Wybieramy zasobnik wody — bojler

Bojler to urządzenie (rodzaj zbiornika) wykorzystywane powszechnie w instalacjach do podgrzewania wody do wymaganej temperatury. Podgrzanie następuje za pomocą elementu grzewczego znajdującego się wewnątrz zbiornika. Jaki bojler najlepiej spełni nasze oczekiwania? Sprawdźmy!

Wybieramy zasobnik wody — bojler

Rodzaj bojlera dopasowujemy do rodzaju naszego źródło ciepła: mogą występować kotły na paliwa stałe, gazowe, olejowe, kotły niskotemperaturowe, kominki z płaszczem wodnym, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.

Przeczytaj także: Chemia do c.o. – jakie preparaty pomogą utrzymać instalację w dobrym stanie?

Zanim wybierzemy idealny bojler, upewnijmy się, czy dobrze rozpatrzyliśmy wszystkie parametry. Najpierw obliczmy, jakie posiadamy zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Określmy przy tym następujące czynniki: ilość punktów, z których pobierana będzie woda, ilość domowników, przyzwyczajenia osób korzystających z ciepłej wody itp.

Bojler musi być także odpowiedniej wielkości. Tylko wówczas będziemy mieli gwarancję, że ogrzana zostanie odpowiednia ilości wody. Bojler dobieramy na podstawie ilości osób w gospodarstwie domowym: 1 - 2 osoby: 80L, 3 - 4 osoby: 100L, 5 osób: 120L, 6 - 7 osób 140L. Jeżeli w przyszłości planujemy zamontowanie instalacji solarnej, to możemy zakupić od razu większy zasobnik z dwiema wężownicami.

Temperatura ciepłej wody użytkowej może być w bojlerach regulowana od 35°C do temperatury maksymalnej. Podczas pracy wymiennika ciepła należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby temperatura wody znajdującej się w bojlerze nie była zbyt wysoka, może to bowiem doprowadzić do osadzania się kamienia wewnątrz wymiennika i spowodować poparzenie podczas codziennego korzystania z wody przez domowników. Optymalna temperatura wody w wymienniku powinna wahać się w przedziale od 45 - 55°C. 

Jakie zalety posiadają bojlery

- Możliwość przechowywania większej ilości ciepłej wody przez dłuższy czas.

- Dopasowanie wymiennika ciepła do różnego rodzaju źródeł energii (kolektory słoneczne, kotły na paliwa stałe).

- Uzyskiwanie cieplej wody w bardzo krótkim czasie.

Sprawdź także: Piec na węgiel i drewno – który kocioł stałopalny wybrać? Podpowiadamy

Wybieramy zasobnik wody — bojler

Rodzaje zasobników:

- Zasobniki z wężownicą — elementem pełniącym funkcję grzałki jest tutaj wężownica umieszczana wewnątrz zbiornika.

- Zasobniki biwalentne — zbiorniki z dwiema wężownicami lub konstrukcje typu zbiornik z dodatkowymi wężownicami. Pomagają uzupełnić niedostatki energii słonecznej ciepłem z innego źródła.

- Zasobniki warstwowe — przeznaczone są do kotłów dwufunkcyjnych, umieszcza się je we wspólnej obudowie razem z kotłem. Służą wyłącznie do magazynowania wody podgrzanej przez urządzenie przepływowe.

- Zasobniki buforowe — stosowane w instalacjach z kominkiem, z kotłem na paliwa stałe lub innym źródłem ciepła pracującym nierównomiernie.