Jaki kocioł wybrać: kondensacyjny czy tradycyjny

Kocioł kondensacyjny czy tradycyjny? Wybór między nowoczesną i oszczędną technologią a sprawdzonym, stosowanym od lat sposobem ogrzewania domu nie należy do najłatwiejszych. Sprawdź, jakie kryteria watro wziąć pod uwagę.

kocioł

Różnica w cenie a oszczędność

Kocioł kondensacyjny jest tańszy w eksploatacji (zużywa mniej paliwa niż kocioł tradycyjny), co daje zauważalne oszczędności w czasie codziennego korzystania. Bez problemu ogrzewa wodę użytkową i tę do centralnego ogrzewania. Charakteryzuje się zwiększoną wydajnością, dobry efekt uzyskuje dzięki wykorzystaniu dodatkowej energii cieplnej, pochodzącej z ubocznego produktu spalania, czyli pary wodnej (w kotłach tradycyjnych jest ona w całości wydalana przez komin). Zastosowanie takiego mechanizmu pozwala osiągnąć spadek kosztów ogrzewania nawet o 18%. Co ciekawe, przy zakupie kotła z dodatkowym wyposażeniem (wymiennik spalin, palnik promiennikowy, układ, który sprawdza i dostosowuje spalanie do zaistniałych warunków) zapłacimy rachunek mniejszy o 30%.

Niestety kocioł kondensacyjny może być nawet trzykrotnie droższy od kotła tradycyjnego. Czasami jednak bardziej opłaca się zapłacić jednorazowo więcej i cieszyć się później niskimi kosztami eksploatacji. Szacuje się, że zakup zwróci się najpóźniej po 6 latach od zakupu (wpływ na to ma cena wybranego przez nas kotła, tańsze modele zapracują na siebie już po 4 latach). Oprócz tego kotły kondensacyjne są wykonywane z materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu posłużą nam na dłużej i nie będziemy musieli uwzględniać w domowych wydatkach szybkiej wymiany.

Komora spalania – jak doprowadzane jest powietrze do kotła

Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, natomiast tradycyjne mogą mieć ją zamkniętą lub otwartą. Ale co to właściwie dla nas oznacza? Zamknięta komora spalania czerpie powietrze spoza budynku. Dzięki temu nie jest konieczne zastosowanie wentylacji nawiewnej do pomieszczenia (kratki wentylacyjnej), w którym pracuje kocioł. W ten sposób unikniemy wychładzania się mieszkania przez powietrze wtłaczane z zewnątrz budynku.

Z kolei otwarta komora spalania pobiera powietrze z pomieszczenia. Przy takim rozwiązaniu trzeba dodatkowo zamontować kratki wentylacyjne, żeby do kotłowni mogły docierać kolejne porcje powietrza. Niestety może to się stać potencjalną przyczyną nadmiernego schładzania wnętrza.

kocioł

Wydajność, czyli sprawność kotła

Kocioł tradycyjny osiąga sprawność od 90% do 92%, natomiast kondensacyjny do 109%. Jak wiemy urządzenie nie może pracować ponad 100-procentowy poziom. Błędny wynik spowodowany jest tym, że do obliczania wydajności stosuje się stary wzór, który nie uwzględnia działania nowej technologii. Bardziej miarodajny pomiar uzyskamy, gdy uwzględnimy ciepło spalania – wówczas kocioł tradycyjny osiągnie sprawność na poziomie 82%, a kondensacyjny 98%.

Sposób ogrzewania, czyli kocioł jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny

Oba typy kotła dostępne są w wersji jedno- i dwufunkcyjnej – mają one za zadanie podgrzać wodę do użytku i do instalacji grzewczej. W kotłach jednofunkcyjnych woda ogrzewana jest w specjalnym podgrzewaczu, który jest odrębnym elementem kotła. Przy takim rozwiązaniu można jednocześnie korzystać z kilku źródeł wody jednocześnie, bez utraty komfortu użytkowania (ale tylko do czasu, gdy zostanie opróżniony zbiornik z wodą – później musimy zaczekać, aż podgrzeje się kolejna porcja).

Natomiast w dwufunkcyjnych kotłach za ciepłą wodę użytkową i tę w grzejnikach odpowiada wymiennik płytowy zamontowany bezpośrednio w kotle. Dzięki temu, że są urządzeniem typu 2 w 1, zajmują mniej miejsca i są tańsze od kotłów jednofunkcyjnych. Niestety korzystanie z kilku źródeł wody w tym samym czasie obniża jej temperaturę, co nie przez każdego będzie akceptowalne.