Produkty

Grzejniki łazienkowe - jaki grzejnik do łazienki wybrać?

Grzejniki łazienkowe - jaki grzejnik do łazienki wybrać?

Zaprojektowanie łazienki to spore wyzwanie. O finalnej estetyce i funkcjonalności tego pomieszczenia decyduje wiele czynników składowych. Urządzając strefę przeznaczoną do dbania o higienę, musisz pamiętać nie tylko o zastosowaniu jakościowych materiałów oraz optymalnej aranżacji przestrzeni. Kluczem do stworzenia idealnej łazienki jest właściwe rozlokowanie urządzeń wykorzystujących instalację wodną, do których należy również grzejnik.

Przejdź do następnych akapitów:

Grzejniki łazienkowe – co musisz o nich wiedzieć?

Do czego służy grzejnik w łazience? Czy jest potrzebny również wtedy, gdy pomieszczenie jest wyposażone w ogrzewanie podłogowe? W sezonie zimowym prawidłowo pracujący grzejnik zapobiega nieprzyjemnym dreszczom po opuszczeniu wanny lub brodzika, jednak jego podstawowa funkcja jest zupełnie inna. Poprzez stałe ocieplanie powietrza urządzenie grzewcze kontroluje wilgotność powietrza, która w łazience może okresowo osiągać nawet do 70%.

Kontrola temperatury i wilgotności powietrza jest niezwykle ważna we wszystkich budynkach mieszkalnych. Możesz zmierzyć ją dzięki małemu urządzeniu, które nazywa się higrometr. Nieprawidłowy pomiar powinien skłonić Cię do zastosowania nawilżaczy lub osuszaczy powietrza w trosce o zdrowie wszystkich domowników. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

grzejnik profilowany blyss

Ze względu na wysoką wilgotność powietrza w łazience, niewystarczające ogrzewanie i zbyt mała cyrkulacja powietrza mogą doprowadzić do uciążliwej walki z pleśnią i grzybem, których obecność jest szkodliwa zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i alergików. Grzejnik w łazience może okazać się potrzebny, nawet jeśli pomieszczenie jest wyposażone w ogrzewanie podłogowe. Często dzieje się tak w przypadku, kiedy łazienka jest narożna, czyli łączy się z dwiema zewnętrznymi ścianami budynku, lub charakteryzuje się dużą kubaturą.

Jakie dodatkowe funkcje można przypisać grzejnikom łazienkowym? Nowoczesne modele wyróżniają się praktycznym kształtem, który umożliwia łatwe wieszanie. To najwygodniejsze rozwiązanie do przechowywania ręczników – wygodnie odwiesisz swój bezpośrednio po kąpieli, a jeśli znów będzie Ci potrzebny, okaże się suchy i przyjemnie ciepły. Z tego powodu obecnie produkowane grzejniki łazienkowe najczęściej przybierają drabinkowy kształt optymalny do zawieszania ręczników lub odzieży.

W naszej ofercie grzejników łazienkowych znajdziesz wiele interesujących modeli. Jak wybrać ten, który spełni wszystkie Twoje wymagania? Zebraliśmy dla Ciebie garść najważniejszych informacji. Sprawdź, jak dobrać grzejnik do łazienki i czym kierować się podczas zakupu.

Jaki grzejnik do łazienki wybrać? Rodzaje urządzeń

Różnorodne modele grzejników łazienkowych różnią się ze względu na funkcjonalność kształtu, estetykę wykonania, a także sposób zasilania. Najczęściej urządzenie jest podłączone do instalacji wodnej. Jeżeli jednak grzejnik nie został uwzględniony w projekcie łazienki, a jej dogrzanie jest konieczne, nie musisz przeprowadzać kosztownego remontu. W takiej sytuacji sprawdzi się model zasilany elektrycznie, jak np. grzejnik Kandor o mocy 500 W.

