Kolektor słoneczny — co to takiego?

Słońce jest bardzo dobrym źródłem energii, i nie chodzi tu już tylko o nasze samopoczucie w pogodne dni. Jest ono także coraz popularniejszym dostarczycielem ciepła do naszych domów. Urządzeniem służącym do konwersji promieniowania słonecznego na ciepło jest właśnie kolektor.

Kolektor słoneczny — co to takiego?

Bardzo często, rozmawiając o kolektorach słonecznych, zastanawiamy się, czy jest sens stosowania tej technologii w naszym klimacie. Kolektory słoneczne idealnie nadają się do podgrzewania bieżącej wody w domu i przydomowych basenach. Możemy je także wykorzystać do ogrzewania całego domu, jednak należy pamiętać przede wszystkim o tym, że na pewno nie powinny one pozostać jedynym dostawcą energii. Na pełnych obrotach pracują od kwietnia aż do października, kiedy to słońce pojawia się na niebie zdecydowanie najczęściej. Wbrew pozorom, zimą nasze kolektory także są użyteczne. Nie są co prawda aż tak efektywne, jednak podczas słonecznych zimowych dni mogą pokryć nawet 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym urządzeniom.

Przeczytaj także: Earthship – słoneczny dom samowystarczalny

Jak to działa?

Zanim zapoznamy się z poszczególnymi rodzajami kolektorów, powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę na temat tego jak działają te urządzenia. W kolektorach umieszczony jest absorber, który pochłania promieniowanie i zamienia je w ciepło. Od absorbera ogrzewa się czynnik grzewczy i przepływa do zasobnika, gdzie oddaje ciepło wodzie użytkowej. Wysoka efektywność kolektorów zależy przede wszystkim od ich odpowiedniego umiejscowienia – największą wydajność mają urządzenia zwrócone w kierunku południowym.

Kolektor słoneczny — co to takiego?

Rodzaje kolektorów słonecznych

 W tym przypadku możemy mówić o dwóch najbardziej powszechnych rodzajach kolektorów, które różnią się między sobą zastosowaną w nich technologią oraz wydajnością. Najbardziej popularne i najlepiej nam znane są kolektory płaskie. Wybieramy je najczęściej ze względu na ich stosunkowo niską cenę, trwałość oraz wysoką wydajność. Kolektor tego typu działa na zasadzie wężownicy, przez którą przepływa glikol, będący czynnikiem grzewczym. Zazwyczaj montujemy je w celu obniżenia kosztów wynikających z zapotrzebowania na ciepłą wodę. Najbardziej efektywny jest oczywiście w okresie letnim, jednak przez sporą część roku (od marca do września) jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. W zimowe i pochmurne dni przy pomocy kolektora możemy uzyskać wodę o temperaturze nawet 25 stopni Celsjusza.

Sprawdź też: Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki? Wybierz z nami

Kolejnym rozwiązaniem, nieco mniej popularnym są kolektory próżniowo-rurowe. Charakteryzuje je wysoka wydajność, jednak ze względu na technologię wykonania, ich instalacja jest dużo droższa. Od kolektorów płaskich różnią się one tym, że absorber umieszczony jest w próżni, co zdecydowanie poprawia działanie urządzenia. Są one zalecane do stosowania w naszej szerokości geograficznej, bowiem absorpcja ciepła słonecznego nie jest w znaczącym stopniu uzależniona od temperatury zewnętrznej. Nawet w mroźne dni możemy otrzymać duże zyski ciepła.