Wybór drzwi – 5 najpopularniejszych błędów

Odpowiednie dopasowanie drzwi do mieszkania lub domu wydaje się proste, jednak gdy nasza wiedza nie jest wystarczająca, bez trudu można popełnić błąd, warto ją poszerzyć.

Błąd 1 – złe wymierzenie ościeży

Niezwykle istotne jest precyzyjne zmierzenie ościeży (otworu drzwiowego), inaczej możemy kupić nieodpowiedni rozmiar drzwi. Mała pomyłka wprawdzie umożliwi montaż, ale trzeba uważać, by nie osadzić drzwi zbyt luźno (nie będzie oparcia dla ościeżnicy) lub zbyt ciasno (takie osadzenie uniemożliwi właściwe uszczelnienie pianką montażową). Specjaliści zalecają, żeby wymiary zewnętrzne ościeżnicy były mniejsze od wymiarów ościeży od 1 cm do 3 cm (w przypadku ościeżnic regulowanych optymalna różnica to 1,5 cm). 

W czasie pomiaru ościeżnicy dobrze jest też wymierzyć potrzebną nam wysokość skrzydła drzwi i uwzględnić wszelkie zmiany, np. podniesienie posadzki. Standardowa wysokość drzwi wynosi 203 cm, ale w razie potrzeby można zamówić dłuższe lub krótsze drzwi. Ościeżnice stałe dostosowane są do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm (montowane są w stropie przed pracami wykończeniowymi). W innych przypadkach montuje się ościeżnice regulowane (po zakończeniu remontu).

Wybór drzwi – 5 najpopularniejszych błędów

Błąd 2 – wybór nieodpowiedniego typu drzwi

W sprzedaży są drzwi uchylne i drzwi przesuwne. Drzwi uchylne jednoskrzydłowe dostępne są w różnych szerokościach – 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm, 100 cm i 110 cm. Drzwi uchylne dwuskrzydłowe mają od 120 cm do 160 cm. Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, drzwi wewnętrzne muszą mieć przynajmniej 80 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń muszą mieć z kolei minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Ze znalezieniem węższych modeli nie powinniśmy mieć problemu – są produkowane, ponieważ wciąż są stosowane w budynkach powstałych przed 2002 rokiem.

Wybór szerokości drzwi powinien być podyktowany rodzajem pomieszczenia, w którym będą zamontowane. Ma to duży wpływ na funkcjonalność, dlatego do kuchni, łazienki i pokoju drzwi nie powinny mieć mniej niż 90 cm. Drzwi przesuwne dostępne są w szerokościach od 80 cm do 100 cm, w przypadku drzwi dwuskrzydłowych maksymalna szerokość to 240 cm.

Przeczytaj także: Jak wybrać klamkę do drzwi? Modne klamki do drzwi wewnętrznych

Błąd 3 – niepoprawny kierunek otwierania drzwi

W ofercie mamy do wyboru drzwi prawe i lewe, otwierane do wewnątrz i na zewnątrz, po ścianie i w ścianę. Dobór niektórych typów drzwi regulowany jest przepisami. I tak na przykład w łazience i w kotłowni drzwi muszą otwierać się na zewnątrz. W przypadku wąskiego korytarza lepiej jest wybrać drzwi otwierane do wewnątrz pokoi. Drzwi uchylne jednoskrzydłowe powinny otwierać się na ścianę, przy której nie będą stały meble. Drzwi uchylne dwuskrzydłowe potrzebują miejsca do otwierania każdego ze skrzydeł. Do swobodnego korzystania z drzwi potrzeba przynajmniej tyle miejsca, ile wynosi szerokość skrzydła drzwiowego (drzwi prawe potrzebują miejsca z prawej strony, drzwi lewe z lewej), jednak lepiej jest zostawić go więcej, ponieważ ma to wpływ na funkcjonalność pomieszczenia.

W małych pomieszczeniach zalecany jest montaż drzwi przesuwnych (należy zostawić miejsce do przesuwania ich po ścianie). Drzwi przesuwne chowane w ścianie wymagają uwzględnienia ich na etapie projektu mieszkania. Do wyboru są jeszcze drzwi harmonijkowe, wygodne w małych pomieszczeniach. Jednak trzeba mieć świadomość, że nawet przy maksymalnym złożeniu harmonijka pozostanie w świetle drzwi, ograniczamy więc w ten sposób swobodę przejścia.

Uwaga! Drzwi prawe mają zawiasy po prawej stronie, zawiasy drzwi lewych są po lewej stronie. Również ościeżnica ma zawiasy – analogicznie do drzwi prawych musimy zamontować ościeżnicę tak, by jej zawiasy były po prawej stronie; zawiasy ościeżnicy do drzwi lewych muszą być po lewej stronie.

Sprawdź też: Wykończenie drzwi zewnętrznych – jak wykończyć ściany przy drzwiach?

Wybór drzwi – 5 najpopularniejszych błędów

Błąd 4 – zła izolacyjność akustyczna

Izolacyjność akustyczna, którą wyrażamy w decybelach (dB), informuje nas o przenikaniu dźwięku zarówno do naszego mieszkania, jak i z niego. Podawanie tego parametru nie jest obowiązkowe, dlatego producenci drzwi rzadko umieszczają go na opakowaniu. Przeciętne drzwi zapewniają izolację akustyczną na poziomie 30 dB. Pamiętajmy, że im wyższy współczynnik, tym lepiej.

Błąd 5 – za wysoki współczynnik przenikania ciepła

Przy wyborze drzwi zewnętrznych istotny jest również współczynnik przenikania ciepła U. Wartość współczynnika nie powinna być wyższa niż 2,6 W/(m2K). Niektórzy producenci podają wartość tylko dla fragmentu drzwi ocieplonego pianką, dlatego upewnijmy się, że informacja odnosi się do całej ich powierzchni.