżejszy i najczęściej zbudowany z rurek, rozmieszczonych w dużych odstępach. W nich znajduje się woda lub specjalny płyn grzewczy. Taka budowa pozwala spełniać podwójną funkcję – grzejnika i suszarki. Długość oraz szerokość kaloryfera może być dowolna. Najlepiej dopasuj ją do możliwości swojego wnętrza.

Nowoczesne modele łatwo skomponujesz z wystrojem pomieszczenia. Mają różne kolory, formy i zachwycają designem. Mogą się niemal wtopić w wystrój łazienki. Chociaż wiele urządzeń zwraca na siebie uwagę wyglądem, nie kupuj ich wyłącznie z uwagi na cechy zewnętrzne. Najważniejsza jest moc grzejnika do łazienki. Prawidłowo dobierając ten parametr, masz pewność, że w całym wnętrzu będzie ciepło i cały czas utrzyma się w nim prawidłowa temperatura. Jaka moc grzejnika do łazienki jest odpowiednia?

Jaka moc grzejnika do łazienki?

Ten parametr jest istotny z prostego powodu – to od niego zależy, czy będzie Ci ciepło w domowym pomieszczeniu kąpielowym. Liczba watów nie jest przypadkowa. Na rynku dostępne są sprzęty, w których specyfikacji technicznej znajdziesz takie zapisy jak 50 W, 900 W, a nawet 2000 W. Które urządzenie wybrać? Jak dobrać moc grzejnika do łazienki? Przede wszystkim weź pod uwagę, że im jest ona wyższa, tym kaloryfer ogrzeje większe pomieszczenie. Wytworzy ciepło wyczuwalne w całym wnętrzu, a nie tylko przy urządzeniu. Gdyby moc była zbyt mała, mimo pracy kaloryfera, odczuwałbyś chłód.

Im wyższa moc grzejnika do łazienki, tym skuteczniej radzi on sobie w dużym pomieszczeniu, co nie znaczy, że w swoim domu musisz zamontować urządzenie z najwyższą liczbą watów. Intensywniej działające sprzęty są droższe i nie wykorzystasz w pełni ich możliwości. Wyższy koszt poniesiesz podczas zakupów, ale też płacąc rachunki. Dobierając grzejnik, konieczne dopasuj go więc do rozmiaru swojego wnętrza.

Poza wymiarami ogrzewanej powierzchni istotne są również takie kwestie jak usytuowanie łazienki oraz wiek budynku. W starym budownictwie ściany nie zawsze są zabezpieczone izolacją, a okna szczelne. To przyczynia się do konieczności wyboru urządzenia o wyższych parametrach. Innego kaloryfera będziesz potrzebował do wysokiego, wąskiego pomieszczenia w starej kamiennicy, a innego do klasycznej łazienki w nowoczesnym bloku. Nawet jeśli będą miały podobną powierzchnię.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając grzejnik łazienkowy? Moc urządzenia powinna być wyższa, jeśli kupujesz kaloryfer z myślą o suszeniu na nim ręczników i ubrań. Jak precyzyjnie określić swoje potrzeby, aby wybrać idealnie dopasowany grzejnik łazienkowy?

Tak obliczysz moc grzejnika

W sieci znajdziesz specjalne kalkulatory, które pomogą Ci wyliczyć wymaganą moc urządzenia. Samodzielnie, wykonując proste obliczenia, też jesteś w stanie obliczyć ten istotny parametr. Standardowo przyjmuje się, że na 1 m2 konieczna jest moc 120 W. Oczywiście, jeśli pomieszczenie znajduje się w narożnej części budynku, parametr ten powinien być nieco wyższy. W nowoczesnym dobrze ocieplonym obiekcie możesz z kolei obniżyć średnią. W zależności od wspomnianych warunków zapotrzebowanie może się wahać od 100 W do 130 W. Wymaganą moc urządzenia możesz też obliczyć na podstawie kubatury, co przydaje się na przykład w pomieszczeniach ze skosami.

Jesteś zdecydowany, aby rolę suszarki przejął grzejnik łazienkowy? Moc urządzenia, którą wyliczyłeś zgodnie z rozmiarem pomieszczenia i jego warunkami, zwiększ o 20%. Kiedy jeszcze zdecydować się na grzejnik o większej mocy? Przede wszystkim, jeśli chcesz go zabudować. Chociaż w łazience zdarza się to rzadko, nic nie stoi na przeszkodzie, by i taki projekt wnętrza wprowadzić w życie. Moc grzejnika dopasuj również do sposobu zasilania. Jeśli zdecydujesz się na dolne, warto wybrać intensywniej grzejące urządzenie. Dlaczego? Producenci oznaczają swoje sprzęty najczęściej dla efektywniejszego zasilania typu góra-dół.

Zadbaj o ciepło w łazience

Przyjemną temperaturę we wnętrzu pomieszczenia kąpielowego zagwarantujesz sobie, montując odpowiedni grzejnik łazienkowy. Jaka moc jest najodpowiedniejsza? Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, warunków w nim panujących oraz przeznaczenia samego urządzenia. Zapotrzebowanie na 1 m2 powierzchni waha się od 100 W do 130 W. Odpowiednie obliczenia są o tyle istotne, że większy kaloryfer bez problemu ogrzeje małe pomieszczenie. Jednak sprzęt o zbyt niskiej mocy będzie nieefektywny.

Chcesz dowiedzieć się więcej o grzejnikach łazienkowych? Przeczytaj inne artykuły z działu „Porad i inspiracji”. Dowiesz się z nich m.in. jaki kaloryfer wybrać oraz czy można go łączyć z ogrzewaniem podłogowym. Idealny grzejnik do swoich potrzeb znajdziesz w sklepie Castorama.

Data publikacji: 02.11.2021