Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jaka wysokość drzwi wejściowych? Podpowiadamy!

Drzwi wejściowe są niezbędnym elementem każdemu budynku. Dotyczy to zarówno zabudowy jednorodzinnej jak i obiektów wielorodzinnych. W przypadku drzwi wejściowych bardzo duże znaczenie ma kierowanie ich parametrami podczas zakupu. Przy czym równie ważne są wymiary skrzydła, jak i dodatkowe cechy, np. poziom ochrony przed włamaniami lub izolacja akustyczna i termiczna. Wysokość drzwi wejściowych jest przy tym wymiarem, który charakteryzuje się względną stałością.

Jaka wysokość drzwi wejściowych? Podpowiadamy!

Przejdź do następnych akapitów:

  1. Wysokość drzwi wejściowych a prawo budowlane
  2. Drzwi typowe czy nietypowe?
  3. Drzwi wejściowe do domu i do mieszkania – czy są między nimi różnice?
  4. Wysokość drzwi wejściowych a wysokość otworu drzwiowego
  5. Kiedy warto wybrać niestandardowe rozwiązania?

Wysokość drzwi wejściowych a prawo budowlane

Prawo budowlane nie określa wszystkich parametrów, jakimi musi kierować się deweloper lub inny inwestor budowlany. Jeśli jednak przepisy wskazują na konkretne cechy bądź wymiary, należy bezwzględnie ich przestrzegać. Jednym z takich wskazań są wymiany drzwi wewnętrznych.

Obecnie przepisy prawa określają, że wysokość drzwi wejściowych musi wynosić minimum 200 centymetrów. Przy czym istotny jest zapis, że to światło ościeżnicy powinno tyle oznaczać. Co to oznacza? Odległość od jednej do drugiej krawędzi ościeżnicy, a nie sam wymiar skrzydła. Innymi słowy, podczas wchodzenia do budynku masz mieć do dyspozycji przejście o wysokości dwóch metrów.

Te same przepisy prawa określają także szerokość drzwi wejściowych. W przypadku skrzydeł dwudrzwiowych główne skrzydło powinno mieć minimum 90 centymetrów szerokości. Takie same wskazania są dla drzwi o pojedynczym skrzydle.

Prawo budowlane określa również wysokość progu drzwi wejściowych. Nie powinna ona przekraczać 20 milimetrów. Wynika to nie tylko z wygody, ale też z bezpieczeństwa korzystania z budynku. Zbyt wysoki próg mógłby być przyczyną niejednego potknięcia się.

Przestrzeganie przepisów prawa budowlanego jest obligatoryjne. Przy czym jest to również sposób na stworzenie komfortowego w użytkowaniu budynku. Dlatego też należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich wytycznych.

Drzwi typowe czy nietypowe?

Prawo budowlane określa minimalne wymiary drzwi wejściowych. Standardowa wysokość drzwi wejściowych wynosi 200 centymetrów. Nie oznacza to jednak, że nie możesz pozwolić sobie na skrzydło o innym wymiarze. Drzwi typowe to skrzydła o klasycznych rozmiarach. Są dostępne w wielu rozmiarach, a także wariantach kolorystycznych. Takie skrzydła możesz wybrać ze zdobieniami oraz z przeszkleniami lub ich brakiem.

Wysokość drzwi wejściowych typowych wynosi od 200 do około 210 centymetrów. Pozwala to na wygodne korzystanie z nich osobom o standardowym wzroście.

Jeśli podobne rozwiązanie Cię nie zadowala, możesz wybrać drzwi nietypowe. Różnią się przede wszystkim szerokością, a także ilością skrzydeł. Przy czym wysokość drzwi zewnętrznych nietypowych może być większa od przyjętego standardu. Takie skrzydła stosuje się w zabudowie użyteczności publicznej, a także w budownictwie dawnym.

Standardowa wysokość drzwi wejściowych nie w każdym przypadku będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli domownik liczy sobie prawie dwa metry wzrostu lub też przekracza tą wartość, typowe skrzydło nie zapewni mu komfortu. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po nietypowe drzwi. Producenci oferują skrzydła wydłużone, które mogą sięgać nawet 215 centymetrów i jeszcze większych wartości.

Dla zachowania codziennego komfortu warto wziąć pod uwagę różnice pomiędzy wzrostem najwyższego domownika a montowanym skrzydłem drzwiowym. Przy czym dobrze jest uwzględnić to już na etapie budowy. Poszerzenia istniejącego otworu drzwiowego może sprawiać pewne trudności. Jest też znacznie bardziej czasochłonne niż budowa odpowiedniego otworu drzwiowego na etapie stawiania ścian

Jaka wysokość drzwi wejściowych? Podpowiadamy!

Drzwi wejściowe do domu i do mieszkania – czy są między nimi różnice?

Wysokość drzwi wejściowych do domu do domu i do mieszkania to jedna z istotnych kwestii, jakie inwestor budowlany musi wziąć pod uwagę. W przypadku mieszkań ciężar ten pozostaje na głowie dewelopera. Nie oznacza to jednak, że pomiędzy jednym wejściem a drugim istnieją jakieś różnice.

Zarówno drzwi wewnątrzklatkowe, jak i skrzydło zewnętrzne powinny spełniać wymagane minimum pod względem zalecanej wysokości.

Wysokość drzwi wejściowych a wysokość otworu drzwiowego

Prawo budowlane określa nie tylko wysokość otworu drzwiowego lub też skrzydła, co światła ościeżnicy. Oznacza to, że realny otworów drzwiowy będzie się różnić od tego, co jest wskazane w przepisach. Dlatego też uwzględnij te różnice podczas stawiania budynku czy też wykonywania jego remontu.

Do wysokości drzwi musisz doliczyć dodatkowe centymetry na montaż ościeżnicy. Kolejne centymetry są wymagane do stworzenia tzw. luzu montażowego, który jest następnie wypełniamy pianką montażową. W sumie może to dać nawet kilkanaście centymetrów więcej, o które należy powiększyć otwór drzwiowy.

W jaki sposób obliczyć wymagany otwór drzwiowy? Dla przykładu, jeśli decydujesz się na skrzydło 90 cm z ościeżnicą stałą, musisz wykonać otwór o szerokości 101 centymetrów. Dla wysokości 200 cm natomiast wymagany jest otwór drzwiowy o wysokości 208 centymetrów.

Jeśli planujesz montaż drzwi dwuskrzydłowych, upewnij się, jakie wymiary ma ościeżnica. Następnie dodaj do niej około 2 centymetry. Ten luz ma ogromne znaczenie podczas montażu skrzydła.

Jaka wysokość drzwi wejściowych? Podpowiadamy!

Kiedy warto wybrać niestandardowe rozwiązania?

Na rynku znajdziesz wiele dostępnych drzwi, które spełniają wymogi narzucone przez przepisy prawa budowlanego. Niektóre z nich mają jednak większe niż minimalne wymagane wymiary. Kiedy warto zdecydować się na takie skrzydło?

W obiektach o niestandardowym wyglądzie imitujących np. stare budownictwo dobrym rozwiązaniem będą większe i bogato zdobione drzwi. Mogą stać się ozdoba każdej bryły.

Na większe drzwi możesz zdecydować się również wtedy, gdy domownicy mają większy wzrost niż przeciętny Europejczyk. Wyższe skrzydło zapewni im większy komfort podczas wchodzenia do budynku.