Produkty

Panele słoneczne do podgrzewania basenu

Panele słoneczne do podgrzewania basenu

Energia słoneczna staje się coraz powszechniejszym sposobem zasilania wielu niezbędnych urządzeń w domu. Co prawda basen z trudem zapisalibyśmy do „niezbędnych” sprzętów, jednak za sprawą takiego odnawialnego źródła ogrzewania nie będzie on generował niepotrzebnych kosztów, a odpoczynek w jego wodach nie będzie napędzał rachunków za ogrzewanie.

ogrzewanie basenuPotrzeby

Regulację temperatury wody basenu należy zacząć od określenia, ile energii pochłonie jego podgrzanie. Pamiętajmy, że baseny to ogromne, w porównaniu z układami centralnego ogrzewania, zbiorniki. Dlatego obliczenie zapotrzebowania energetycznego należy powierzyć specjaliście od ciepłownictwa. Basen kryty będzie oczywiście tracił mniej ciepła, nie zyska jednak dodatkowej temperatury z powietrza. Zbiornik pod gołym niebem będzie tańszy, lecz można z niego korzystać tylko od wiosny do wczesnej jesieni. Jednak oba modele mogą wypełnić się ciepłą i przyjemną wodą, ogrzaną kolektorami słonecznymi.

System

Zasada działania mechanizmu jest dość prosta i wbrew pozorom nie jest niczym nowym. Zbierające energię słoneczną panele przekazują ciepło do pompy filtra, ogrzewając wodę w trakcie przepływania. Podstawowe działanie systemu możemy rozszerzyć za pomocą kontroli temperatury i pracy kolektorów. Czujnik będzie wówczas wyznaczał zapotrzebowanie, a gdy woda w basenie osiągnie odpowiednią temperaturę, przestanie działać. Nowoczesne panele wychwytują promienie także w pochmurny dzień, więc nawet gdy zabraknie palącego słońca basen będzie gotowy do korzystania z niego.

Instalacja

Dobór miejsca na kolektory musi wynikać z zapotrzebowania energetycznego basenu. Większe objętości będzie w stanie ogrzać dopiero prawdziwa bateria tych urządzeń, dlatego należy zarezerwować dla nich więcej przestrzeni w ogrodzie. Oczywiście będzie oznaczać to także rezygnację z okolicznej roślinności, ponieważ gęste krzaki i drzewa mogą zakłócać pracę urządzenia. Mniejsze systemy mogą znaleźć się na dachu, gdzie będą działać znapanele słoneczne ogrzewanie basenucznie efektywniej.

Aby usprawnić pobór energii, panele powinny operować w dwóch płaszczyznach – pionowej i poziomej. Można je własnoręcznie przestawiać, jednak w obliczaniu najskuteczniejszych kątów padania znacznie sprawniej poradzi sobie komputer. Sterując obrotem kolektorów, zawsze znajdzie odpowiednie miejsce.

Same przewody mogą biec pod ziemią lub na jej powierzchni, zależne jest to od rodzaju pompy wykorzystywanej do ogrzania wody.

Konserwacja

Panele słoneczne należą do wytrzymałych i niezawodnych sprzętów. Na zimę z całego systemu, również z pompy filtrującej, należy spuścić wodę, a najlepiej rozłączyć cały obwód. Sprawdzajmy także sprawność sterowników.

Panele słoneczne to co prawda duży wydatek, jednak praktycznie zerowe koszty eksploatacji sprawią, że zwróci się w ciągu kilku lat. Na dodatek energia słoneczna cieszy się przychylnym okiem instytucji państwowych, dlatego istnieje możliwość otrzymania dopłat na instalację takiego systemu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak przygotować basen do zimy?

Jak przygotować basen do zimy?
Zima może wyrządzić spore szkody zarówno w całorocznym basenie murowanym lub naziemnym, jak i tym typowo ogrodowym – dmuchanym, rozporowym czy s...
Czytaj więcej

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie
Lato w pełni, a to oznacza, że spędzamy w naszych ogrodach wiele czasu. Nie tylko doglądamy uprawianych warzyw i owoców, ale też odpoczywamy. Co jedna...
Czytaj więcej

Wybieramy basen ogrodowy

Wybieramy basen ogrodowy
Dawniej orzeźwienie, jakie w upalne dni daje chłodna woda, było przywilejem osób wyjeżdżających na wczasy do nadmorskich kurortów lub nad jezioro. Dzi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Panele słoneczne do podgrzewania basenu