Jakie grzejniki na wodę wybrać?

Grzejniki, które wybierzemy do naszego domu na czas sezonu grzewczego, wykonane być mogą z różnych materiałów – przyjrzymy się im poniżej, ponieważ mają cechy, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania budowy instalacji grzewczej lub jej modernizacji. Jakie grzejniki mamy do wyboru?

Grzejnik aluminiowy Lider 560 x 725 mm
Grzejnik aluminiowy Lider 560 x 725 mm

Grzejniki – materiały wykonania

Umieszczone na ścianach grzejniki wykonane są z różnych materiałów, a te mają różnorakie właściwości, które można wykorzystać w czasie sezonu grzewczego. Jedne z nich będą idealne do mieszkań, których nie opuszczamy na dłuższy czas, inne sprawdzą się w miejscach, z których korzystamy sporadycznie lub z długimi przerwami. W tym drugim przypadku będzie liczył się czas działania – im krótszy, tym szybciej odczujemy temperaturę, która umożliwi nam przebywanie w pomieszczeniu w komfortowych warunkach cieplnych.

Niegdyś nasz wybór grzejników był znacząco ograniczony i byliśmy zdani przede wszystkim na kaloryfery (grzejniki żebrowe) – ich charakterystyczny kształt do teraz jest znakiem rozpoznawczym mieszkań z centralnym ogrzewaniem. Kaloryfery wykonane są z żeliwa i można zaryzykować stwierdzenie, że są niezniszczalne. Ich trwałość to nie jedyna zaleta.

Zestaw montażowy do grzejników aluminiowych Idmar 11 el.
Zestaw montażowy do grzejników aluminiowych

Ponieważ charakteryzuje je duża bezwładność cieplna, raz ogrzane przez wodę lub parę, nie oddają ciepła na długo i chociaż nie mają zdolności akumulowania ciepła – w porównaniu z innymi materiałami wykonania grzejniki żeliwne jako jedyne przypominają efektem działania nowoczesne grzejniki elektryczne ze statycznym oddawaniem ciepła.

Nie wszystkim przypada do gustu ich kształt, co jest powodem ich zakrywania przez firanki i zasłony, co z kolei zakłóca naturalny przepływ ciepła w pomieszczeniu – materiały te działają jak izolatory i obniżają sprawność kaloryferów nawet o jedną trzecią. Z kolei ci z nas, którzy są tego świadomi, nie zasłaniają grzejników tego typu, ale aby je upiększyć, przemalowują je za pomocą specjalnych farb metalicznych.

Preparaty takie z jednej strony są odporne na długotrwałe działanie wysokich temperatur, z drugiej – również obniżają sprawność grzejników, choć w stopniu dalece mniejszym niż zapory z zasłon, firan czy blisko stojących mebli.

Porada specjalisty

Charakterystyczny kształt kolanek kaloryferów z ostrym zakończeniem wzdłuż krawędzi spędza sen z powiek rodzicom maluchów, które uczą się chodzić. Aby ochronić pociechy przed bolesnym kontaktem z żeberkami, możemy je zakryć za pomocą specjalnych osłon dopasowanych wielkością do całego grzejnika. Otwory w nich wykonane są zbyt małe, aby posłużyły małym dłoniom do wspinania się i chwytania. Taka osłona nie wpłynie na wydajność kaloryfera, ponieważ wykonana została ze stali, przez co przejmuje ciepło z grzejnika i oddaje je w równie efektywny sposób, co on sam. Ponadto kształt kaloryfera pozostaje zamaskowany przez estetyczną osłonę, co wpływa pozytywnie na dekoracyjne walory pomieszczenia.

Rolę żeliwa w produkcji grzejników spełniają obecnie stal i aluminium. Zakres ich możliwości wytrzymałościowych ustępuje żeliwu, przy czym uwaga podczas transportu, montażu, a następnie eksploatacji należy się głównie urządzeniom aluminiowym, stal jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. W znacznym stopniu ułatwione jest transportowanie tego typu urządzeń, ponieważ są one lekkie w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami żeberkowymi. Ich zastosowanie wykracza poza powierzchnie, które trzeba ogrzewać stale – nadają się również do użytkowania sporadycznego, kiedy liczy się czas ich rozgrzania i oddawania temperatury. Z tej racji grzejniki stalowe znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach mieszkań, ale również domków letniskowych, z których korzystamy jesienią i zimą. Z kolei grzejniki aluminiowe znalazły swoje stałe miejsce w naszych łazienkach, a ich malowane proszkowo błyszczące powierzchnie służą nie tylko jako źródła ciepła, ale również suszarki na wilgotne ręczniki czy wypraną bieliznę.

Grzejnik aluminiowy Premium White 10 elementów
Grzejnik aluminiowy Premium White 10 elementów

Grzejniki dekoracyjne, do których należą wspomniane aluminiowe drabinki, coraz częściej goszczą również w bardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach niż łazienki. Ich kształt i sposób wykonania sprawiają, że nie ukrywamy ich przed oczyma domowników i gości, ale wręcz przeciwnie – eksponujemy. Sprawiają to również kolory użyte do wykończenia, które wyrazistymi, nasyconymi, czystymi barwami podkreślają i akcentują nowoczesną aranżację wystawnych salonów wypełnionych wymyślnymi w kształcie meblami wykonanymi z tworzywa sztucznego, surowego drewna lub zabarwionego szkła.