Grzejniki mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z aluminium i miedzi, jednak największą trwałością wyróżniają się stalowe modele. Nie bez znaczenia jest również jakość wykończenia – najlepsze produkty malowane są niezawodną metodą proszkową, która zapewnia doskonałe krycie i gładką powierzchnię nawet po wielu latach intensywnej eksploatacji.

aspley

Do najistotniejszych zagadnień związanych z wyborem odpowiedniego grzejnika łazienkowego należy sposób jego montażu. Do wyboru masz modele o mocowaniu bocznym lub dolnym. Dostępne są również grzejniki z możliwością uniwersalnego podłączenia.

Grzejnik łazienkowy  podłączenie boczne

Podłączenie boczne to tradycyjne rozwiązanie, dlatego spotkasz się z nim głównie w przypadku starszych, żeliwnych grzejników. Dlaczego w takim razie wciąż produkowane są nowe modele tego typu?

Grzejnik łazienkowy boczny to praktyczne wyjście dla Ciebie, jeżeli w swoim mieszkaniu masz stary grzejnik i chcesz wymienić go na nowoczesny model o zwiększonej wydajności i znacznie lepszej estetyce. Dzięki temu nie musisz przeprowadzać kosztownego remontu z ingerencją w strukturę ściany oraz sieć instalacji grzewczej. Wystarczy, że dobierzesz nowy grzejnik o zbliżonych wymiarach i podłączysz go w tym samym miejscu.

Przy podłączaniu bocznym pamiętaj o tym, by rura doprowadzająca wodę znajdowała się na górze, natomiast odprowadzająca na dole. Jeżeli przypadkiem lub przez nieuwagę montaż przebiegnie odwrotnie, wydajność grzejnika spadnie co najmniej o 30%.

Grzejnik łazienkowy pionowy

Modele pionowe to nowoczesne rozwiązanie, dzięki którym możesz zaoszczędzić sporo miejsca. Smukła budowa grzejnika wiąże się zwykle z podłączeniem dolnym, w którym rura doprowadzająca znajduje się bliżej środka urządzenia, natomiast odprowadzająca od strony krawędzi. W przypadku niepoprawnego montażu nie ma konieczności ponownej instalacji, wystarczy zastosować specjalne złącze krzyżowe.

Grzejnik łazienkowy pionowy to dyskretne urządzenie o wyjątkowo estetycznym wyglądzie. Wąski panel umieścisz w dowolnym miejscu, zapewniając pomieszczeniu prawidłową temperaturę i kontrolę wilgotności powietrza. Kształt grzejnika pionowego pozwala na łatwą aranżację przestrzeni. Jego szerokość oscyluje zazwyczaj koło 40-50 cm, więc urządzenie nie zajmie wiele miejsca na Twojej ścianie.

Dogrzewanie – jaki grzejnik elektryczny do łazienki?

Jeżeli dotychczasowe ogrzewanie Twojej łazienki jest niewystarczające ze względu na higienę, zdrowie lub po prostu komfort użytkowania, możesz łatwo docieplić to pomieszczenie bez konieczności przeprowadzenia trudnego i kosztownego remontu.

Najprostszym sposobem na dogrzewanie jest montaż dodatkowej grzałki elektrycznej przy grzejniku. Sprawdź, czy można ją podłączyć do posiadanego przez Ciebie modelu urządzenia. Grzałka przy grzejniku wodnym umożliwia również dogrzewanie poza sezonem – na przykład podczas chłodnego wieczora.

Jeżeli do Twojego grzejnika nie można zamontować grzałki, możesz wykorzystać bardziej zaawansowane urządzenia. Jaki grzejnik elektryczny do łazienki sprawdzi się najlepiej? Wybierając akcesoria z tej kategorii, skoncentruj się na właściwościach obudowy. Zwróć uwagę na szczelność oraz odporność na negatywne działanie pary wodnej i wilgoci.

Jeżeli chcesz zamontować grzejnik elektryczny na stałe, możesz wybrać model drabinkowy lub kaloryfer ceramiczny o klasycznym wyglądzie. Szukasz nowoczesnych rozwiązań? Wybierz grzejnik pod postacią szklanego panelu, który prezentuje się niezwykle elegancko i z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Tego typu urządzenia sprawdzą się zwłaszcza w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym, w których nie ma wodnych grzejników.

