Panel słoneczny do basenu – jak tanio podgrzać wodę w basenie?

Czy można kąpać się w basenie w chłodniejszy letni dzień? Oczywiście, że tak! Jednak nie każdy lubi niską temperaturę wody – z pomocą przychodzi rozwiązanie, jakim jest panel słoneczny do basenu. Warto go zainstalować – dzięki niemu relaks w domowym zaciszu będzie jeszcze przyjemniejszy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł.

Panel słoneczny do basenu

Sposoby podgrzewania wody w basenie

Sposobów na ogrzanie wody jest kilka. Wystarczająco, aby każdy mógł wybrać dla siebie odpowiedni. Trzeba brać pod uwagę nie tylko możliwości finansowe – bardzo istotną kwestią jest także wielkość Twojego basenu.

Na rynku znajdziesz mniejsze podgrzewacze do niewielkich basenów, jednak skupimy się tutaj na rozwiązaniach uniwersalnych, takich, które przydadzą się zarówno do mniejszych powierzchni wody basenowej, jak i do tych znacznych rozmiarów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o elektrycznym podgrzewaczu wody, basenowym wymienniku ciepła, pompach ciepła, jak również o najpopularniejszym na rynku rozwiązaniu –  panelu słonecznym do basenu

Elektryczny podgrzewacz wody do basenu

To niewielkie urządzenie pozwala na szybkie uzyskanie pożądanej temperatury wody. Wybierając ten rodzaj ogrzewania basenu, należy nastawić się na większy koszt użytkowania. Z tego względu najczęściej używa się go do wanien SPA oraz do małych basenów. System działania tego urządzenia jest bardzo prosty – specjalna grzałka elektryczna, znajdująca się w podgrzewaczu nagrzewa wodę przepływającą przez urządzenie. 

Element grzejny powinien być odporny na działanie środków chemicznych. Należy również sprawdzić przed użyciem, czy cały podgrzewacz został prawidłowo podłączony, ponieważ w przeciwnym razie mogłoby nastąpić uszkodzenie sprzętu. Łatwy montaż i prosta obsługa to niewątpliwe plusy zachęcające do kupna tego typu produktu.

Basenowy wymiennik ciepła

Taki sposób ogrzewania basenu, jak basenowy wymiennik ciepła, montowany jest na zewnątrz instalacji basenowej bądź w kotłowni. Z drugiej strony podłącza się go do źródła ciepła, które posiada regulator temperatury – do takich produktów należy na przykład piec węglowy czy kocioł gazowy. 

Następnie podgrzana przez piec woda wpływa do wężownicy, która znajduje się w wymienniku. W kolejnym etapie woda z basenu nagrzewa się, poprzez opływanie wokół wężownicy. Niezbędny czujnik ma za zadanie kontrolować temperaturę wody. W przypadku osiągnięcia zadanej temperatury daje sygnał do termostatu o tym, że należy zatrzymać obieg gorącej wody. Warto, żeby wymiennik był wykonany z tytanu lub stali nierdzewnej. Szczególnie przyda się to w przypadku, kiedy woda w basenie będzie chlorowana. Dużą zaletą korzystania z tego urządzenia, jest jego przystępna cena, niskie koszty eksploatacji oraz duża moc grzewcza.

Pompy ciepła

Panel słoneczny do basenu

Jest to bardzo ekologiczny sposób podgrzewania wody w basenie, który wykorzystuje odnawialne źródła energii. Pompa ciepła pobiera energie z powietrza. Kontrolę sprawują specjalne sterowniki, które tłoczą do niej wodę z basenu. Dzieje się to przy pomocy pompy cyrkulacyjnej. Następnie, woda jest ogrzewana przez tytanowy wymiennik ciepła. Jeśli woda osiągnie zadaną temperaturę – wraca do basenu. 

Warto, aby pompa była zamontowana jak najbliżej basenu, ponieważ wtedy straty ciepła są mniejsze. Taki produkt może być używany przez cały dzień. Zalety wynikające z korzystania z tego typu ogrzewania, to niska wrażliwość na zmienność warunków pogodowych i maksymalne zyski ciepła, przy niskich temperaturach.

Panel solarny do basenu

Panele słoneczne do podgrzewania wody w basenie są rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i nowoczesnym. Warto, by specjalista indywidualnie podpowiedział, ile paneli solarnych należy kupić oraz pod jakim kątem je zamontować, aby ogrzały danej wielkości basen. Taki system jest bardzo dobrym rozwiązaniem. 

Wyższa cena jest adekwatna do jakości, jednak efekty są bardzo zadowalające w stosunku do wspomnianych nakładów finansowych. Panele słoneczne do basenu szybko podgrzewają wodę, wspomagają system centralnego ogrzewania, a fakt, że nie trzeba ich demontować na zimę, przekona jeszcze więcej klientów.

Panel słoneczny do basenu

Panel słoneczny do basenu – jak działa?

Warto zacząć od tego, że można takie panele zamontować na dachu budynku lub bezpośrednio przy basenie. Sposób ich działania jest taki, że przefiltrowana woda basenowa pompowana zostaje do miejsca, gdzie zamontowany jest panel solarny do basenu. Dzieje się to przy pomocy pompy filtra lub osobnej pompki do kolektorów słonecznych. 

Słońce świecąc na panel, ogrzewa tym samym wodę przez niego przepływającą. Ciepła woda wraca do zbiornika za pomocą przewodów powrotnych. Chcąc wygodniej obsługiwać ten system ogrzewania, można zaopatrzyć się w specjalne sterowniki.

Panel słoneczny do basenu – podsumowanie

W przygotowaniu i pielęgnowaniu basenu ważny jest nie tylko sposób ogrzewania wody. Należy również czyścić go regularnie oraz zainwestować w odpowiednie pokrycie. Największa strata ciepła to parowanie wynikające z różnicy temperatur między wodą a powietrzem, dlatego decydując się na zakup podgrzewcza do wody, warto wziąć także tę kwestię pod uwagę, by ogrzewanie było efektywne i ekologiczne. 

Warto iść z duchem czasu i postawić na nowoczesność i ekologię. Takie korzyści otrzymasz, jeśli zamontujesz panele solarne do ogrzewania basenu. Sposób ten nie zwiększa kosztów pozyskiwania energii elektrycznej. Wystarczy raz zainwestować i kupić panel słoneczny do basenu. Urządzenie jest w stanie zapewnić podgrzanie wody nawet o około 10 stopni Celsjusza. Możliwość wykorzystania energii pozyskanej z kolektorów słonecznych do ogrzewania nie tylko wody, ale i budynku, jest niewątpliwą ogromną korzyścią. Warto zadbać o środowisko, wybierając panel słoneczny do basenu. 

Jeśli szukasz basenów ogrodowych i akcesoriów do zbiorników, sprawdź naszą ofertę dostępną na Castorama.pl!