Produkty

Rodzaje ławek ogrodowych

Rodzaje ławek ogrodowych

Odpowiednio dobrane meble są dopełnieniem każdego ogrodu. Powinny być nie tylko wygodne, ale również estetyczne i trwałe. Najczęściej decydujemy się na krzesła i leżaki, zapominając niestety o ławkach ogrodowych, które kojarzą nam się zazwyczaj z parkami i alejkami miejskimi. Ławki sprawdzają się również w naszych ogrodach, bowiem mają swój niezaprzeczalny urok i są świetnym miejscem do wypoczynku po ciężkim dniu.

ławka ogrodowa w drewnieŁawki stawiane w miejskich parkach kojarzą nam się przede wszystkim z miejscem, w którym można przysiąść podczas spaceru, odpocząć czy poczytać książkę. W naszych ogrodach raczej nie odbywamy długich spacerów, ale z chęcią spędzamy w nim popołudnia i wieczory, ciesząc się otaczającą nas przyrodą.

Cechy dobrej ławki ogrodowej

Wybierając ławkę do ogrodu, musimy zadbać przede wszystkim o wygodę, bo tylko wtedy odpoczynek na niej będzie przyjemnością. Ławka powinna być odpowiednio wyprofilowana – powierzchnia do siedzenia i oparcie powinny być ustawione pod odpowiednim kątem, aby nie męczyć naszych pleców. Oczywiście możemy zdecydować się na wersję bez oparcia, jednak dłuższe przesiadywanie na takiej ławce może być uciążliwe. Wygodę poprawiają nam również podłokietniki.

Możliwy jest też montaż ławki do podłoża, dzięki czemu zapewnimy jej stabilność i zwiększymy bezpieczeństwo korzystania z niej. Bardzo istotne jest samo wykonanie ławki, bowiem jest ona nieustannie narażona na działanie warunków atmosferycznych. Powinna być wykonana z dobrych i trwałych materiałów, aby służyła nam przez jak najdłuższy czas. Ostatnią i bardzo istotną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze ławki jest jej wygląd. Ławka powinna wpasować się w aranżację naszego ogrodu i komponować z całym otoczeniem.

Ławka żeliwno-drzewna prostaRodzaje ławek

Ławki ogrodowe możemy podzielić na te z oparciem i bez niego. Drugim i najważniejszym podziałem jaki możemy zastosować, jest podział ze względu na rodzaj materiału wykonania. Najpopularniejsze są ławki, w których połączono ze sobą drewno (siedzisko i oparcie) i metal (konstrukcja). Odpowiednio zakonserwowane drewno jest odporne na wilgoć, odkształcenia i szkodniki. Spotkać możemy ławki wykonane z drewna sosnowego, świerkowego, dębowego, akacjowego i bukowego. Do produkcji wykorzystuje się również egzotyczne drewna, takie jak teak, eukaliptus czy bangkirai. Ze względu na swoją niską cenę najbardziej popularne są ławki wykonane z drewna świerkowego. Niestety nie są one zbyt trwałe.

O wiele lepiej sprawdzają się meble ogrodowe z sosny, jednak tylko tej dobrej gatunkowo. Z rodzimych drzew najtrwalsze są zdecydowanie akacje. Ławki wykonane z tego rodzaju drewna są odporne na pleśń i grzyby oraz na mróz i działanie promieni słonecznych. Dużą trwałością charakteryzują się egzemplarze wykonane z egzotycznego teaku, który zawiera w sobie znaczne ilości olejów naturalnych.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przechowywanie na balkonie i w ogrodzie - poznaj proste sposoby

Przechowywanie na balkonie i w ogrodzie - poznaj proste sposoby
Przechowywanie na balkonie czy w ogrodzie to prawdziwe wyzwanie dla kreatywności. Warto jednak w pełni wykorzystać ich przestrzeń. Poznaj sposoby na p...
Czytaj więcej

Ławka przy stole w kuchni – jak wkomponować we wnętrze

Ławka przy stole w kuchni – jak wkomponować we wnętrze
Jeśli nie mamy pomysłu, jak zaaranżować przestrzeń dookoła stołu w kuchni, to ten artykuł z pewnością przysporzy mnóstwa inspiracji. Ławka w roli sied...
Czytaj więcej

Krzesła, leżaki czy leżanki – jakie siedziska wybrać do ogrodu?

Krzesła, leżaki czy leżanki – jakie siedziska wybrać do ogrodu?
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wypoczynku w ogrodzie bez znajdujących się w nim mebli. Stół i krzesła lub fotele to podstawa udanego relaksu na ś...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
08.10.2015
Nie ma nic bardziej przyjemniejszego niż usadowienie się w ogrodzie na wygodnej ławeczce i podziwiać zachód słońca... Szkoda, że nadchodzi zima...

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje ławek ogrodowych