Jeżeli zaś potrzebujesz dodatkowego ogrzewania, wybierz model przenośny. W przypadku większych urządzeń dodatkowym udogodnieniem są kółka, które ułatwiają przemieszczenie grzejnika. Poszukujesz jeszcze ciekawszych rozwiązań? Do takich należy na przykład suszarka elektryczna Blyss 500 W, która łączy dwie funkcje. Nagrzewa powietrze w pomieszczeniu, lecz jednocześnie nadaje się  do szybkiego wysuszenia prania lub mokrych ręczników.

suszarka elektryczna

Zaletą stojącego grzejnika elektrycznego jest jego mobilność – możesz przenieść urządzenie do dowolnego pomieszczenia, kiedy tylko będzie Ci potrzebne. Z kolei modele naścienne zajmują mniej miejsca i są dostępne w wielu estetycznych wariantach, które dopasujesz do aranżacji. Wybierając grzejnik elektryczny do łazienki, zwróć uwagę na jego moc. W większości przypadków ze względu na mały rozmiar pomieszczenia i dodatkowe elementy systemu grzewczego wystarczy niewielka wartość, by znacznie podnieść komfort użytkowania łazienki. Większość modeli ma kilka programów ocieplania, które możesz ustalić zależnie od swoich potrzeb.

Jak dobrać grzejnik do łazienki? Podsumowanie

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania grzejnika ma jego moc. Od tego parametru zależy wydajność urządzenia, a co za tym idzie – Twój komfort podczas korzystania z łazienki i kontrola temperatury oraz wilgotności powietrza w tym wyjątkowym pomieszczeniu.

Jaka moc grzejnika będzie optymalna dla Twojej łazienki? Przyjmując, że budynek jest dobrze ocieplony, bez względu na rodzaj pomieszczenia każdy metr kwadratowy wymaga przynajmniej 100 W. Pamiętaj jednak, że w przypadku urządzeń wykonanych z aluminium lub miedzi ta wartość powinna być zwiększona o 20-30%.

Grzejniki dostępne są zwykle w kilku podstawowych wariantach kolorystycznych: biel, antracyt, chrom i satyna. Ten nieprzypadkowy zestaw neutralnych barw doskonale komponuje się z innymi elementami armatury, bądź ceramiki i pasuje do wielu całościowych aranżacji łazienki. Wybierając konkretny model, pamiętaj o pozostałych urządzeniach i elementach wystroju – choć grzejnik jest przede wszystkim praktycznym urządzeniem, może być również udanym elementem dekoracyjnym.

grzejnik boxwood

Modele, które uchodzą za najbardziej ozdobne, to grzejnik pionowy oraz elektryczny grzejnik w postaci szklanego panelu. Wybierając te rozwiązania, zapewnisz swojej łazience stylowy wystrój. Z drugiej strony grzejniki żeberkowe lub drabinkowe, które nie wyglądają tak imponująco, umożliwiają praktyczne zawieszanie ręczników i sprawiają, że nie ma potrzeby montowania dodatkowych zawieszek w łazience.

Pamiętaj, by mieć na uwadze grzejnik podczas projektowania całej łazienki. Jego prawidłowa lokalizacja jest tak samo ważna, jak funkcjonalne rozmieszczenie kabiny lub wanny, toalety czy pralki. Jeżeli zostawisz decyzję o grzejniku na ostatnią chwilę, może okazać się, że cały plan będzie wymagał poprawek. Choć dobranie modelu o idealnym kształcie nie będzie trudne ze względu na różnorodność grzejników na rynku, to utrudnione podłączenie do instalacji może sprawić wiele kłopotu. Uwzględniając obecność urządzenia grzewczego w projekcie łazienki, gwarantujesz sobie komfort i higienę.

Data publikacji: 25.06.2017
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy
Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodza...
Czytaj więcej

Jaka moc grzejnika do łazienki jest odpowiednia?

Jaka moc grzejnika do łazienki jest odpowiednia?
Kolor, kształt czy rozmiar to pierwsze rzeczy, na które zwracasz uwagę, wybierając kaloryfer do łazienki. Oczywiście to ważne, aby dobrze wyglą...
Czytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Grzejniki łazienkowe - jaki grzejnik do łazienki wybrać?