Ciekawą częścią oferty grzejników są urządzenia miedziano-aluminiowe. Ponieważ ich odpowiedniki wykonane w całości ze stali są w perspektywie długiego czasu podatne na korozję, zagrożenie to wyeliminowane zostało przez wykonanie elementów, które mają styczność z wodą, z miedzi. Rurki z tego metalu nagrzewają aluminiowe płyty, a te z kolei oddają ciepło pomieszczeniu, w którym zostały zamocowane. Do szeregu ich zalet zaliczyć należy również niewielki ciężar – ten jest szczególnie ważny w przypadku samodzielnego montażu urządzeń grzewczych. W przypadku grzejników ważne jest, by odległość urządzeń od ściany nie była zbyt mała, ponieważ skutkować będzie jej nadmiernym nagrzaniem. W celu wykonania poprawnego montażu większość producentów grzejników dodaje do swoich wyrobów również elementy mocujące, które wykorzystać można podczas umiejscowienia urządzenia na ścianie.

Czy wiesz, że...

Najpopularniejsze niegdyś kaloryfery żeberkowe produkowane były głównie w Stąporkowie. Na pamiątkę tamtych czasów zbudowany został pomnik przedstawiający czterożeberkowy grzejnik. To niejedyny eksponat tego typu – w Sankt Petersburgu pomnik kaloryfera obok samego urządzenia pokazuje dobrze nam znajomy widok – wylegującego się nad grzejnikiem kota na okiennym parapecie.

Zestaw grzejnikowy Buderus korek, odpowietrznik, kluczyk
Zestaw grzejnikowy Buderus korek

Dlaczego grzejniki pracują na pół gwizdka?

Niestety, do częstych należy sytuacja, kiedy wewnątrz instalacji grzewczej oprócz wody znajdzie się powietrze. To ze wszech miar niebezpieczna sytuacja dla całego systemu i dla nas samych, ponieważ niemożliwe jest uzyskanie takiego komfortu cieplnego, jaki oczekujemy po sprawnie działającej instalacji. Obecność nadmiernej ilości powietrza w grzejniku możemy wyczuć dłonią u spodu temperatura będzie wyższa, niż na jego górze – a także usłyszeć, ponieważ wszelkie szumy, bulgotanie i inne odgłosy wydaje instalacja zapowietrzona.

Gdyby długo utrzymywać bez zmian ten stan rzeczy, wewnątrz komponentów naszego systemu grzewczego pojawią się oznaki korozji. Jeśli dodatkowo zardzewiałe fragmenty będą wraz z wodą wędrować po instalacji, mogą uszkodzić niektóre z jej komponentów. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy posłużyć się zestawem do odpowietrzania grzejników, który wraz z urządzeniem dostarczył w opakowaniu jego producent. Użycie niepozornego wyglądającego kluczyka wraz z naczyniem, do którego zbierzemy wodę po odessaniu z wewnątrz powietrza, sprawi, że sytuacja wróci do normy i grzejnik na nowo zadziała pełnią swojej mocy.

Akcesoria do grzejników

Dużą wadą tradycyjnych kaloryferów żeliwnych był brak możliwości sterowania ich działaniem. Kiedy były zbyt gorące, pozostawało jedynie otwierać okno, co oznaczało marnotrawienie surowców wykorzystanych do produkcji energii cieplnej. Obecnie jesteśmy w lepszej sytuacji, jeśli tylko zamocujemy termostaty, które w najprostszy możliwy sposób umożliwią nam podwyższenie lub obniżenie temperatury. Warto skorzystać z takiej dogodności w sezonie grzewczym, kiedy nieznacznie ochładzając pomieszczenia w porze nocnej, przyczynimy się do zaoszczędzenia kosztów ogrzewania.

Zestaw termostatyczny kątowy Ferro Stop
Zestaw termostatyczny kątowy Ferro Stop

Inną jest sytuacja, kiedy po zakończonym sezonie grzewczym spada temperatura na zewnątrz, co wpływa na wychłodzenie wnętrz naszych mieszkań. Aby zachować komfort cieplny, posiłkujemy się wtedy przenośnymi źródłami ciepła lub korzystamy z udogodnień, w jakie niektórzy z producentów wyposażyli swoje wyroby. Takim jest na przykład dodatkowa grzałka do zamontowania w grzejniku łazienkowym. Pozwoli ona korzystać z dobrodziejstw komfortowej łazienki (i czynnej suszarki na odzież) przez cały rok, uniezależniając grzejnik od dostarczania ciepłej wody przez miejskie przedsiębiorstwo cieplne lub domowy kocioł grzewczy.

Sezon grzewczy skutkuje obniżeniem wilgotności powietrza ocieplanego przez grzejniki. Niesie to ze sobą skutki zdrowotne, które odczują mieszkańcy, ucierpią na tym również nasze sprzęty domowe wykonane z materiałów wrażliwych na niską zawartość pary wodnej w powietrzu. Aby poprawić ten stan rzeczy, nie musimy kupować drogich urządzeń przeznaczonych do wytwarzania i oddawania powietrzu widocznej mgiełki wilgoci – możemy posłużyć się naczyniami, które wypełnimy wodą i które, zawieszone na grzejnikach, spowodują jej przyspieszone parowanie. To najprostszy sposób na zdrowe, odpowiednio wzbogacone o parę wodną powietrze w naszym domu.

Data publikacji: 04.10.2016